אור קשתי
אור קשתי

משרד החינוך מתכוון לבדוק את השפעת ציוני המגן במתמטיקה על הציון הסופי במקצוע. המהלך עשוי להביא לשינוי השיטה לשקלול ציון המגן והבגרות לציון אחד.

ציון המגן הוא הציון השנתי שנותן בית הספר לתלמידים, וחלק ניכר ממנו מורכב מציון בבחינה במתכונת דומה למתכונת של בחינת הבגרות. במשרד מתכוונים לשקול את השינוי כדי למנוע אי שוויון בין תלמידים בבתי ספר שמקלים בבחינת המתכונת, לבין בתי ספר שמקשים בבחינה. היום תתקיים הבגרות במתמטיקה, שלקראתה הזמינו בתי הספר 310 אלף שאלונים ברמות קושי שונות.

לדברי גורמים במשרד החינוך, בדיקה של שיטת השקלול נחוצה משום שציוני המגן גבוהים ב-10 נקודות לפחות מציוני בחינת הבגרות, דבר שמעלה שאלות באשר לתוקפם. במשרד מסבירים כי אין כללים ברורים ומדיניות אחידה בנושא, מה שמביא לשונות גדולה בציוני המגן בין בתי הספר.

"לא ייתכן ששני תלמידים שקיבלו ציון זהה במבחן הבגרות האובייקטיבי, יקבלו בסופו של דבר שני ציונים שונים מאוד בגלל שאחד המורים היה נחמד והשני היה מחמיר", מסביר גורם במשרד. אף שבשנה שעברה היה ממוצע ציוני המגן גבוה ב-10 נקודות מממוצע הבגרות, הרי שבשנים קודמות הפער היה גדול עוד יותר. "אפשר לשאול כיצד ייתכן שקיים פער כזה בין שני הציונים, בהנחה שציון המגן אמור לשקף את הישגיו ויכולותיו של התלמיד", אומר גורם במשרד החינוך.

"האוניברסיטאות מזהירות כבר זמן רב מזה שבתי הספר מעלים באופן מלאכותי את ציוני התלמידים, והתוצאה היא פגיעה בתוקף ובמהימנות של תעודת הבגרות", הוסיף הגורם.

לדברי גורם אחר, "מורים משתמשים בציוני המגן למטרות שונות - לתגמל או להעניש תלמידים".

הוא הוסיף כי "יש שונות גדולה מאוד בין בתי הספר בכל הקשור לציוני המגן. חלק מבתי הספר מפציצים את ציון המגן במתמטיקה, כך שיש תלמידים המקבלים נקודות שלמעשה לא מגיעות להם. הבעיה איננה הפער בין שני סוגי הציונים, כי כולם נהנים ממנו, אלא ההפליה ואי השוויון מהם סובלים תלמידים שהמורה שלהם היה מחמיר יותר או שפשוט לא חיבב אותם. אין שום צדק בכך שתלמידים יקבלו את אותו ציון בבחינה הממלכתית, הנבדקת באופן אובייקטיבי על ידי מעריכים חיצוניים, אבל הציון הסופי שלהם יהיה שונה".

במתמטיקה, כמו במקצועות אחרים, משקל ציון המגן בציון הסופי של התלמידים הוא 50%.

עם זאת, במקרים שבהם מתגלה פער גבוה בין שני הציונים (20 נקודות לטובת ציון המגן או 12 נקודות לטובת ציון הבגרות) מופעלת נוסחה שונה, המעניקה משקל אחר לכל אחד מהציונים.

בבדיקה מפורטת שנערכה לפני כשנתיים, נמצאו עשרות בתי ספר "מקלים" לעומת בודדים שהתברר שהחמירו עם בני הנוער הנבחנים.

הצורך לערוך בדיקה של השפעת ציוני המגן על הציונים הסופיים של התלמידים נידון באחרונה באתר האינטרנט של ועדת המקצוע במתמטיקה, לצד הצעה לנוסחה חדשה לשקלול שני הציונים, המאפשרת לבית הספר להבחין בין התלמידים השונים אבל לא להעניק להם יתרון על פני תלמידים בבית ספר אחר. זאת, ללא פגיעה בממוצע הציונים.

במאמר שכתב בנושא יו"ר ועדת המקצוע במתמטיקה, פרופ' עזריאל לוי מהאוניברסיטה העברית, נטען כי "בבית ספר המקפיד לתת לתלמידיו ציונים לפי הקריטריונים של בחינת הבגרות, ציון הבגרות הממוצע של תלמידיו יהיה 70 נקודות", וכן שעל ידי "מתן ציוני מגן גבוהים יכול בית הספר להעלות את ציון הבגרות הממוצע של תלמידיו עד ל-80 נקודות".

לדברי אורן יהלום, תלמיד כיתה י"ב מתל אביב, "ציוני המגן נועדו להגן על התלמידים, ולכן אין בעיה שהם יותר גבוהים מהציון בבחינה". לדבריו, יש חשיבות גדולה לציון המגן עבור התלמידים "יש הרבה לחץ והתרגשות לקראת הבגרות במתמטיקה, ולכן ציוני המגן הם כמו רשת ביטחון בשבילנו".

הבגרות במתמטיקה תתחיל היום בשעה 13:00, ואילו הבחינה בשאלון האחרון תתחיל בשעה 18:00 ותסתיים כשעה ורבע מאוחר יותר.

הבחינה השנה היא הראשונה לאחר ביטול המיקוד במתמטיקה, ולדברי תלמידים, ההחלטה צמצמה את היקף התרגולים שהספיקו להשלים. מנגד אומרים אנשי חינוך העוסקים בתחום כי ביטול המיקוד הוא "ניצחון על תרבות הבלוף, שאפשרה לתלמידים ללמוד פחות ולהצליח יותר בבחינה".

הציון הממוצע במתמטיקה, בבחינות שנערכו לפני שנתיים (תשס"ט), עמד על 78.1 נקודות ברמה של 3 יחידות, 79.1 ב-4 יחידות ו-85.4 ב-5 יחידות. 52.6% מתוך כלל הנבחנים ניגשו אז לבחינה ב-3 יחידות. על פי נתוני משרד החינוך, בנות מצליחות בבחינה יותר מאשר בנים. מתמטיקה היא גם המקצוע החסר השכיח ביותר בקרב תלמידים אשר חסרה להם בחינה במקצוע אחד כדי להיות זכאים לתעודת בגרות.

בעקבות ההדלפה בשנה שעברה: הוחמרו נוהלי הפיקוח על הבחינה

13,500 משגיחים ישגיחו על בחינת הבגרות במתמטיקה הנערכת היום. בעקבות פרשת דליפת שאלוני הבגרות במתמטיקה בשנה שעברה, החמיר משרד החינוך את נוהלי הפיקוח והבקרה על הבחינות. בין השאר נדרשים כעת מחברי השאלונים לחתום על טופסי סודיות לפני התחלת עבודתם, וכן להצהיר כי הם עצמם או קרובים מדרגה ראשונה אינם מגישים תלמידים לבגרות. כמו כן הוקמה מערכת אינטרנטית המאפשרת לכותבי השאלות לדון ביניהם באופן מאובטח, והוחלט לגרוס את כל טיוטות השאלונים, למעט הטיוטה האחרונה הנשמרת בכספת. בשנה שעברה (תש"ע) נפסלו 8,250 מחברות בחינה בגין עבירות של תלמידים על טוהר הבחינות - 0.62% מכלל מחברות הבחינה.

יומיים לפני בחינת הבגרות במתמטיקה בשנה שעברה, נודע כי שאלות הבחינה דלפו והגיעו לידי תלמידים. למרות הדליפה, החליטו במשרד החינוך לערוך את הבחינה במועדה, באמצעות החלפת השאלות המקוריות בכאלה שהיו אמורות להופיע במועד ב' של הבחינה. ביום הבחינה הורידו מנהלי התיכונים את טופס השאלון החדש מאתר אינטרנט מיוחד, אשר קרס בעקבות העומס. בבתי ספר רבים ברחבי הארץ החלה הבחינה באיחור. כמו כן, התלוננו תלמידים רבים כי חלק משאלוני הבחינה, בעיקר ברמות של 4 ו-5 יחידות, היו קשים במיוחד. בסופו של דבר העניק משרד החינוך לתלמידים תוספת של מספר נקודות ("פקטור") בשל "תנאי ההיבחנות המיוחדים שהיו ביום הבחינה". בדיון בוועדת החינוך של הכנסת לפני כשלושה חודשים, אמר מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, כי הופקו "הלקחים מהדלפת שאלון הבגרות במתמטיקה", שבה היתה מעורבת רחל קדם, אחת מחברות הוועדה שגיבשה את השאלות. במועד החורף האחרון התגלתה הדלפה נוספת של הבחינה בבית ספר תיכון בסכנין. קדם ביקשה אתמול לא להתראיין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ