עיריית ת"א פועלת לקבלת "תו תקן בינלאומי" לחופיה

למרות הזיהומים והמדוזות, ייתכן שכמה חופים בעיר יזכו בקרוב ב"דגל הכחול" הנכסף

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

לאחר שחופיה כבר נכנסו לדירוגי החופים הטובים בעולם, רוצה תל אביב ללכת עוד צעד אחד קדימה ולהציב דגל כחול בחופיה, שלא רק יקשט אותם. "הדגל הכחול", שמוענק על ידי "הקרן למען חינוך סביבתי" - ארגון סביבתי ירוק הפועל בעשרות מדינות - הפך בשנים האחרונות למעין תו תקן לאיכותם של החופים. בשבוע שעבר האיצה עיריית תל אביב את מאמציה להשגת הדגל והביאה מדנמרק את מנהל הארגון, פין בולדינג תומס, שסקר את חופי העיר. משם המשיך תומס לירדן השכנה והעניק לשלושה חופים בעקבה את הדגל הנכסף.

הדגל הכחול הוא אחד מכמה פרויקטים של הארגון הבינלאומי שנועדו לעודד מודעות סביבתית בשיתוף ארגונים ירוקים, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות. הוא החל לפני כ-25 שנה וכיום יש יותר מ-3,500 חופים שזכו בדגל כחול, רובם הגדול בים התיכון. "מדובר ברעיון שהחל בארגון סביבתי בצרפת", הסביר תומס בביקורו. "ארגון סביבתי בכל מדינה צריך להיות מעורב בשני פרויקטים שלנו לחינוך סביבתי, שהדגל הכחול יכול להיות אחד מהם. הוא זה שמלווה את תהליך בחירת החופים, וצוות בינלאומי מטעמנו בודק אם החוף אכן עומד בדרישות. לאחר מכן אנחנו עוקבים אחר ניהול החוף כדי לוודא שעדיין מוצדק שהוא יחזיק בתואר הזה".

הדגל הכחול ניתן על סמך שורת מדדים הכוללים את ניקיון החוף עצמו, איכות מי הים, אמצעי בטיחות כמו סירות הצלה ומצילים ומתקני סניטציה. בנוסף, הארגון מחשיב מאוד פעילות חינוך והסברה, איסוף של הפסולת הנאספת בחוף לצורכי מיחזור ונגישותו לציבור. "נקודת ההתחלה של החופים שראיתי היא מאוד טובה לקראת קבלת הדגל הכחול", אמר תומס שסייר בשלושה חופים בתל אביב: הצוק, מציצים ומדרון יפו. "רוב המתקנים והתשתיות הנדרשים למטרות ניקיון ובטיחות כבר קיימים וההתרשמות שלי היא שגם איכות המים היא טובה. מה שחסר זה העברת פסולת למיחזור ואמצעי הדרכה והסברה על חשיבות שימור החוף".

"כדי להיות עיר עם מעמד גלובלי, תל אביב צריכה להוכיח התייחסות סביבתית הכוללת גם את החופים", מציינת הילה אורן העומדת בראשות "מנהלת עיר עולם", חברה בת של העירייה - הפועלת ליצירת שותפות עם ארגון סביבתי מקומי כדי להצטרף לארגון הבינלאומי. "הדגל הכחול הוא מעין תו תקן של איכות חופים. אם יהיו לעיר חופים עם מעמד של דגל כחול, זו תהיה עוד סיבה שאנשים מכל העולם ירצו לבוא לכאן", מוסיפה אורן.

יש לציין שבתל אביב הושקעו בשנים האחרונות מאמצים לשיפור תשתיות הביוב והניקוז כדי למנוע אירועי סגירת חופים עקב זיהום. בשנתיים האחרונות נסגרו חופי הצוק ומציצים כמה פעמים בגלל אירועי זיהום נקודתיים, ורק בשבוע שעבר נסגר לכמה ימים חוף גורדון בשל זיהום של ביוב.

אולם למרות כל מאמציה, עם בעיה אחת תתקשה תל אביב להתמודד. "המדוזות זו בעיה מוכרת ונפוצה", ציין תומס. "כאשר זה מפריע למתרחצים, אנחנו דורשים מהרשות המקומית להוריד באופן זמני את השלט המעיד שלחוף יש מעמד של דגל כחול, אף שאנחנו יודעים שמדובר בבעיה שהרשות אינה יכולה לפתור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ