משרד הפנים ביקש לדון שוב בביטול נוהל "עובדות זרות בהריון"

חודש לאחר שבית המשפט קבע כי הנוהל אינו חוקי, ביקשה בתחילת השבוע הפרקליטות, בהתאם לעמדת השר ישי, לערוך דיון חוזר

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

לבקשת שר הפנים, אלי ישי, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים בתחילת השבוע בקשה לדיון חוזר בנוהל "עובדות זרות בהריון" לבית המשפט העליון. על פי הנוהל, עובדת זרה שילדה במהלך שהותה בארץ לא תורשה להישאר בישראל מעבר לחופשת לידה בת שלושה חודשים, גם אם לא שהתה בישראל במשך 63 חודשים - התקופה המירבית הקבועה בחוק הכניסה לישראל. לפני למעלה מחודש קבע בית המשפט העליון כי מדובר בנוהל לא חוקי ועליו להיות מבוטל.

עובדת זרה ובתה. תצלום: אוריאל סיני

עמדת משרד הפנים היא כי אין מקום לשנות את המדיניות, היות ששהות עובדת זרה בישראל עם תינוקה מעוררת קשיים רבים, הן מבחינת הקשיש הסיעודי בו מטפלת העובדת בדרך כלל במתכונת של מגורים משותפים, הן מבחינת התינוק והן מבחינת האינטרס הציבורי. עוד הוסיפו במשרד כי בנסיבות הומניטריות חריגות יינתן מענה.

על פי הבקשה, "גם אם נצא מנקודת מוצא שיש לכל אדם באשר הוא זכות להורות במובן הגרעיני שלה, הרי שאנו חולקים על התוכן שיצק אליה פסק דינו של בית המשפט הנכבד, דהיינו, כי עומדת לנתין זר זכות חוקתית לייסד ולקיים בישראל תא משפחתי במשך תקופה של 63 חודשים. לטעמנו, אין בדין זכות שכזו, לא ברמה החוקית ולא ברמה החוקתית, וזכות כזו אינה נגזרת מזכות הקניין או מהזכות לכבוד".

עוד נטען, כי הטענה לפיה לעובד הזר ציפייה סבירה לעבוד בישראל מלוא התקופה האפשרית על פי חוק, הינה בעייתית. "ההחלטה אם להאריך את האשרה שניתנה לעובד הזר הינה החלטה בעייתית, אשר מתקבלת בכל שנה, ותלויה גם במדיניות הממשלה ומשרד הפנים ובנהלים החלים באותה עת, וכיוון שאין מדובר בהחלטה אוטומטית, קשה לקבל את הקביעה לפיה לנתינים זרים יש 'ציפייה סבירה' להישאר בישראל עד תום 63 החודשים...".

עוד טוענת המדינה כי גם המעסיקים הסיעודיים עלולים להיפגע ממצב זה, "לצד הקשיים הנובעים ממערכת היחסים בין העובדת לבין מעסיקה הסיעודי, קיימת מורכבות הנובעת גם מהמשך שהייתו של תינוקה של העובדת הזרה בישראל. עלולים להתעורר קשיים לא מבוטלים בשורה של נושאים, אשר בכל הכבוד הראוי לא ניתנה עליהם הדעת. כך למשל מתעורר קושי בכל הנוגע ליכולתה של העובדת לטפל במעסיק הסיעודי בעודה מטפלת בעולל רך בימים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ