ביהמ"ש ביטל את מכרז האשפוז הסיעודי מ-2007

בעקבות עתירת חברות המפעילות מוסדות לאשפוז סיעודי, פסק המחוזי בת"א: המחיר שקבעה המדינה ליום אשפוז סיעודי אינו מאפשר קיום מינימלי בכבוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תעריפי האשפוז שקבעה המדינה במכרז שפרסמה למוסדות סיעודיים אינם מאפשרים לחולים הסיעודיים קיום בכבוד ולוקים בחוסר סבירות קיצוני. כך קבעה אתמול שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר מיכל אגמון גונן. השופטת ביטלה את המכרז שפרסמה המדינה ב-2007 לאחר שקבעה כי התעריפים בו לא היו מעודכנים, וביקרה בחריפות את התנהלותה.

פסק הדין התקבל בעתירה מינהלית שהגישו עשרות חברות פרטיות המפעילות מוסדות לאשפוז סיעודי בישראל. החברות טענו כי התעריפים שקבעו משרד הבריאות ומשרד האוצר במכרז שפרסמו ב-2007 להפרטת שירותי האשפוז הסיעודי הם תעריפי הפסד, שאינם מאפשרים למוסדות הסיעודיים להתקיים או לקיים את המאושפזים בכבוד. במכרז קבעה המדינה תעריפים קבועים ליום אשפוז, וכל מוסד סיעודי שהשתתף במכרז ועמד בתעריפים אלו נכלל ברשימת הזוכים.

קבוצת העותרים כללה מוסדות סיעודיים שזכו במכרז, מוסדות שלא זכו בו ומוסדות שכלל לא ניגשו למכרז בשל אי סבירות התעריפים שנקבעו בו. העותרים טענו כי התעריפים שנקבעו במכרז יסבו נזק לכל המוסדות הסיעודיים בישראל, ויביאו לירידה משמעותית ברמת השירות שיסופק לחולים הסיעודיים בישראל.

בפסק הדין הסבירה אגמון גונן כי האשפוז הסיעודי אינו נמנה עם השירותים הרפואיים הנכללים בסל שירותי הבריאות בישראל, וכי מימון האשפוז לזכאים נעשה על ידי משרד הבריאות בכפוף למקום פנוי במוסד, ובהתאם למכסת מקומות אשפוז שנקבעה בתקציב משרד הבריאות. המתאשפז או בני משפחתו רשאים לבחור מוסד מרשימת מוסדות מורשים, ולבקש מהמשרד השתתפות במימון האשפוז, המועברת ישירות למוסד הסיעודי.

במכרז שפורסם ב-2007 נקבע כי תעריף האשפוז היומי בעבור חולים סיעודיים ינוע בין 290 ל-301.6 שקלים. העותרות טענו כי תעריף מינימלי, הכולל עלות אשפוז ורווח סביר, צריך להיות לכל הפחות 336.15 שקלים ליום אשפוז. בעבר שילמה המדינה כ-500 שקלים ליום אשפוז בבית חולים ממשלתי.

לאורך ההליך סירבה המדינה להציג את התחשיב ששימש אותה לקביעת התעריף במכרז. לאחר שאולצה לעשות כן הגישה תחשיב מעודכן ומשופר, והתברר כי המחירים שקבעה במכרז ב-2007, התאימו למחירי 2005 ולא הביאו בחשבון את התייקרות עלויות התפעול וכוח האדם מאז.

"מובן שכללי המשפט המינהלי מחייבים ביצוע בדיקה כאמור קודם לקביעת מחיר במכרז ולא במהלך ההליך המשפטי", כתבה השופטת בביקורת. עוד כתבה השופטת כי "הזכות לבריאות, ובתוכה הזכות לאשפוז סיעודי, מעוגנת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי". וכי "חוק ביטוח בריאות ממלכתי הוא חוק סוציאלי בתכליתו, ומשכך מדובר בדבר חקיקה המבטא רף מינימלי בעניין חובתה של המדינה לספק את הפן החומרי של הזכות לבריאות".

"כאשר מדובר בהפרטת שירותי רווחה, המחיר שהמדינה משלמת לגוף הפרטי צריך לגלם עלות שירות המאפשר קיום מינימלי בכבוד, ועלות רווח סביר לגוף הפרטי, ספק השירות", כתבה אגמון גונן. השופטת קבעה כי "אין מנוס מביטול המכרז, על מנת שמוסדות שלא ניגשו למכרז יוכלו לגשת למכרז חדש, אם יהיה, על פי תעריפים חדשים שייקבעו", ופסקה כי המדינה תשלם לכל אחת מהעותרות שכר טרחת עורך דין והוצאות בסך 45 אלף שקלים.

יו"ר איגוד בתי האבות, רוני עוזרי, בירך אתמול על קביעת בית המשפט. לדבריו, "חוסר השקיפות של משרד הבריאות מבטא לא רק חוסר הגינות אלא פגיעה קשה באוכלוסייה חלשה, אוכלוסיית זקנים סיעודיים שנזקקים לאשפוז בבית אבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ