במחוזות הצפוניים במשטרה לא רוצים לקבל את האחריות על ואדי ערה

המפכ"ל דנינו יכריע בוויכוח בין הניצבים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בחודש יולי תצא לפועל תוכנית מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לביטול המרחבים בצפון והקמת שני המחוזות - הצפון והחוף. בימים אלו עבודות המטה בעניין בעיצומן. בין שני המחוזות יש כעת מלחמה לא פשוטה שהרקע שלה הוא חוסר הרצון של כל אחד מהמחוזות לקבל לשליטתו את אזור ואדי ערה.

כיום יש במחוז הצפון שלושה מרחבים ומרחב עמקים שולט על ואדי ערה. ביטול המרחבים יביא לחלוקה שונה של השטח. ואדי ערה נחשב במשטרה לאזור קשה, המצריך כוחות גדולים. במשטרת ישראל נערכים לספטמבר, שבו ינסו הפלסטינים להשיג הכרה בעצרת האו"ם במדינה משלהם. במועד זה צופים הפרות סדר בקנה מידה גדול וואדי ערה הוא אחד המוקדים שנתפשים כקשים במיוחד בהקשר זה. כשעלה הרעיון לפצל את מחוז הצפון לשני מחוזות, הכוונה היתה שמחוז החוף החדש יקבל את השליטה על ואדי ערה, לאחר מכן הוחלט להקפיא את ההחלטה לגבי ואדי ערה ולהמתין לתוצאות הבדיקה של ועדה בראשות סגן המפכ"ל.

ניצב רוני עטייה, שיקבל לידיו את מחוז הצפון החדש יודע, כמי שעמד בראש מרחב החוף בשנים האחרונות, כי אזור ואדי ערה בעייתי במיוחד. עטייה סבור שהאזור חייב לעבור למחוז החוף, מאחר שהאזור קרוב יותר למחוז מבחינה גיאוגרפית ונוסף לכך, אם האזור יעבור לשליטתו הוא ייצור מובלעת בתוך מחוז החוף, דבר שיקשה על העבודה.

גם ניצב חגי דותן, שיקבל לידיו את מחוז החוף, יודע עד כמה האזור קשה לשליטה, ואנשיו ניסו לא פעם בימים האחרונים להבהיר לצמרת המשטרה שמדובר באזור שישנה לגמרי את אופי העבודה של המחוז. מחוז החוף יקבל את השליטה מחדרה שבדרום ועד לראש הנקרה בצפון. במחוז יהיו ערים כמו חיפה - שנחשבת למורכבת משום שיש בה נמל, מפעלים ואתרים אסטרטגיים - וכן חדרה, נהריה ועכו. אופי המחוז יהיה של לחימה בפשיעה באזור עירוני בעוד מחוז הצפון יקבל אחריות על אזורים כפריים ויישובים רבים של המגזר הערבי. אנשי מחוז חוף טוענים שלמחוז הצפון יהיה קל יותר להתמודד עם האתגרים של אזור ואדי ערה.

ביחידה המרכזית של מרחב החוף, שתהפוך בקרוב ליחידה המרכזית של המחוז, טוענים כי אם היחידה תקבל אחריות גם על ואדי ערה היא תתקשה לתפקד עם מספר השוטרים שמשרתים בה כיום. כל אחד מהצדדים מנסה בימים האחרונים לנסות ולהשפיע על מקבלי ההחלטות בסוגיה זאת, אולם מי שיכריע לבסוף בנושא יהיה המפכ"ל דנינו. בשלב זה, נראה שהאזור בכל זאת יהיה נתון לשליטת מחוז החוף ובתמורה לקבלת אחריות עליו, יתוגבר המחוז בשוטרים בצורה משמעותית.

ראש מועצת כפר קרע, עו"ד נזיה מסארוה, אמר אתמול כי "חוסר הרצון של המחוזות לקבל את השליטה באזור שלנו רק מחזק את התחושה שהמשטרה לא רוצה לעשות את הדברים כמו שצריך. צר לי לשמוע שמשטרת ישראל, במקום שתיקח את האזור כפרויקט, רק מנסה להתחמק ממנו".

במשטרה הסבירו אתמול ש"בעקבות החלטת השר ומפכ"ל המשטרה בדבר חלוקת מחוז הצפון לשני מחוזות הוקם צוות בראשות הסמפכ"ל שאמור לבחון את כל ההיבטים והמשמעויות הרבות הנובעות מכך. ההחלטה ותוצריה יוגשו בעוד כמה שבועות, אז תתקבל ההחלטה על אופי חלוקת המחוז על כל הפרמטרים לרבות כוח אדם, נגישות, שטחים ועוד".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ