הממשלה תקצה קרקע בירושלים למכון המקורב לנתניהו

ההחלטה להקים קולג' של מכון שלם במקום פארק קהילתי מעוררת חילוקי דעות בירושלים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הממשלה תחליט בשבוע הבא על הקמת קולג' חדש של מכון המחקר מרכז שלם, במבנה מוזיאון הטבע הישן במושבה הגרמנית, בלב ירושלים. תושבי המושבה הגרמנית זועמים על ההחלטה, שעתידה לאיים, לטענתם, על אחד מהפרויקטים הקהילתיים היפים בירושלים. מרכז שלם הוא גוף מחקר שמרני וימני, שרבים ממקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו מצאו בו את ביתם האינטלקטואלי.

ההחלטה אמורה להתקבל בממשלה בשבוע הבא, לרגל יום ירושלים. היא מעוררת חילוקי דעות, הן בשל קרבתו של ראש הממשלה לראשי המכון, והן בשל החשש לעתיד הגינה הקהילתית המשגשגת שפועלת בחצר המוזיאון.

מוזיאון הטבע שוכן במושבה הגרמנית מאז 1962. הוא צפוי לפנות את מקומו ולעבור למבנה חדש שיוקם בגבעת רם. התוכנית המקורית של העירייה היתה להקים במקום "מרכז קיימות" - מרכז עירוני אקולוגי, שיעסוק בחינוך סביבתי ויוביל את הנושא האקולוגי בעיר. היוזמה זכתה לברכה ואף התלהבות מצד בכירים בעירייה, בהם סגניתו של ברקת, נעמי צור. הרעיון עלה בעקבות פעילות סביבתית וחברתית ענפה שנעשית בחצר המבנה. תושבי השכונה הקימו שם לפני כארבע שנים גינה קהילתית שמופעלת על ידי מתנדבים. בגינה נעשות פעילויות בשיתוף פגועי נפש, ניצולי שואה, קשישים וילדים.

אולם לפני כחצי שנה החליט ראש העיר ברקת להיענות לבקשת מרכז שלם ולהעביר את הבניין, הגינה ומגרש החניה הסמוך לידי המרכז, כדי להקים שם קולג' יוקרתי. הקולג', ראשון מסוגו בישראל, אמור להכיל אלף סטודנטים ולפעול במתכונת הקולג'ים הפרטיים בארה"ב. הקולג' יעניק תואר ראשון כללי במדעי החברה והרוח.

על פי מרכז שלם, הקולג' אמור להפוך לבית היוצר לאליטה חברתית, אינטלקטואלית ופוליטית חדשה. "הסטודנטים ייבחרו על סמך יכולות אקדמיות יוצאות דופן, שאפתנות אינטלקטואלית, יוזמה אישית, יושרה מוסרית ונכונות לשרת את העם היהודי ואת האנושות", נכתב באתר המרכז.

מרכז שלם ידוע בקשריו הטובים עם ראש הממשלה. כך למשל, מקים המרכז הוא ד"ר יורם חזוני, חברו ויועצו לשעבר של נתניהו. במרכז עבדו בין היתר השר משה בוגי יעלון; מייקל אורן, שמונה לשגריר בארה"ב; פרופ' עומר מואב, שמשמש יועצו של שר האוצר יובל שטייניץ; נתן שרנסקי, כיום יו"ר הסוכנות היהודית ועוד.

שניים מהתורמים של המרכז הם גם תורמים גדולים של נתניהו - רון לאודר ושלדון אדלסון. מתנגדי הקולג' רומזים על כך שקשריו הטובים של המרכז עם ראש הממשלה הועילו להעלאת הנושא בממשלה. תומכי הקולג' מזכירים כי הממשלה קיבלה החלטות דומות בנוגע לבית הספר לאמנות בצלאל והמכללה האקדמית להנדסה בירושלים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "טרם נקבע סדר היום לישיבת הממשלה שתתקיים ביום ירושלים. אם וכאשר תתקבל החלטה בנושא, היא תלווה, כנהוג, בייעוץ משפטי מתאים ותתואם עם עיריית ירושלים".

ממרכז שלם נמסר: "המרכז פועל בנושא הקמת המוסד האקדמי בשיתוף פעולה עם ראש העיר וצוותו, עם מינהל שכונות גינות העיר ועם סגנית ראש העיר נעמי צור".

מעיריית ירושלים נמסר כי הקמת הקולג' תואמת למדיניות העירייה והאינטרס הציבורי להגדלת הסטודנטים בעיר. "האינטרסים של מרכז שלם והגינה הקהילתית אינם סותרים זה את זה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ