מבקש המקלט נדרש לאמת את פרטיו במדינה שממנה ברח

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

דיין בית דין לביקורת משמורת בכלא גבעון הפנה מבקש מקלט לשגרירות מדינת מוצאו על מנת לאשר נתינותו. הדבר נעשה למרות המלצת נציבות האו"ם לפליטים שלא לעשות כן, היות והדבר עלול לסכן את המבקש ואת משפחתו השוהה במדינת המוצא.

איברהים, מבקש מקלט מאריתיראה, בא לישראל בנובמבר 2009 ונעצר כעבור כחודש, מאז ובמשך כשנה וחצי הוא הוחזק בגבעון. הסיבה למעצרו הממושך נעוצה בטענת רשות האוכלוסין וההגירה כי בניגוד לטענתו, ארץ המוצא שלו היא דווקא אתיופיה. לאחר שהשיג איברהים את תעודת לידתו האריתראית, ביקש בחודש מארס האחרון דיין בית הדין לביקורת משמורת בגבעון, מני פשיטיצקי, לבדוק את מקוריותה על ידי העברתה לשגריר אריתריאה בישראל, על מנת שיבחן אותה ויאשר כי מדובר בנתין מדינתו.

אולם הליך זה אינו עולה בקנה אחד עם הנחיות נציבות האו"ם לפליטים. "אנו ממליצים בתוקף כי זהות מבקשי מקלט תישאר חשאית, בעיקר כשמדובר בשיתוף מידע עם בכירים בשלטונות מדינת המוצא ממנה מגיע מבקש המקלט", נכתב בחוות דעת שהגישה הנציבות למשרד הפנים ויחידת מבקשי המקלט. "הדאגה נובעת מכך שלעתים קרובות, מבקשי המקלט נחשבים כפועלים נגד מדינתם ועל כן יהיו חשופים לקנסות או עונשים. כמו כן יש לדבר השלכות גם על בני משפחתם השוהים במדינת המוצא, שעלולים להיות מזוהים וכתוצאה מכך חשופים להתעללויות שונות מצד המדינה".

ארבעה ימים לאחר הנחיית הדיין הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה כי מדובר בפעולה שאינה אפשרית. שכן, "פנייה לקונסוליה דינה הסגרה לשלטונות". אולם תשובה זו לא סיפקה את הדיין פשיטיצקי שחזר שוב על הנחייתו - וזו שוב לא בוצעה. הדיין לא התייאש ובדיון שערך בחודש שעבר הורה על שחרורו של איברהים בתנאים מגבילים: עליו לפנות לשגרירות אריתריאה לאימות נתינותו כתנאי להישארותו בארץ. אם לא יזוהה כנתין המדינה, יהיה עליו לעזוב את ישראל עד אמצע מאי.

עם שחרורו מכלא גבעון לא קיבל לידיו איברהים את תעודת לידתו חרף הנחיית הדיין. בשל כך, פנתה עמותת "אנו פליטים", המסייעת לאיברהים, לבית הדין וביקשה להאריך את תנאי שחרורו. בתגובה לפנייה קבע פשיטיצקי כי איברהים יתייצב לראיון שנקבע לו ביחידת המסתננים וכי הטיפול בנושא יעבור לידיהם. איברהים התייצב ביחידה בשבוע שעבר לראיון שנקבע לו מבעוד מועד, אלא שאז נעצר כשלטענת הרשות הודה כי מדובר בתעודה מזויפת.

ממשרד המשפטים נמסר כי "נתינותו של איברהים הייתה מוטלת בספק. עמדת משרד הפנים הייתה עקבית לפיה המוחזק אתיופי ולא אריתריאי. בית הדין שחרר אותו, ובכך פתח לו פתח לסייע בידיו להוכיח את נתינותו ע"י גורם חיצוני".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "מר איברהים שהה בכלא תקופה של כשנה וחצי משנה וחצי, לאחר שסירב לשתף פעולה לגבי זהותו ולא זוהה כנתין אריתריאה בניגוד לטענתו. בהחלטת השחרור של בית הדין צוין כי עד ליום 16.5 יציג הוכחה משגרירות אריתריאה כי הנו נתין המדינה אך לא עשה כן ולעומת זאת, התייצב במשרדי היחידה לתשאול מסתננים עם סיום תקופת תנאי השחרור. למר איברהים בוצע ביחידה ראיון, במהלכו הובאה גם תעודת הלידה 'האותנטית', ובסיומו התבקש להמתין לקבלת החלטה בעניינו. מר אברהים בחר שלא להמתין ונמלט מהמקום. לאחר שאותר והוחזר ליחידה, הודה כי תעודת הלידה הייתה מזויפת וכי הנו נתין אתיופי. לאור האמור לעיל, בקשתו נדחתה על הסף והנ"ל הוחזר למשמורת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ