מרגי והאוצר העלו שכר רבני המועצות ב-250%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שכרם של רבני הערים החדשים יעודכן בלמעלה מ-250% ויותר ואילו שכרם של רבני הערים הוותיקים יוקפא. כך סוכם בין שר הדתות יעקב מרגי לבין הממונה על השכר באוצר אילן לוין. בדיון שנערך אתמול בוועדת הכספים מסר לוין כי הרבנים החדשים בערים משתכרים בין 6,000 ל-18,000 שקלים ברוטו בחודש בהתאם לגודלה של הרשות. לעומת זאת, רבנים ותיקים משתכרים 30,000 שקלים בחודש ויותר, וחלקם מרוויחים יותר מראשי הערים.

לפי הסיכום ינוע שכרם של הרבנים החדשים בין 16,000 ל-29,000 שקלים בהתאם למספר התושבים בעיר. שכר רב עיר יכול להגיע ל-80% משכר מנכ"ל העיריה. העלות של מהלך זה לקופת המדינה היא 2.2 מיליון שקל בשנה. יצויין כי כיום מכהנים ברשויות המקומיות 109 רבנים ותיקים ו-7. בשנת 2006 הוחלט לקצץ בשכרם של רבנים חדשים שהתמנו מאז לתפקיד.

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני קרא למשנה בפועל לממונה על התקציבים במשרד האוצר ראובן קוגן למצוא יחד עם מנכ"ל משרד הדתות את הנוסחה אשר תוביל לכך שיימצא התוספת התקציבית העומדת על 2.2 מיליון שקל לרבנים החדשים, מבלי שייפגעו שירותים חיוניים אחרים במשרד הדתות. "לא יתכן מצב שרב אחד יקבל שכר גבוה יותר ורב אחר יקבל שכר נמוך יותר, צריך לשנות את המצב הקיים בצורה הדרגתית", אמר.

לוין הודיע כי בתוך שבועיים יתכנס כדי למצוא פיתרון ראוי ויוגש לאישור הממשלה. ח"כ חיים אמסלם, שפרש מש"ס, בירך על עדכון השכר אך הוסיף כי "דרושות רפורמות משמעותיות בתפקידי הרבנים החל מהליך הבחירה שלהם, שהופך להיות יותר ויותר מבזה ומכוער וכל כולו נגוע בפוליטיקה ועד לעניין תפקודם וסמכויותיהם".

ח"כ שלמה מולה (קדימה) אמר כי "לא יתכן שהאוצר דוחה את תביעותיהם של הרופאים השובתים שעובדים סביב השעון ומצד שני רבנים בישובים שבהם 2,500 תושבים מרוויחים 27 אלף שקלים בחודש". הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר כי "הדבר המביש היחיד בעניין משכורתם של רבני הערים הוא ההסכם בין משרד האוצר לבין ח"כ גפני שמנצל את תפקידו כיו"ר ועדת הכספים לטובת הישגים סקטוריאליים ולטובת המשך שליחת היד לקופה הציבורית". סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שחר אילן אמר "שהרעיון לחלק לרבני ישובים משכורות של 30 אלף הזוי ונראה כאילו הוא לקוח מספר התקציב של חלם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ