זעם בקהילה הגאה: צו הריסה הוצא לבר-נוער

"עיריית תל אביב הולכת להשלים את מה שהרוצח לא הצליח", טענה אילה כץ, אמו של ניר ז"ל שנורה למוות במקום לפני כשנתיים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

זעם בקהילה הגאה על עיריית תל אביב בעקבות הוצאת צו הריסה לחלק ממועדון הבר-נוער. נציגי האגודה לזכויות הלסביות, ההומואים, הטרנסג'נדרים והביסקסואלים (להט"ב), הופתעו למצוא לפני כמה ימים את צו ההריסה על דלת המועדון. המועדון שופץ בעקבות תקרית הירי באוגוסט 2009, כאשר אלמוני פרץ למקום במהלך פעילות, ירה לכל עבר ורצח את המדריך ניר כץ והנערה ליז טרובישי. מאז הפך המקום לאחד מסמליה של הקהילה הגאה בארץ.

הצו הודיע על כוונת העירייה להרוס את השירותים והמטבחון בבר-נוער, בשל עבירות על חוקי הבנייה במהלך השיפוצים. העירייה מתריעה כי אם לא יוחזר המצב לקדמותו, תפתח בהליכים משפטיים לצורך הריסת חלקים מהמבנה. על הצו חתום ראש העיר, רון חולדאי. עלות שיפוץ הבר-נוער הסתכמה ברבע מיליון שקלים, מתוכם הקצתה העירייה עצמה 12 אלף שקלים.

יו"ר האגודה, מייק המל, דוחה על הסף את טענות העירייה. "אחרי הפיגוע בבר-נוער היה שיפוץ כדי להחזיר את המקום לרמה שאפשר לקיים בו פעילות. לא בנינו כלום, לא הרסנו, הכל נשאר כמו שהיה קודם", הוא אומר. "השירותים והמטבחון שם מאז שהאגודה נכנסה לשם בשנת 1993, אם לא קודם". המל פנה לעירייה על מנת להבין את פשר הצו, אך לדבריו טרם קיבל תשובות ברורות.

מבנה הבר-נוער, היום. תצלום:עופר וקנין

"השיפוץ הסתיים מזמן. עשינו מעין חנוכת בית בחנוכה בנוכחות ראש העיר וחברי מועצה. כולם היו שם והתפעלו מהשיפוץ ומעצם החזרה לפעילות מהר". לדברי המל, מאז הרצח, היקף הפעילות בבר-נוער הוכפל. "המקום עדיין פעיל מדי שבת ולא ניתן לאף אחד לפגוע בו", הוא מדגיש.

אילה כץ, אמו של ניר כץ ז"ל, רוצה להאמין שמדובר בטעות ביורוקרטית. לדבריה, כאשר שמעה על הצו לראשונה חשה כי "עיריית תל אביב הולכת להשלים את מה שהרוצח לא הצליח". היא אומרת עם זאת כי קשה לה להאמין שההריסה תצא לפועל. "זה לחלוטין לא לעניין. דווקא לאור הרגישות של המקום והמשמעות שלו לכל כך הרבה אנשים בגלל הרצח בעיקר, אבל גם בגלל סיבות אחרות, אתה לא בא ושם צו הריסה על הדלת. אם אתה חושב שיש בעיה, תבוא תדבר. אפשר את הכל לבדוק ואפשר את הכל לפתור. זו פשוט התנהלות בריונית, אני לא מבינה אותה".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה: "הצווים שהוצאו במקום הם לשיפוצים בחלק של המרתף שנחזה כדירת מגורים באופן שלא תואם את ההיתר. בכל מקרה, בעקבות פניית אנשי הבר-נוער ועל מנת למנוע ספק ולאור חשיבותו של המקום לחיי הקהילה הגאה, הנושא ייבדק שנית על ידי מנהל מחלקת פיקוח על הבנייה והייעוץ המשפטי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ