חוק יאסור לפטר עובד המצוי בתהליך אימוץ או פונדקאות

ועדת העבודה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק המעניקה לראשונה את מלוא הזכויות גם למשפחות אומנה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה אתמול לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק, האוסרת על מעסיקים לפטר עובדים המצויים בתהליך אימוץ ילד או בהליכי פונדקאות או אומנה. על פי הצעת החוק המסתמנת, יורחבו זכויותיהם של הורים שפנו לאימוץ ילד או לפונדקאות, וכן יינתנו מלוא הזכויות וההטבות גם למשפחות אומנה. עד היום, משפחות אומנה לא היו זכאיות להטבות מסוג זה.

מדובר בהצעת חוק פרטית שיזמו חברי הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי) ועתניאל שנלר מקדימה. השניים הודיעו אתמול כי הם מברכים על ההישג והעריכו כי צעד מן הסוג הזה יגביר את המוטיבציה של משפחות וזוגות להתנדב לאומנה. עו"ד דבי אליעזר מהלשכה המשפטית במשרד התמ"ת ציינה אתמול בדיון כי משרדי הממשלה עמלו על ניסוח החוק מאז שנת 2005. על פי הצעת החוק, יישמר מקום העבודה ויישמרו זכויותיהם של עובדת או עובד הבוחרים לממש את זכותם להורות בתהליכים אלה. מעסיק שיפגע בזכויותיהם של ההורים לעתיד צפוי לעונשים כבדים, העשויים להגיע למאסר של שישה חודשים או לקנס של 150 אלף שקלים.

עוד קובעת הצעת החוק, כי זכותם של הורים הנמצאים בתהליך אימוץ להיעדר ממקום עבודתם לצורך התהליך (כולל נסיעות לחו"ל), למשך 45 יום. משפחת אומנה, שתקלוט ילד שגילו עד שלוש שנים, תהיה זכאית לחופשת לידה ודמי לידה מלאים. אם הילד הוא בגילים שלוש עד עשר שנים, תזכה המשפחה לחופשת לידה של חודש ולדמי לידה חלקיים.

גם יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד), בירך אתמול על סיום עבודות הכנתו של החוק המהפכני לקראת ההצבעות הסופיות עליו במליאה: "זוהי בשורה של ממש. יידע כל עובד ותדע כל עובדת בישראל, שמהיום הם יוכלו לממש את זכותם להורות מבלי לחשוש למעמדם במקום העבודה. משפחות האומנה זכו סוף סוף להטבות ולזכויות שיוקנו להן, על פי חוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ