בניגוד להצהרת ישי, ועדה בין משרדית קבעה כי אם זרה לילד ישראלי תגורש

במקביל דרש שר הפנים אלי ישי דיון חוזר בבית המשפט העליון על החלטתו לאסור גירוש עובדות זרות לאחר לידה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

חרף הצהרת שר הפנים, אלי ישי, כי אם לתינוק ישראלי לא תגורש מישראל, אוולין בלנסג, אם פיליפינית לגלעד דוד, עומדת יחד עם בנה לפני גירוש. ועדה בין-משרדית לעניינים הומניטריים בראשות ראש רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, קבעה לפני שבועיים כי עניינה של בלנסג איננו מקרה הומניטרי. בתגובה עתרה בלנסג בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בירושלים, שהוציא צו מניעה למימוש צו הגירוש עד לדיון שייערך ביולי.

"גלעד קשור למשפחה של אביו מיקי מאוד ולא הייתי רוצה לקרוע אותו מהבית", אומרת בלנסג. "המצב שלנו לא קל כשאפילו לא נותנים לי אשרת עבודה עד לתום ההליך המשפטי. אני לא רוצה לחשוב מה יהיה מצבנו בפיליפינים בלי המשפחה החמה והתומכת שיש לנו כאן".

בלנסג, 39 באה לישראל כעובדת סיעוד בשנת 2002. ב-2007 הכירה את מיכאל דוד, ישראלי תושב גדרה, ולשניים נולד לפני כשנה וחצי בן - גלעד. ביוני האחרון נרשם גלעד כאזרח ישראלי, אך כמה ימים לאחר מכן מת האב מיכאל ממחלת הסרטן. מותו מנע מבלנסג להתחיל בהליך לקבלת מעמד חוקי בארץ, וכעבור חודשיים בלבד, בחודש אוגוסט, קיבלה צו גירוש מהארץ.

עם קבלת הצו פנתה למשרד הפנים בבקשה שיכיר בה כמקרה הומניטרי, בקשה שנדחתה על הסף ללא כל דיון. במקביל הגישה בלנסג עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים, באמצעות עו"ד יפתח כהן, נגד הגירוש. בית המשפט ראה את הדברים אחרת וקבע כי התיק יועבר לבחינת הוועדה הבין-משרדית לעניינים הומניטריים. בשיחה עם "הארץ" בחודש ספטמבר אמר השר ישי כי "מגרשים שוהים בלתי חוקיים, אך אמא לתינוק ישראלי בן 11 חודשים בלבד לא תגורש". אלא שמאז חלפו כשמונה חודשים, וחרב הגירוש שוב מאיימת על בלנסג.

לפני שבועיים קיבלה בלנסג את הכרעת הוועדה הבין-משרדית, שכללה כמה שורות תמציתיות לפיהן, "לאחר בחינת מכלול הנסיבות לא נמצאו טעמים הומניטריים לאשר הבקשה. על המבקשת לצאת מישראל". כמו כן, חרף קביעת בית המשפט לפיה בלנסג ובנה לא יגורשו 30 יום מיום ההחלטה, הקציבה הוועדה לשניים 14 יום לצאת מהארץ. בלנסג פנתה לבית המשפט,וזה הוציא צו מניעה לגירוש עד לדיון שייערך ביולי.

גם משפחתו של דוד מנסה להיאבק בהחלטה בכל כוחה ושלחה מכתב לבית המשפט: "אנו פונים בתחינה לאשר הישארותם של אוולין, בת זוגו של מיכאל אחינו ובנם המשותף, גלעד כאן בארצנו בחיק משפחתנו", כתבה המשפחה. "גלעד ואמו יקרים לנו ואין אנו רואים את משפחתנו שלמה ללא השניים".

ממשרד הפנים נמסר: "גב' בלסנג אינה חוקית משנת 2009, בקשתה לקבל מעמד בישראל נדחתה מאחר שלא ענתה על דרישות החוק והנהלים. לאחרונה נדונה פנייתה אף בוועדה הבין-משרדית למתן מעמד מטעמים הומניטריים, אשר לאחר בחינת מכלול הנסיבות לא מצאה טעמים שכאלה לאשר את הבקשה. להבהיר, כי גב' בלסנג אינה מורחקת מישראל וכך גם בנה והשניים יוכלו לשוב לבקר בישראל ככל שיחפצו. מלשכת השר ישי נמסר כי הוא ממתין לקבלת מסקנות הוועדה וכי יבחן אותן מחדש.

בתוך כך, פרקליטות מחוז ירושלים הגישה בתחילת השבוע, לבקשת השר ישי, בקשה לדיון חוזר בנוהל "עובדות זרות בהריון" לבית המשפט העליון. על פי הנוהל, עובדת זרה שילדה במהלך שהותה בארץ לא תורשה להישאר בישראל מעבר לחופשת לידה בת 14 שבועות, גם אם לא שהתה בישראל במשך 63 חודשים - התקופה המרבית הקבועה בחוק הכניסה לישראל. בחודש שעבר קבע בית המשפט העליון כי מדובר בנוהל לא חוקתי שדינו להתבטל.

עמדת רשות האוכלוסין וההגירה היא כי אין מקום לשינוי המדיניות היות ויש לבחון את ההשלכות הרחבות של הסוגיה כמו גם את ההשלכות הספצפיות. אם בוחנים את הסוגיה הנקודתית, טוענים ברשות, שהות עובדת זרה בישראל עם תינוקה מעוררת קשיים רבים: הן מבחינת הקשיש הסיעודי בו מטפלת העובדת - ברוב המקרים במתכונת של מגורים משותפים - והן מבחינת התינוק.

בעמותת קו לעובד, שהגישה את העתירה טוענים כי מדובר בטענות שאינן יכולות להתקבל. "הבקשה שהוגשה מטעם שר הפנים לקיום דיון נוסף בפסק הדין משוללת כל יסוד", אומרת עו"ד חני בן ישראל מקו לעובד. "בפסק דינו של בית המשפט העליון נקבע, כי אין להפלות נשים בעבודה מחמת הריון ולידה, וודאי שאין להענישן בשל כך במעצר וגירוש. כל קביעה אחרת אינה יכולה להתיישב עם מושכלות היסוד של משפט העבודה בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ