היום לפני 55 שנה: גרשון נתן מנסה לשנות בעצמו את מינו

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

מדמם, מגודל שיער ולבוש בשמלה הגיע גרשון נתן לבית החולים אסף הרופא ביום שישי ה-25 במאי 1956. הוא התפתל מכאב, אבל חיוך היה על שפתיו כשאמר לרופאים, שכבר פגשו אותו בעבר: "הפעם לא יואיל כבר שום דבר". נתן בן ה-32, שהעדיף להיקרא רינה, ניסה בכל דרך אפשרית להיות אשה; ומשנואש, סירס את עצמו. "עכשיו מחויבים תהיו לנתחני וליטול את האיברים המיותרים ולהפכני לאישה", אמר לרופאים.

גרשון נתן הופיע לראשונה מעל דפי העיתון במארס 1953. "גבר צעיר, בן 29, לבוש בגדי אישה מהודרים, מפורכס ומגונדר, נעצר ביום ה' על ידי המשטרה בטבריה שחשדה בו בכוונות פליליות", דיווח "הארץ". "אני אישה בנפשי וברגשותיי", הסביר נתן לחוקרי המשטרה, "רק בשל טעות פיזיולוגית נולדתי גבר". סופר "הארץ" שהלך לפגוש אותו בתא המעצר מצא אותו עומד מול המראה בשמלת משי ירוקה, ומתגלח. "מימי ילדותו הוא הרגיש הכרח נפשי ללבוש בגדי אישה ולנהוג כאישה לכל דבר ואף ניסה פעם לתקן את הטעות על ידי ניתוח עצמי, אולם הניתוח לא הצליח".

הוא נולד למשפחה אמידה בגרמניה, ונודע כתלמיד כשרוני שהצטיין במוסיקה, בציור ובכתיבת סיפורים. במלחמת העולם הצטרף לפרטיזנים כחובש ומטפל, וגם בצה"ל שירת כחובש. הרופא הממשלתי בטבריה שבדק אותו מצא כי הוא שפוי בדעתו, וש"דבריו על רגשותיו ?הנשיים', הם אמיתיים", דיווח "הארץ". "ייתכן ובאברי גופו הפנימיים הוא דו-מיני, דבר המתאפשר על ידי צורת גופו הכללית הדומה לאישה".

קורא מראשון לציון שחתם בשם י.א. הביע במכתב למערכת "תמיהה וצער" על כך שהמשטרה "מסרה את וידויו של איש אומלל זה לפרסום העיתונות", וגם על גילוי תוצאות הבדיקה של הרופא הממשלתי. "האין חובת סודיות במקרים כאלה?", תהה, "הקאריקטורה הזולה על חשבון איש מוכה הגורל פוגעת ביותר. משאלתי היא שמערכת ?הארץ' תתייחס ביתר טקט למקרים דומים בעתיד".

אבל בחמש השנים הבאות, ידיעות על נתן המשיכו לצוץ מדי פעם מעל דפי העיתון, מתעדות את מאבקו בשלטונות כדי שיתירו לו סוף סוף להגשים את משאלתו להיות אשה. אחרי שנעצר נתן, שתואר בעיתון כ"בעל סטיות נפשיות", אושפז בהמלצת רופאים בבית חולים לחולי רוח, "אולם ללא הועיל, והוא אף איים בהתאבדות", עדכן "הארץ" כשנה וחצי אחרי המעצר בטבריה. ועדת רופאים מיוחדת של משרד הבריאות המליצה להיענות לבקשתו ולהפכו לאשה "מטעמים של היגיינה רוחנית"; אבל ב-28 בדצמבר 1954 היועץ המשפטי לממשלה, חיים כהן, דחה את המלצת הוועדה בנימוק ש"ניתוח כזה הוא בניגוד לחוק הפלילי, האוסר גרימת נזק גופני".

נתן לא ויתר. "אתמול נראה האיש מסתובב בין משרדי הממשלה השונים - משרד המשפטים ומשרד הבריאות - בנסותו לקבל הסכמה לניתוחו", דיווח "הארץ" יומיים אחר כך. "הוא נראה לבוש בבגדי אישה עם מטפחת לראשו המסתירה את שערותיו, מעיל קצר נשי וחצאית, גרבי נילון ונעלי אישה, כשתיק תחת זרועו".

אך לשווא. ביולי 1955 הופיע נתן במשרדי אגודת העיתונאים בירושלים והודיע כי באין לו עזרה, החל את הניתוח בעצמו. כשבוע אחר כך נתן שתה לשוכרה ואז חתך לעצמו חתך עמוק באיבר מינו; כמה חודשים מאוחר יותר דיווח בית החולים צריפין כי נתן גם ליפף חוסם עורקים סביב איברי מינו, בתקווה שלא תהיה לרופאים ברירה אלא להסירם. אבל רק לאחר הסירוס העצמי ב-25 במאי 1956, נאלצו הרופאים לסיים את המלאכה בה החל.

הממשלה שקלה אם לשנות את מינו לנקבה, אך בדרכון שלו הוא נשאר גבר. בנובמבר 1958 עלה נתן, בשמלה ירוקה לגופו, עגילי טורקיז לאוזניו ופוני בשערו, למטוס סוויס אייר בדרך לציריך. הוא נפרד מהעיתונאים שבאו להיפרד ממנו: "אל תשימו לב שאני רשום בדרכון שלי ?מיסטר' - אני בחורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ