מנהלי פנימיות לילדים בסיכון מזהירים: אלפי תלמידים ייוותרו ללא פתרון בקיץ

4,500 ילדים לא יקבלו טיפול

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

מנהלי הפנימיות לילדים בסיכון יוצאים למאבק ומזהירים כי ייתכן שבשל מצבן הכלכלי הרעוע, לא יוכלו להפעילן במתכונת מלאה בקיץ הקרוב וייאלצו לשלוח חלק מהילדים לביתם. אתמול פנה מטה המאבק למען ילדי הפנימיות - המרכז עשרות פנימיות טיפוליות ושיקומיות - לשר הרווחה משה כחלון, והתריע כי לא יוכלו להפעיל את המוסדות בקיץ וייאלצו לקיים אך ורק מסגרות לילדים שהוצאו מבתיהם בצו בית משפט.

בעוד בחודשי החורף הולכים ילדי הפנימיות לבית הספר ושבים למוסדות רק לאחר הלימודים, בקיץ הם נזקקים להשגחה לאורך כל שעות היום. המשמעות היא כי בנוסף למחסור התקציבי החמור הקיים ממילא, נדרשות הפנימיות לתגבר משמעותית את כוח האדם המקצועי המטפל בילדים. במציאות הקשה שבה פנימיות עומדות בפני סגירה גם כך, הן יתקשו לעמוד בעומס תקציבי זה ותאלצנה לשלוח את הילדים לבתיהם כבר בתחילת יולי.

הפנימיות הטיפוליות והשיקומיות מטפלות בכ-7,000 ילדים שהוצאו מבתיהם והופנו אליהן על ידי משרד הרווחה. לכ-700 מהם הפנימייה היא ביתם היחיד במשך כל ימות השנה. אם ייאלצו הפנימיות לסגור שעריהן בקיץ, כ-4,500 ילדים שהוצאו מביתם שלא על פי צו בית משפט אלא מכוח ועדת החלטה של משרד הרווחה, ימצאו עצמם ללא מקום טיפולי.

כיום מקצה משרד הרווחה אלף שקל לחודש לכל ילד שנמצא בפנימייה. הסכום הזה כולל בין היתר 44 שקלים על ביגוד, תשעה שקלים לציוד היגייני ו-30 שקלים לדמי כיס. מבחינת תשלומים שנתיים, כל ילד זוכה ל-228 שקלים על ספרי לימוד, 120 שקלים על בלאי ציוד ותוספת קיץ על סך 216 שקלים.

"מדובר היה רק בשאלה של זמן עד שיפרוץ משבר", אומר ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד. "האחריות על הילדים היא לא של עמותות וארגונים אלא של המדינה ומוסדותיה - משרד הרווחה". לדבריו, "כל התנערות תוביל למצב בלתי נסבל של חוסר יציבות לילדים שהכי זקוקים לה אחרי מה שעברו בביתם".

בימים אלה פתחו מנהלי הפנימיות במאבק ציבורי על מנת לספק לילדי הפנימיות תנאי קיום בסיסיים. לאחר למעלה מעשור שבו לא עודכן תקציב הפנימיות, תקציבן נשחק. מנהלי הפנימיות ערכו פגישות רבות עם הנהלת משרד הרווחה אך לא נמצא פתרון. ב-2008 הוקמה ועדה לעדכון סל השירותים שהמליצה על הגדלת הסל ב-2009, אלא שמאז לא נעשה דבר. באחרונה הבטיח מנכ"ל המשרד, נחום איצקוביץ, ליישם את המסקנות בכמה פעימות. באשר לתקצוב הפנימיות שנשחק, הוחלט כי תמונה ועדה לבדיקת הצרכים של אוכלוסיית החניכים המתחנכים כיום בפנימיות.

"בתקציב הנוכחי לא נוכל לקיים פעילות קיץ בפנימיות", אומר יצחק שני, יו"ר העמותה לקידום הפנימיות הטיפוליות והשיקומיות בישראל. "אנו בטוחים כי השר יכול להביא לפתרון אם כי עד כה לא נענה לבקשתנו להיפגש עמו. חשוב להבין כי מנהלי הפנימיות משמשים פה לאלפי ילדי הפנימיות שאינם יכולים להשמיע את קולם".

ממשרד הרווחה נמסר כי מדי שנה הוא מממן טיפול של ילדים בסיכון בקהילה בעלות של חצי מיליארד שקל. וכן כי "על פי הנהלים הקיימים, אגף התקציבים של המשרד מעדכן באופן שוטף את התעריפים לפי השינויים המתרחשים במשק ובהתאם לכך את התקציב המממן את החזקת הילדים בפנימיות. לאחרונה אישרה ועדה משרדית שיפור משמעותי בסל השירותים לילדים. בימים הקרובים יועבר עדכון סל השירותים, כפי שהוסכם במהלך ההידברות בין הפנימיות למשרד. דרישת הפנימיות שהועברה רק לאחרונה, משמעותה דרישה של כ-100 מיליון שקל. סכומים כאלה לא נמצאים תחת ידו ותקציבו של המשרד. עניין זה דורש הידברות וניהול מו"מ גם עם משרד האוצר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ