הטבות למקורבים וסחר בחלקות קבורה בחיפה

לפני כעשרה חודשים הגישה חברה קדישא הספרדית בחיפה תלונה נגד אחד מעובדיה שנחשד בגניבה. נתן ביטון, שהודה כי סחר בחלקות, החליט לספר על אי הסדרים בחברה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

המשטרה חושדת כי חברה קדישא הספרדית בחיפה מכרה חלקות קבורה במחיר מופקע, העניקה חלקות חינם בעיר למקורביה, והעבירה הכנסות מקבורה לבית האבות הספרדי בעיר שבניהולה. הטענות הועלו על ידי עובד החברה, נתן ביטון, בן 42 מחיפה, שנעצר לפני כחודש וחצי בחשד לסחר בחלקות קבורה בהיקף של מאות אלפי שקלים.

לפני כעשרה חודשים פתח מפלג הונאה צפון בחקירה סמויה בעקבות תלונה של חברה קדישא הספרדית נגד ביטון. בחברה חשדו כי העובד הבכיר גנב כמיליון שקלים ממנה, לאחר ששקע בחובות. אולם במהלך החקירה התעורר חשדה של המשטרה לגבי פעילות החברה בעיר. תיקו של ביטון, שהודה כי סחר בחלקות, הועבר באחרונה לפרקליטות מחוז חיפה לצורך גיבוש כתבי אישום.

על פי החשד, על אף קיומו של מחירון קבורה ארצי הנקבע על ידי משרד הדתות, במקרים רבים קבעה החברה את המחיר על פי רצונה. על אף שמשרד הדתות קובע במפורש כי ב-90% מהמקרים יש לגבות מחיר מחירון, בפועל, לפי החשד, גובה החברה מחיר מופקע עבור רוב החלקות. כך, מחיר המינימום של חלקת קבורה בחיפה עומד על 12 אלף שקל, אולם במקרים רבים גבתה החברה 40 אלף שקל עבור חלקות.

לדברי החברה, הסכומים הגבוהים נגבים עבור חלקות קבורה חריגות לדבריהם, המכונות "קברי פנתיאון". אלה הן החלקות השוכנות בפתח בית העלמין, בחלקת הכוהנים או חלקות הסמוכות לשבילי מעבר. המחיר הגבוה נגבה לכאורה על מנת לממן את פיתוח בתי העלמין ותחזוקתם. עוד חושדת המשטרה כי חברה קדישא הספרדית בחיפה מעבירה חלק מההכנסות ממכירת חלקות הקבורה לבית האבות הספרדי בעיר, המצוי אף הוא בחסותו של ועד העדה הספרדית בעיר. על פי הדו"חות הכספיים של עמותת ועד העדה הספרדית, בשנתיים האחרונות שופץ בית האבות בעלות שבעה מיליון שקלים.

היו מאשרים ממילא

עוד חושדים במשטרה כי מקורבים ובעלי תפקידים בוועד העדה הספרדית בעיר זוכים בחלקות קבורה חינם או במחיר נמוך. כך, לפי החשד, יו"ר ועדת החינוך של ועד העדה הספרדית בחיפה, רבקה בן קיקי, קיבלה חלקת קבר מסוג פנתיאון - ששווייה נאמד ב-35 אלף שקל - חינם. במקרה אחר רכש לכאורה יו"ר הנהלת בית האבות הספרדי, שמעון כהן, לאחיו, לאחותו ולבני זוגם ארבע חלקות קבר מסוג פנתיאון, עליהם שילם 46.5 אלף שקל. סכום זה נמוך פי שלושה מהמחיר הנגבה בדרך כלל. חמשת הקברים ממוקמים בחלקת ראשי הערים בפתח בית העלמין הסגור חוף הכרמל. במקרה נוסף קיבל על פי החשד היועץ המשפטי של חברה קדישא צוקי (יום טוב) אלקיים חלקת קבר חינם, לאחר מותו. לטענת משפחתו, ההטבה התקבלה מאחר ואלקיים נקלע לקשיים כלכליים. בנו של אלקיים, גיא, המחליף את אביו בתפקיד, אמר למשטרה בתגובה כי "אלה חלקות שלנו. אנחנו יכולים לעשות בהם מנהג בעלים. מותר לנו".

"סיפרו שצוקי היה חסר כל, אבל יש הרבה כמוהו ולהם לא נותנים חלקות חינם", אמר ביטון ל"הארץ". "השיטה אמורה לעבוד כך שאם חבר הנהלה מעוניין בקבר, אמורה להתכנס ועדה ולהחליט אם לאשר הנחה, אבל זה לא קורה. כשבן של עובד בחברה קדישא נפטר וביקשתי עבורו הנחה, קיבלתי אישור ל-10% וגם זה בקושי. כשראיתי שיש כאלה שמקבלים קברים חינם ויש כאלה שבקושי הנחה לא, החלטתי לתת למשפחות שלא היתה להן אפשרות לשלם. חשבתי שאולי יעלו עלי, אבל ידעתי שבחיים שלי עשיתי רק דברים טובים".

בראש ועדת ההנחות שמזכיר ביטון עומדת הנהלת חברת קדישא הכפופה לוועד העדה הספרדית. מנכ"ל חברה קדישא הספרדית, יעקב נזרי, המשמש חבר מועצת העיר חיפה מטעם ש"ס. בעדותו בפני המשטרה אמר נזרי כי "לא היה צורך בהתכנסותה של ועדת הנחות, כי יו"ר ועד העדה, משה עמאר, היה מאשר את ההנחות, והוא מעל לוועדה".

לטענת עמאר, בן 89, המקרים שצוינו חריגים. "יש שטחים שבהם חברה קדישא יכולה לגבות כל סכום שעולה על רוחה. מדובר בחלקות חריגות", אמר. "לגבי ההנחות, אני זה שמאשר חריגים, יש שניים-שלושה מקרים חריגים בשנה. זה לא נראה לי בעייתי". לדבריו, על אף שמדובר בקברים יקרים מסוג פנתיאון, היה על כהן לשלם 48 אלף שקל. לגבי הכספים המועברים לבית אבות אומר עמאר, "כי מדובר באותה קופה כיוון שחברה קדישא ובית האבות שייכים לוועד העדה הספרדית. יחד עם זאת, אנחנו מפרידים בין הפעולות ולכל נושא יש תקציב משלו".

"נתתי למי שאין"

המשטרה חושדת כי הגניבות לכאורה התבצעו לא רק בחברה קדישא הספרדית. על פי החשד, אנשים שהיו מעוניינים בחלקה טובה בבית עלמין סגור או פתוח תגמלו את ביטון עבורן - גם בחברה קדישא האשכנזית, שמנהלה בני הסה נרצח לפני כחצי שנה. החוב לחברה האשכנזית היה 450 אלף שקל, אך במקרה זה הוסכם על פריסת חוב. על פי החשד, ביטון כיסה את החוב באמצעות גניבת 800 אלף שקלים מחברה קדישא הספרדית.

"אחרי שפתחתי את הפה, הרגשתי כזו הקלה", אמר ביטון. "אם עשיתי טעות אני מוכן לשלם עליה, מעדתי. נתתי בסופו של דבר למשפחות מסכנות, שאין להן. שום דבר לא היה לשימושי האישי. ידעתי שחברה קדישא הלכה להתלונן במשטרה כי יש לה אינטרס לקבל ככה כסף מהביטוח. לחברה קדישא אין מה לכעוס עליי כי עם כל הכבוד, הם לא עשו את התפקיד שלהם ולא שמרו על הכספים, שממילא עוברים בדרך קבע לבית האבות. חודש אחד, שבו היו רק כשבע לוויות, הם פשוט נכנסו להלם ולא ידעו מה לעשות. הם התחילו לדבר על קיצוצים ופיטורים. זאת בעוד, שבית האבות רק הלך והתרחב. הם היו באים שותים קפה והולכים לבית אבות, זה מה שעניין אותם".

לדברי ביטון, חמורה מכל היא העובדה כי "הציבור לא יודע שאפשר לגבות פחות על קבורה ואפשר גם לקבור חינם. הציבור לא יודע שיש בית עלמין פתוח, שיש חלקות שפטורות מתשלום ושאסור לגבות עליהן כסף, אבל בחברה קדישא לא פוטרים. אם הייתי שואל היו אומרים לי שזה לא עניין שלי. בבתי קברות רבים החלו לבנות בכוכים וכך אמורים לגבות מחיר נמוך יותר, אבל הספרדים לא רוצים את זה כי זה יותר זול ולא משתלם להם. הם מעדיפים להרוס עוד שביל או מדשאה בשביל כסף".

נושא פרוץ

מתשובת משרד הדתות ל"הארץ" עולה כי תחום הקבורה בכלל ומחירי הקבורה בפרט הם נושא פרוץ המתנהל ללא פיקוח. מהמשרד נמסר כי "במקרה של רכישה מראש, ישנו מחירון ותעריפים קבועים, אך בבית עלמין סגור אין תעריף ובכוונת המשרד להסדיר זאת. במקרה של רכישה לאחר פטירה, בחלקה רגילה אסור לגבות תשלום. בחלקה חריגה, אין תעריף בחוק נכון להיום ובכוונת המשרד להסדיר זאת. למרות העובדה כי ברכישת חלקה חריגה (לאחר פטירה) או ברכישת חלקה בבית עלמין סגור - אין הגבלה לתעריף שחברה קדישא רשאית לגבות. הרי שבהתאם להנחיות המשרד לשירותי דת, החברה קדישא מחויבת לקבוע מחירון אחיד ושוויוני לכל הרוכשים של חלקות אלה ולפרסם את המחירון במשרדיה במקום גלוי לעין. נכון להיום אין תקרה בחוק לסכומים שחברה קדישא רשאית לגבות עבור חלקה חריגה (לאחר פטירה) או עבור חלקה בבית עלמין סגור. המשרד מודע לכך ובכוונתו להסדיר נושא זה".

עוד נמסר כי "המשרד לשירותי דת והמוסד לביטוח לאומי מפקחים כי חברות הקדישא מקיימות את הוראות החוק חברות הקדישא מדווחות למוסד לביטוח לאומי באופן שוטף על כל חלקות הקבר בהן נקברו נפטרים בתשלום (לצורך ביצוע הקיזוזים מדמי הקבורה). המשרד לשירותי דת מבצע ביקורות ומטפל בפניות הציבור. ככל שנמצא כי חברות הקדישא גבו סכומים מעל המחירון/בניגוד לדין - המשרד לשירותי דת מחייב את חברות הקדישא להחזיר את הסכומים שנגבו שלא כדין. בהתייחס לכספים המתקבלים בשל פעילות הקבורה, הרי שכספים אלו צריכים לשמש לייעוד קבורה בלבד. כל התקבולים ממכירות חלקות קבר מחיים/לאחר פטירה מופקדים בחשבון בנק של הקרן לפיתוח בית העלמין, המשמשת לתחזוקת בית העלמין ולהכשרת חלקות קבר חדשות. הרציונל של הדברים הוא לממן את העלויות של הקמת בתי עלמין חדשים, וזאת בהתחשב בעובדה שהמדינה אינה מתקצבת הקמת בתי עלמין. דמי קבורה המתקבלים מהמוסד לביטוח לאומי משמשים למימון הוצאות יום הקבורה (כריית חלקות קבר, תכריכים, טהרה וכו'), תשלום משכורות של עובדי חברה קדישא ואחזקת בית העלמין. אמנם קיימת אפשרות לפיה סכום כסף (בשיעור של עד 5% בלבד) מדמי הקבורה (ולא מחשבון קרן לפיתוח בית העלמין) יועבר למטרת צדקה. אולם יודגש כי הדבר דורש הגשת בקשה הכוללת פירוט מקור הכספים וייעודם וקבלת אישור לכך מראש ע"י המשרד לשירותי דת. כמו כן על הכספים להיות מחולקים לצדקה בהתאם לקריטריונים שוויוניים וענייניים".

בעניין ההטבות נמסר מהמשרד כי "הדבר אינו מקובל על ידי המשרד לשירותי דת ומעולם לא נתקבל אישור המשרד לכך. כפי שנזכר לעיל, הנחיית המשרד היא כי תעריפי חלקות הקבורה צריכים להיות אחידים ושוויוניים לכולם, ללא יוצא מן הכלל, לרבות חברי ועד חברה קדישא, מקורבים ובעלי תפקידים בחברה קדישא. נכון להיום אין הנחיות ברורות בנושא הנחות לרוכשי חלקות קבר מחיים. על כל פנים, הפרמטרים למתן ההנחות, שיעור ההנחות ויתר ההוראות הרלוונטיות לעניין זה - כל אלה צריכים להיקבע בשיתוף המשרד לשירותי דת ולקבל את אישור המשרד. בימים אלו ממש פועלת ועדה במשרד לשירותי דת שתפקידה לקבוע אמות מידה להנחות שתהיינה אחידות בכל חברות הקבורה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ