אושר בקריאה טרומית: רב ראשי יוכל לכהן כל חייו

אם תושלם החקיקה, הרבנים עמאר ומצגר יורשו להמשיך לעוד כהונה ככל שיחפצו. בכנסת מותחים ביקורת על ההחלטה: "זו חקיקה אישית, הכל מתוך קומבינה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק "מצגר-עמאר", שמתירה לרבנים הראשיים המכהנים להתמודד על כהונה נוספת. אם החוק יעבור, הוא יאפשר לשני הרבנים המכהנים כיום להתמודד על כהונה נוספת ככל שיחפצו, ואף ליצור מצב שיכהנו כל חייהם. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הודיע כי הוא נמנע בהצבעה לאות מחאה על החוק הפרסונלי, והבהיר כי הוא לא מצביע נגדו רק מפאת הכבוד שהוא רוחש ל"אחד משני הרבנים".

את הצעת החוק יזם ח"כ אלי אפללו (קדימה) יחד עם שבעה חברים נוספים ממפלגתו. "הזכות לבחור ולהיבחר הינה זכות יסוד חוקתית", אמר אפללו בדיון שקדם להצבעה שלשום. "עם זאת, חוק הרבנים הראשיים לישראל אינו מאפשר לרבנים הראשיים לכהן בקדנציה נוספת ולהיבחר כדת וכדין. לכן אני מבקש לשנות את הסעיף".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) הוביל את ההתנגדות לחוק: "זו חקיקה אישית מובהקת, בניגוד גמור לנורמות החוקתיות, והכל מתוך קומבינה פוליטית. שמו האמיתי של החוק צריך להיות ?חוק עמאר'. מביש שכה רבים מחברי סיעת קדימה נתנו ידם לכך. כהונת הרבנים הראשיים הוגבלה בחוק לעשר שנים. הצעת החוק החדשה מאריכה אותה עד אין קץ, ותחול כבר על הרבנים הנוכחיים - גם זאת בניגוד גמור לנורמה, שלא משנים את כללי המשחק באמצע".

לדברי הורוביץ, "מעבר להפרת העקרונות הבסיסיים של החקיקה, פסיקותיו ועמדותיו של הרב עמאר אינן מצדיקות את הארכת כהונתו. הרב עמאר מערים קשיים בלתי נסבלים על הכרה בגיורים אורתודוקסיים בחו"ל, הוא לא פתר את משבר הגיורים בצה"ל, הוא התנגד לחוק יחסי ממון ופגע בנשים, הכביד מאוד על הסדר ברית הזוגיות, מחמיר כלפי החקלאים בסוגיית השמיטה, והתקפל בסוגיית המוות המוחי תחת לחץ הליטאים הקיצונים".

עד שנות ה-80 לא היתה מגבלה על רב ראשי להתמודד לקדנציות נוספות הסמוכות לתקופת כהונתו. בשנות ה-80 תוקן החוק כך שכהונתו של רב ראשי הוגבלה לעשר שנים, תוך מניעת האפשרות מרב ראשי מכהן להציג מועמדות בבחירות לתקופה הסמוכה לכהונתו. בהתאם להצעה החדשה, תוסר המניעה מרב ראשי להציג מועמדות בבחירות לתקופה הסמוכה לכהונתו. הרבנים הראשיים נבחרים אחת לעשר שנים על ידי גוף שבו חברים 150 רבנים, ראשי רשויות ואישי ציבור.

ככלל, מכהנין הרבנים הראשיים ברוטציה בשני תפקידים: נשיא מועצת הרבנות הראשית ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים. כשאחד הרבנים הראשיים אינו מכהן בתפקיד נשיא בית הדין, הוא מכהן כדיין בבית הדין הרבני. זאת במקביל לכהונתו כנשיא מועצת הרבנות.

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן הציג בכנסת את עמדת הממשלה, אך הבהיר כי "הרציונל העומד מאחורי עיקרון הקדנציות הוא הצורך לרענן שורות ולצמצם את התלות שבין נושא המשרה לבין הגורם הממנה". לדבריו, "בענייננו, הגם שמדובר בנושא משרה שיפוטית - הרבנים הראשיים - ספק גדול אם עיקרון קביעת הקדנציות אכן רלוונטי לתפקיד זה".

ארדן הבהיר כי "יש לזכור שמשמעות הצעת החוק היא שהרב הראשי עומד בתום הקדנציה שלו לבחירה יחד עם מועמדים נוספים לצדו, בדומה לשיטה החלה ביחס לנבחרים ברשויות שלטוניות שונות. גם אופן בחירתו זה מביא לכך שהמטרות אותן בא עיקרון הקדנציות לקדם פחות רלוונטיות לענייננו".

הוא הוסיף כי "נוכח השוני האמור בין משרות בכירות אחרות להן נקבעו תקופות כהונה לבין המשרה של רב ראשי, החליטה הממשלה לתמוך בהצעת החוק, ולכן אנו מבקשים מהכנסת לתמוך בהצעה".

הצעת החוק זכתה לתמיכתם של 46 חברי כנסת. להצעה התנגדו חברי הכנסת ניצן הורוביץ, אילן גילאון וזהבה גלאון (מרצ), אבישי ברוורמן (עבודה), דב חנין (חד"ש) ורוני בר-און (קדימה). ריבלין היה חבר הכנסת היחיד שנכח באולם ונמנע בהצבעתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ