עם 30 חברים בלבד, קיבוץ כרם שלום מחפש "ציונים" חדשים להתיישב בגבול עזה

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

תושבי קיבוץ כרם שלום במועצה האזורית אשכול, שעל גבול עזה, מחפשים דרך ייחודית כדי להציל את הקיבוץ ולמשוך אליו תושבים חדשים. השיטה שמצאו היא "ציונות 2011": קמפיין של הקיבוץ קורא לתושבי המדינה לבוא לגור בכרם שלום דווקא בגלל הקרבה לגבול.

קיבוץ כרם שלום זכור בעיקר בגלל הקרבה למקום שממנו נחטף החייל גלעד שליט ומפצצות המרגמה שנורו לעברו בשנים האחרונות. בקיבוץ חיה קהילה קטנה באורח חיים שיתופי-חילוני, המציינת במשותף חגים וערבי תרבות ומקיימת ערבות מלאה - בחינוך, תרבות, בריאות וכלכלה. רוב חברי הקיבוץ מתפרנסים מחקלאות והיי-טק.

הקיבוץ התקשה בשנים האחרונות להגדיל את מספר חבריו וכיום הוא מונה 35 חברים ומועמדים (משפחות ובודדים) וכ-30 ילדים. עוד מתגוררת ביישוב קבוצה של שמונה חברי גרעין, הנמצאים בשנת השירות שלהם לפני גיוסם לצבא. מאז מבצע "עופרת יצוקה" הצטרפו לשורות הקיבוץ שמונה משפחות.

"בכרם שלום יש קהילה מגובשת, חמה ומחבקת. לחברים יש פתיחות גדולה לאנשים חדשים וחום שקשה להסבירו במלים. למרות הקרבה לגבול והריחוק מן המרכז, הניסיון שנצבר מאפשר לחברים לקיים חיי חברה תוססים, באווירה חברית ותומכת וזהו יתרונו הגדול של הקיבוץ", אומר אילן רגב, מנהל הקהילה בקיבוץ.

הקיבוץ משקיע בימים אלו למעלה מ-100 אלף שקל בקמפיין לקליטת תושבים חדשים. הם מזמינים משפחות שאינן נרתעות מהמגורים סמוך לגבול ורוצות להיות שותפות בהתיישבות חילונית, ציונית וערכית. בין ההטבות המוצעות לחברים שיצטרפו: דירות בגודל עד 100 מ"ר למשפחות ומימון מלא של לימודים אקדמיים לצעירים.

עד עכשיו התקבלו למעלה מ-25 פניות של משפחות ובודדים, אך התושבים בקיבוץ חוששים כי אם לקיבוץ לא יצטרפו חברים חדשים בקרוב הוא יהיה בסכנת פירוק. "הקיבוץ, שהוקם בשנת 1967 התפרק בשנת 1995, לאחר שהחברים עזבו אך ב-2001 הוא הוקם מחדש", שיחזר רגב.

לדבריו יש כמה בעיות בקיבוץ. מאז תוכנית ההתנתקות, הקיבוץ סופג קסאמים ואירועים ביטחוניים, בהם חטיפת החייל גלעד שליט. האירוע הזה היה טראומטי לכל חברי הקיבוץ. "ככל שהחברה קטנה, היא אינה יציבה וכל בעיה של הפרט משמעותית. חברה גדולה יכולה לספוג יותר. בעיה נוספת היא שהמדינה דורשת מאתנו, מהקיבוצים, לאכלס בזמן קצוב לפחות 40% מהחלקות, מתוך 100 חלקות מופשרות. אם לא נגיע למספר הנדרש, המדינה תיקח מאתנו חלק מאמצעי הייצור - קרקע מים וכדומה".

רגב ציין כי חטיפת גלעד שליט עדיין מזוהה עם הקיבוץ. "יש חלק מהאוכלוסייה שחטיפת גלעד שליט מרחיקה אותם מהקיבוץ והם אומרים שמנהרה כזאת יכולה לצאת גם מתחת לחדר אוכל בקיבוץ, אך מי שמגיע לביקור לא חושב על זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ