אסף שטול-טראורינג

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) החליטה על היקף הגידול במספר הסטודנטים שהמדינה תממן במכללות המתוקצבות בשנים הקרובות, ממנו עולה שהגידול הדרמטי ביותר צפוי להיות במרכז האוניברסיטאי אריאל שבגדה - פי שלושה מהתוספת הממוצעת ל-20 המכללות האחרות. המכסה לסטודנטים הממומנים על ידי המדינה במרכז האוניברסיטאי תגדל בכ-1,600 לאורך שש שנים (תש"ע-תשע"ו) - בעוד שבמרבית המוסדות האחרים התוספת למכסות נעה בין 300 ל-700 סטודנטים נוספים במימון המדינה.

תוספת המכסות באה במסגרת הרפורמה בהשכלה הגבוהה שעליה הוכרז בשנה שעברה, שכוללת תוכנית שש-שנתית להגדלת תקציבי מוסדות ההשכלה הגבוהה.

הגידול המשמעותי במכסה של אריאל תואם את הצהרתו מהשנה שעברה של יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) הפרופ' מנואל טרכטנברג, לפיה שיעור ניכר מהמכסות החדשות יתווסף למוסדות בשטחי הגדה ובירושלים: "55% מהתוספת מיועדים לצפון ולדרום - לפריפריה הגיאוגרפית. 30% מהתוספת מיועדים לירושלים ויו"ש, ורק 15% למרכז", אמר טרכטנברג בוועדת החינוך שהתכנסה באוקטובר 2010; "זה שינוי דרמטי בסדרי העדיפויות, עם אמירה מאוד ברורה היכן אנחנו רוצים לשים את הדגש".

החלוקה הגיאוגרפית הזאת, המזכירה את שטחי הגדה, לא צוינה בהודעת המל"ג באשר לחלוקת המכסות. שר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער, ציין כי הקריטריונים החדשים לפיהם חולקו התוספות למכסות העניקו "עדיפות למוסדות הנמצאים בפריפריה ובאזורי עדיפות לאומית, לרבות הבירה ירושלים". לדבריו, עדיפות ניתנה גם למוסדות המלמדים תחומי לימוד "החיוניים בהיבט של התכנון הלאומי למשק ולכלכלה הישראלית (הנדסה, מדעים וכדומה)". כמו כן ניתנה העדפה למוסדות בהם מספר הסטודנטים קטן מ-2,200.

מוות"ת נמסר כי "הקריטריונים מאוד ברורים ועל כל קריטריון המוסדות מקבלים נקודות, וכנראה שהמרכז האוניברסיטאי אריאל עומד בקריטריונים". כמו כן נמסר מוות"ת, שהיותה של אריאל באזור עדיפות לאומית והתחומים הנלמדים במוסד - בהם הנדסה - ככל הנראה תרמו לגידול במכסותיה.

לדברי הפרופ' זאב צחור, שכיהן עד השנה שעברה כנשיא מכללת ספיר בשדרות, "שמעתי באכזבה גדולה מאוד על חלוקת המכסות, שעל פניה היא כניעה לפוליטיקאים. מכללת ספיר, שנמצאת במקום הרגיש ביותר בישראל - בפאתי שדרות, מקבלת תוספת למכסה (484 - אש"ט) שקטנה בהרבה מזו של מכללה בתל אביב ופחות משליש מזו של אריאל. קשה לי להבין את היגיון הדבר. אני מצפה שהשיקולים יהיו פחות פוליטיים ויותר לאומיים ושהדבר יתוקן".

צחור הוסיף כי "צריך לזכור שבמקרה של מכללת ספיר או מכללת תל חי, למשל, אלה מכללות שמהוות מנוף לשינוי חברתי ותרבותי במרחב גדול מאוד, שנמצא במקום נמוך בסולם המצב החברתי-כלכלי".

מהמרכז האוניברסיטאי אריאל נמסר בתגובה כי "להערכתנו קיבלנו מכסות גדולות יותר כי אנחנו מאוד מחזקים את הנושא של מדע והנדסה ושל סטודנטים מהפריפריה. הנושא השלישי הוא העובדה שאנחנו אוניברסיטה לכל דבר. יש לנו 12,000 סטודנטים, רובם לא מתוקצבים אבל משלמים שכר לימוד אוניברסיטאי, לא של מכללה. מה שאומר שרוב ההוצאות נופלות על הכתפיים שלנו. התקצוב שלנו הוא כמו של מכללה והתיקון שנעשה עדיין אינו מהלך שלם, אבל זה תיקון. אנחנו מקווים שזה סימן לבאות". בוות"ת הבהירו כי התוספת הגדולה לאריאל אינה קשורה לאפשרות הפיכתה לאוניברסיטה.

באשר לשאר המוסדות: מכסת האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים תגדל ב-8 סטודנטים נוספים בלבד מתש"ע ועד תשע"ו; מכללת ספיר בשדרות תזכה לגידול של 484 במכסת הסטודנטים, וכך גם המכללה האקדמית גליל מערבי. מכללת תל חי תזכה לתוספת של 657 סטודנטים במימון המדינה עד תשע"ו; המכסה למכללת רופין תגדל ב-902; במכללה האקדמית תל אביב יפו המכסה תגדל ב-962 סטודנטים ובמכללה האקדמית עמק יזרעאל תגדל המכסה ב-570.

נשיאת מכללת עמק יזרעאל, הפרופ' עליזה שנהר, אמרה כי "כבר היום אנו חורגים מהמכסה שהוקצבה לנו. לגבי ההחלטות הפנימיות של ות"ת צריך לבדוק את המודל אבל על האוצר להיות נדיב יותר כדי לחזק ולהגדיל את מספר הסטודנטים בפריפריה".

טרכטנברג מסר בהודעה לעיתונות כי בסך הכל יתווספו בשש שנות התוכנית הרב-שנתית יותר מ-10,000 מכסות סטודנטים, מהן כ-9,000 מכסות להמשך הגידול הטבעי באוכלוסיית הסטודנטים הכללית, ועוד כ-1,000 מכסות ייעודיות לתחום הסיעוד שאושרו לאחרונה "בשל צורך לאומי בתחום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ