אור קשתי
אור קשתי

לאחר משא ומתן ארוך, רצוף משברים, חתמו היום (ראשון) הממשלה וארגון המורים העל-יסודיים על רפורמה בחינוך העל-יסודי. הרפורמה תיושם באופן מלא כבר בשנת הלימודים הבאה ב-50 תיכונים, אך גם שאר מוסדות החינוך יחלו ביישום חלקי שלה. "12 שנים אנחנו מחכים לחתימה על ההסכם. אנחנו עושים מפנה רב-עוצמה בחינוך", אמר בטקס ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ואולם, בשולי הטקס החגיגי, הביעו היום בכירים במשרד החינוך חשש כי התנגדות אפשרית של מורים עלולה להקשות על יישום הרפורמה, שעלותה הכוללת נאמדת בכ-4מיליארד שקלים. מכשול נוסף עלול להיות מרכז השלטון המקומי, שהודיע כי לא יחתום על ההסכם.

בטקס היום בירושלים, אמר ראש הממשלה נתניהו כי ההסכם החדש, בהמשך רפורמת "אופק חדש" ולרפורמה במערכת ההשכלה הגבוהה, "מכליל את כל חלקי מערכת החינוך ברפורמה מתקדמת. השקעת כסף לבדה, ללא שדרוג יכולות המורים והמנהלים וללא הקשר בין תשומות לתפוקות, אינה מקדמת את מערכת החינוך".

לדברי שר החינוך, גדעון סער, מדובר ב"ציון דרך היסטורי במערכת החינוך. הרפורמה מבשרת עידן חדש במערכת החינוך וביחסים בין ארגוני המורים, ותוביל את החטיבות העליונות למקום שונה לחלוטין". שר האוצר, יובל שטייניץ, הוסיף כי הרפורמה שנחתמה היא "מסוג הרפורמות שבמשרד האוצר אוהבים".

"אני מצטער שתלמידי ישראל הפסידו עשור, אבל עדיף מאוחר מאשר לעולם לא", אמר בטקס יו"ר ארגון המורים, רן ארז, בהתייחסו לניסוי בתחילת העשור של רפורמת "עוז לתמורה", שעל בסיסה גובשה הרפורמה הנוכחית. "מאז קום המדינה אנחנו עובדים לפי מתכונת מסוימת, מחכים שנה כדי לשרוד ולהתקדם, והנה הארגון המקצועי הוא שיזם שינוי של הרגלים ודפוסי עבודה", אמר ארז.

גם ראש הממשלה נתניהו סיפר על הרושם שהשאירה עליו תוכנית "עוז לתמורה", אשר הופסקה לאחר שלוש שנים, לא מעט בגלל הקיצוצים בתקציב משרד החינוך בתקופה בה היה נתניהו שר אוצר. "לא חייבים להזכיר זאת. הוא 'מומר'", אמר על כך גורם בארגון המורים.

במסגרת הרפורמה יועלה שכר המורים ב-51.3 אחוזים (42% בגין הרפורמה, 7.2% בגין התוספת שהשיגה ההסתדרות, ו-2.1% בגין שחיקת שכר בשנים קודמות), אך שבוע העבודה שלהם יגדל מ-24 ל-40 שעות. הרפורמה תעוגן בהסכם קיבוצי חדש, שהצדדים ישלימו בקרוב את הכנתו, ואשר יכלול התחייבות ל"שקט תעשייתי" עד 2016. יישום הרפורמה אמור להימשך ארבע שנים.

שבוע העבודה החדש של המורים יהיה מורכב מ-24 שעות הוראה בכיתות, שש שעות פרטניות, המיועדת לעבודה בקבוצות תלמידים קטנות, ו-10 שעות "תומכות הוראה", במסגרתן יקיימו המורים ישיבות צוות, ייבדקו מבחנים ועבודות, ייפגשו עם הורים ועוד. המורים גם יחתימו כרטיס בשעון נוכחות, שיותקן בכל בית ספר.

טקס החתימה, היום. תצלום: תומר אפלבאום

"תוספת השכר שאני אקבל לא שווה את תוספת השעות שאצטרך לעבוד, וממילא חלק גדול ממנה ילך לתשלום על מסגרת לילדים הקטנים, כי אצטרך להישאר בבית הספר עד השעה 16:00". מנגד, אומר מורה אחר כי מסלולי הקידום הכלולים ברפורמה יאפשרו "לכל מורה להתפתח מבחינה מקצועית, וגם להיות מתוגמל על כך כספית".

על פי הרפורמה, המורים יקבלו תוספות שכר נוספות ויקודמו לתפקידים שונים בבית הספר, על בסיס מנגנון הערכה, שייבנה על ידי ראמ"ה ("הרשות הארצית למדידה והערכה"), בדומה לכפי שנעשה במסגרת רפורמת "אופק חדש" בבתי הספר היסודיים. את הערכת המורים יבצעו המנהלים. כמו כן, מחצית מהמורים יקבלו מדי שנה "מענק הצטיינות" בדרגות שונות: 20% יקבלו 3,600 שקלים, 10% - 4,800 שקלים, 10% -5,600 שקלים ו-10% נוספים, 8,000 - שקלים.

עוד נקבע כי הליך הפיטורים הפדגוגיים יקוצר לשנה אחת בלבד, במקום שנתיים כיום, וכי הענקת קביעות למורה חדש תהיה מותנית בהערכה חיובית על מילוי תפקידו.

מרכיב נוסף ברפורמה מתייחס לשינוי סביבת העבודה של המורים. במסגרת זו ייבנו פינות עבודה למורים וחדרים ללמידה בקבוצות קטנות. לצורך זה מיועדים ברפורמה כמיליארד שקלים, בהשקעה חד-פעמית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ