קרית שמונה: היכל התרבות, הספרייה והמתנ"ס ייסגרו

לאחר שהסתמן פתרון שימנע את סגירת המתנ"ס הראשון בארץ, התקבל צו הפירוק

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

המתנ"ס בקרית שמונה, הראשון שהוקם בישראל, ייסגר ואתו גם הספרייה העירונית והיכל התרבות בעיר, כך החליט אתמול בית המשפט המחוזי בנצרת. חודשיים לאחר שהסתמן פתרון שימנע את סגירת המתנ"ס התברר כי דבר לא קרה ובעקבות כך החליט אתמול בית המשפט על מתן צו פירוק, מינוי כונס נכסים ומפרק קבוע לרשת המתנ"סים בעיר הצפונית, ובכך למעשה נסתם הגולל על ניסיונות ההצלה של המוסד החברתי-תרבותי המרכזי בקרית שמונה.

"הארץ" עוקב בשנה האחרונה אחרי ניסיונות ההישרדות של המתנ"ס והמוסדות הכפופים לו, בהם גם הספרייה העירונית. המשבר פרץ לפני כשנה, עם קריסת המתנ"ס שנקלע במהלך השנים לחובות של כ-9 מיליון שקלים.

למתנ"ס מונה מפרק זמני שנאלץ לסגור בין השאר גם את הספרייה העירונית, כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ". לבסוף נמנעה סגירת הספרייה למשך שנה בעקבות תרומה כספית של בנק הפועלים - כ-400 אלף שקלים. אולם שאר זרועות המתנ"ס לא זכו לסיוע כספי דומה ובחודש פברואר האחרון נאלץ המפרק הזמני, עו"ד אהוד רז, להודיע על סגירת המתנ"ס, צעד שהתקבל על ידי בית המשפט המחוזי בנצרת. אולם חודש לאחר ההחלטה על סגירת המתנ"ס חלה התפתחות שהיתה אמורה לאפשר את המשך פעילותו.

עיריית קרית שמונה בישרה אז כי ראש העירייה ניסים מלכה הגיע לסיכום עם שר החינוך גדעון סער, ולפיו משרד החינוך ומשרד הפנים יעניקו תשתית לכיסוי חובות העבר של המתנ"ס כלפי עובדים וספקים. בית המשפט נתן סיכוי לניסיונות ההצלה ונעתר לבקשות המפרק והעירייה לעצור את הליך הפירוק של המתנ"ס שכלל גם מכירת ציוד. לא ברור אילו מהלכים נעשו בחודשים האחרונים בעירייה ובמשרדי הממשלה כדי להוציא לפועל את התוכנית לכיסוי החובות. לדברי רז, "כנראה לא נעשה דבר".

בבית המשפט לא הוצג אתמול דבר מאותה הבטחה של ראש העיר, וכל הגורמים, כולל העירייה, לא התנגדו להוצאת צו הפירוק. לאחר שהסתיימה ארכה של 45 ימים שהעניק בית המשפט, לא הוצגו בפניו הערבויות המובטחות לכיסוי גירעונות העבר. בכך נאלץ השופט להורות סופית על סגירת המתנ"ס.

על פי החלטת בית המשפט המשיך המפרק בשנה האחרונה להפעיל את היכל התרבות ואת הספרייה, שכאמור אחרי סגירתה בפעם הראשונה נפתחה בסיוע בנק הפועלים. כעת גם היא תיסגר, ב-15 ביוני, והיכל התרבות יפעל עד סוף יוני וייסגר גם כן. בנק הפועלים מסר ל"הארץ" כי "הבנק בודק מספר חלופות לסייע להפעלתה של ספרייה בקרית שמונה".

רז פעל בשנה האחרונה להבראת המתנ"ס שצבר במשך שנים חובות של כ-9 מיליון שקלים, מהם חובות של כ-4.5 מיליון ל-100 עובדים שפעלו במשך השנים במתנ"ס וחובות זהים לספקים. מתברר כי במשך כשבע שנים לא הופרשו לעובדי המתנ"ס כספים עבור פנסיה והפרשות נוספות, בניגוד לחוק.

בנוסף לספרייה ולהיכל התרבות העירוני הפעיל המתנ"ס חוגים, מעון ובו 24 ילדים, מועדון לעיוור, מועדון למפגר, פעילויות אקי"ם, לימודי מוזיקה ועוד.

"כנראה לעירייה ולמדינה לא חשוב שיהיו פה חיי תרבות", אמר אתמול בכעס משה סטרול, תושב העיר. גורמים בעירייה אמרו כי מרבית פעילויות המתנ"ס כבר עברו השנה לידי העירייה. לפיהם, גם פעילות היכל התרבות תעבור לעירייה ונותר רק למצוא פתרון עבור הספרייה. עם זאת, תושבים אמרו כי היצע והיקף החוגים והפעילויות שעברו לעירייה דלים מאוד.

מעיריית קרית שמונה נמסר: בעשור האחרון צברה חברת המתנ"סים המקומית חובות של מיליוני שקלים. לאחר מאמצים רבים, נעתר שר החינוך מר גדעון סער לסייע בפתרון חובות המתנ"ס, וזאת מבלי להודות בכל אחריות משפטית, אך התנה זאת בהשתתפות מקבילה של משרד הפנים. לצערנו, משרד הפנים דחה את הצעת משרד החינוך. אנו תקווה כי ישוב וישקול עמדתו".

ממשרד החינוך נמסר: המשרד מייחס חשיבות רבה לפעילות המתנ"ס ולפיכך התגייס לשריין תקציב שיסייע להמשכה. מאחר שהתקציב מחויב העברה באמצעות משרד הפנים, פועל המשרד להסדרת הנושא.

ממשרד הפנים נמסר: המשרד לא התחייב לכיסוי חובות העבר של המתנ"ס. המתנ"סים אינם באחריות משרד הפנים אלא משרד החינוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ