מבוכה לטורקים: ריבלין הורה לציין בכנסת מדי שנה את רצח העם הארמני

"זוהי חובתי כיהודי וכישראלי, להכיר בטרגדיות של עמים אחרים. שיקולים דיפלומטיים, חשובים ככל שיהיו, אינם מתירים לנו להתכחש לאסונו של עם אחר", הבהיר ריבלין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, החליט לקיים מדי שנה דיון במליאה לציון רצח העם הארמני בידי הטורקים. ריבלין הודיע אתמול על החלטתו לוועד הפעולה הארמני בישראל. לדבריו, "זוהי חובתי כיהודי וכישראלי, להכיר בטרגדיות של עמים אחרים. שיקולים דיפלומטיים, חשובים ככל שיהיו, אינם מתירים לנו להתכחש לאסונו של עם אחר".

מדובר בציון דרך משמעותי בהכרה הרשמית של ישראל ברצח העם הארמני. בשנים האחרונות הפעילו משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה לחצים כבדים כדי למנוע דיונים דומים במליאת הכנסת, מחשש לפגיעה ביחסים הדיפלומטיים בין ישראל לטורקיה - המסרבת להכיר באחריותה לאירועים. בשנתיים האחרונות, בעקבות הידרדרות היחסים עם טורקיה, התמעטה ההתנגדות במשרד החוץ ומשרד ראש הממשלה לקיים דיונים בכנסת בנושא. אולם את ההחלטה הנוכחית קיבל ריבלין על דעת עצמו.

מאז 2008 אפשרה מליאת הכנסת לקיים דיונים בנושא רק בוועדת החוץ והביטחון, הסגורה לכלי התקשורת. השנה חל מפנה: בשבוע שעבר אישרה המליאה, לראשונה, לקיים דיון פתוח לתקשורת בוועדת החינוך, לבקשתה של חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ). מדובר בשינוי מוחלט ביחסה של הכנסת לנושא, לאחר שב-2007 הורה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למנוע דיון במליאה בנושא מחשש למשבר ביחסים בין המדינות.

בעקבות החלטת המליאה לקיים דיון בוועדת החינוך, בשבוע שעבר, שיגרו אנשי ועד הפעולה הארמני מכתב תודה נרגש לריבלין. "הארמנים בארמניה ובתפוצות וועד הפעולה הארמני בארץ מודים לכבודך על ההתייחסות והמאמץ האדיר שעשית למען ההכרה ברצח העם הארמני. אפשרת להעלות הצעה לסדר היום ולדיון במליאה. עקבת בתדירות ובעקביות וניהלת את הדיון מעל דוכן הכנסת. מקווים שבעידנך תכיר כנסת ישראל ברצח העם הארמני", כתבו אנשי הוועד.

בעקבות מכתבם החליט ריבלין להודיע כי בכוונתו להתיר דיונים במליאה בנושא באופן קבוע.

באירועים שהתרחשו בטורקיה בשנים 1915-1916 נספו בין מיליון למיליון וחצי ארמנים, שהיו כשליש מהעם הארמני. הארמנים מאשימים את הטורקים ברצח העם ונאבקים להכרה של מדינות העולם בכך. טורקיה מפעילה לחצים גדולים כדי למנוע הכרה בינלאומית בג'נוסייד הארמני. לטענת הטורקים לא היה רצח עם ובמהלך מאבקם של הארמנים לעצמאות נהרגו בין 250 ל-500 אלף ארמנים ומספר דומה של טורקים.

לאורך השנים פעלו אנשי משרד החוץ בניסיון לסכל דיונים דומים מחשש לפגיעה במרקם היחסים העדין שבין טורקיה לישראל. כך, בשנת 2007 הביעו גורמים במשרד החוץ "חוסר שביעות רצון" מהכוונה לקיים דיון במליאה על רצח העם הארמני. בהתערבותו של ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, בוטל הדיון בנושא במליאה.

כמה חודשים קודם לכן עלתה המתיחות בין ישראל לטורקיה עקב תמיכתה של הליגה נגד השמצה בארצות הברית בהכרה של הקונגרס האמריקאי ברצח העם הארמני. הממשל הטורקי פעל לגיוסה של הממשלה בישראל כדי להפעיל לחצים על הליגה נגד השמצה בניסיון למתן את עמדתה ביחס לדיון הצפוי בקונגרס. נשיא המדינה, שמעון פרס, נעתר להפצרות עמיתו הטורקי ופנה בעניין לראש הליגה נגד השמצה, אייב פוקסמן.

בעקבות הפנייה חזר בו הארגון ופרסם נוסח מרוכך של ההודעה המקורית. באוקטובר 2008 החליטה מליאת הכנסת, לראשונה בתולדותיה, כי אחת מוועדותיה תקיים דיון ברצח העם הארמני. המליאה קיבלה אז הצעה לסדר של יו"ר מרצ ח"כ חיים אורון, ברוב של 11 תומכים, ובתמיכת נציג הממשלה שר החקלאות שלום שמחון. כאמור, הנושא הועבר לדיון בוועדת החוץ והביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ