למרות הוראת בג"ץ, משרד הפנים ממשיך לעצור נשים זרות שילדו

בת זוג של מבקש מקלט, שאיבדה את אשרתה אחרי שילדה את בנה, נעצרה ואולצה תחת לחץ להסכים לגירושה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה הורה בשבוע שעבר לשחרר ממעצר אם פיליפינית ותינוקה בן שבעה חודשים שהיו מיועדים לגירוש. זאת, בעקבות עתירה שהגיש "מוקד סיוע לעובדים זרים", לפיה האם איבדה את מעמדה בשל נוהל "עובדת זרה בהריון", שביטל באחרונה בג"ץ. עוד קבע בית המשפט כי יש לאפשר לאם להשוות מעמדה למעמד בן זוגה ואבי הילד - מבקש מקלט מחוף השנהב.

פלורדליזה ברגנטה, עובדת סיעוד מהפיליפינים, נעצרה בשבוע שעבר לאחר שאיבדה את אשרתה בעקבות לידת בנה לפני שבעה חודשים. פקחי יחידת עוז יצרו קשר עם בן זוגה, אדאמה פופונה, והודיעו לו כי ברגנטה ובנו נעצרו ויגורשו מישראל ואף הציעו לו לצאת מישראל יחד איתם. פופונה הסביר לפקחים כי הוא אזרח חוף השנהב וחוסה תחת הגנה קבוצתית ואינו יכול לעזוב את ישראל. הפקחים הודיעו כי הם לא יכולים לעשות דבר והציעו לו לראות את בנו "בפעם האחרונה".

ברגנטה ובנה הועברו למתקן הכליאה בנתב"ג, שם הופעלו עליה לחצים כבדים כדי שתחתום על מסמך להנפקת מסמכי נסיעה, מה שיאפשר את גירושה. "ביקשתי מהפקחים לצאת קצת לאוויר עם התינוק, אך להם לא היה אכפת. הם רק רצו שאחתום על המסמך. אמרתי שאני לא חותמת על דבר עד שלא אשוחח עם בן זוגי, אך הם אמרו שייתנו לי טלפון רק אחרי שאחתום". למחרת, היא מספרת, נכנס כל כמה דקות מישהו אחר לתאה וניסה לשכנע אותה לחתום. "גם העובדת הסוציאלית ניסתה לשכנע אותי, בעודי יושבת ובוכה מולה. היא אומרת שהיא רוצה לעזור לי והדבר הכי נכון שאעשה יהיה לחתום", הוסיפה.

בשל מצבה הקשה הרגישה ברגנטה כי אין לה ברירה. "לא הייתי מסוגלת להתמודד עם המצב וחתמתי על המסמך. הייתי מפוחדת ועצבנית, כל מה שרציתי היה לדבר עם בן זוגי, וגם אחרי החתימה אמרו לי שהם עסוקים מאוד ורק אחרי שצעקתי שרימו אותי נתנו לי לדבר אתו. זה היה יום וחצי אחרי שעצרו אותי וגם זה אחרי שאמרו 'הוא לא יכול לעשות דבר בשבילך. אתם לא יכולים להיות יחד. אתם צריכים להפסיק את הקשר, תהיי פרקטית וקחי את הילד'".

לאחר ששמע פופונה את בת זוגו נסערת בטלפון, פנה בבהילות לאנשי "מוקד סיוע לעובדים זרים" שהגישו, באמצעות עו"ד אסנת כהן ליפשיץ, עתירה שבה ביקשו לאפשר לברגנטה להגיש בקשה להסדרת מעמדה מתוקף ביטול הנוהל, וכן לאור מעמד בן זוגה ואבי בנה. "לפני כחודש ביטל בג"ץ, בצדק רב, את נוהל עובדת זרה בהריון ואנו סבורים כי ההחלטה לכלוא ולגרש נשים אלה היא החלטה פסולה המבזה את פסיקת בג"ץ", אומרת כהן ליפשיץ, "אנו קוראים למשרד הפנים לכבד את הפסיקה ולאפשר לנשים אלה, שכל חטאן הוא הבאת ילד לעולם, להסדיר את מעמדן כחוק. מעצר ילדים צריך להתקיים רק כאמצעי אחרון ולמרבה הצער ידו של משרד הפנים קלה על ההדק, כפי שעולה בבירור מהמקרה שלפנינו". שר הפנים, אלי ישי, הגיש בשבוע שעבר בקשה לדיון חוזר בעקבות הכרעת בג"ץ, וכעת ממתינים במשרד להחלטת השופטים.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: "כחלק מתפקיד נציגי הרשות ובמטרה למנוע מהאם ומבנה להישאר במתקן המסורבים שלא לצורך, הוסבר מה מטרת הבקשה להנפקת מסמכי נסיעה. בניגוד לנאמר, תפקידה של העובדת הסוציאלית הוא לאבחן את מצבה של האם טרם טיסתה ואת מצב הילד ולא לשכנעה לחתום על מסמכים. סיכומים מסודרים של אבחנות העובדת הסוציאלית נכתבים באופן רשמי ונמצאים ברשותנו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ