בודד על ארבע, בין תעלות המזוודות של נתב"ג

חודש מאז נמלט מכלובו, רגע לפני הרילוקיישן לארה"ב, הושב מולי לבעליו בעזרת טונה ולוכד חיות מדרא"פ

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

בתום שש שנות מגורים בישראל, התכוננו בני הזוג קטרינה פון מינסטר וד"ר לארס הנסל להתחיל פרק חדש בחייהם בוושינגטון בירת ארה"ב. ב-27 באפריל הגיעה פון מינסטר לנתב"ג יחד עם מלקיטה ומולי, החתולים של בני הזוג שהיו אמורים לעבור אתם למשכנם החדש.

בני הזוג חובבי החיות חשבו על מלקיטה ומולי, שנולדו בביתם בירושלים, כעל בני משפחה. לכן, כשהתכוננו לעזוב את ישראל, היה להם ברור כי צמד החתולים יטוס איתם. פון מינסטר דאגה לשלם עבור כרטיס הטיסה של החתולים ודאגה לסידורים המיוחדים.

קטרינה פון מינסטר ומולי, אתמול בירושלים. תצלום: תומר אפלבאום

אולם ביום הטיסה הגיע נציג חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה וסיפר לפון מינסטר ההמומה כי החתול מולי לא היה מעוניין לעזוב את ישראל. החתול ניצל חור שהיה בכלוב ונמלט דרך תעלות הכבודה באולם הקבלה בנתב"ג.

פון מינסטר התלבטה אם לעלות על הטיסה ולנטוש את החתול או להישאר ולנסות לחפש אחריו. במקביל הוזעקו למקום אנשי יחידת 170, היחידה למניעת עבירות של רשות שדות התעופה. לדבריהם, סיפורו של החתול נגע ללבם והם הבטיחו לעשות את כל שביכולתם על מנת לאתרו.

בני הזוג המריאו לדרכם עם מלקיטה בלבד, לא לפני שהבטיחו פרס כספי בסך 3,000 שקל למי שימצא את מולי. בנוסף פיזרו בני הזוג מודעות עם תמונתו של מולי, אשר ענד קולר כחול על צווארו.

לאחר נחיתתם התקשרו בני הזוג לנתב"ג כמעט מדי יום, בניסיון לברר אם יש זכר לחתול האובד. בשלב מסוים אף הודיעה פון מינסטר לרשויות בנתב"ג כי בכוונתה להגיע למקום במיוחד כדי לסייע בחיפושים אחר מולי.

מפקדי היחידה תדרכו את אנשי היחידה לפקוח עין ולהמשיך בניסיונות לאתר את החתול שנעלם. צוותים מיוחדים נשלחו לממיינות ולתעלות המזוודות והכבודה, אך ללא הועיל. "אנחנו מקבלים הרבה מאוד פניות אך בפנייה של קטרינה היה משהו מיוחד", סיפר אחד מאנשי היחידה. "התחושה היתה כאילו היא איבדה ילד, ולכן השקענו מאמצים רבים בניסיון לאתר את החתול בעל הקולר הכחול".

בדיוק כשנדמה שלסיפור סוף טרגי, חלה תפנית בעלילה. בשבוע שעבר, כחודש לאחר היעלמות החתול, יצא אחד מאנשי היחידה לעשן בשעת לילה ליד משרדי היחידה. להפתעתו הבחין בזוג עיניים בורקות מציצות עליו בחשכה. כשהתקרב הבחין כי מדובר במולי.

ככל הנראה, החתול התמקם במחסן הצמוד למשרד יחידת 170 וחי כפליט. איש לא יודע ממה התקיים.

החור בכלוב שדרכו מולי ברח. תצלום: תומר אפלבאום

לאחר שדווח על מציאת החתול החלו הניסיונות ללכדו, אך מולי סירב לשתף פעולה. אנשי היחידה קנו לו מזון וחלב והשאירו לו מנות גדושות מדי יום כדי לרכוש את אמונו. בנוסף גויסו מומחי רש"ת ללכידת מכרסמים בניסיון לייעץ, אך גם אלה לא הביאו תועלת.

בסופו של דבר סיפר לואי, איש היחידה ועולה חדש מדרום אפריקה, כי בעברו התמחה בלכידת בעלי חיים. הוא תכנן מלכודת מיוחדת והכניס לתוכה טונה טרייה. ואכן, בסוף השבוע שעבר הגיעו לואי וחבריו למשמרת חדשה ושם בתוך הכלוב המתין להם מולי. אנשי יחידת 170 העבירו את החתול לפנסיון חתולים, שם חיכה לבני הזוג. ביחידה העדיפו לוותר על הפרס הכספי שהציעו בני הזוג המאושרים.

4 מיליון חיות מחמד טסות בשנה

בשנים האחרונות הפכה הטסת חיות מחמד לתחום בפני עצמו בענף התעופה. לפי נתונים שמסר ד"ר איתן קריינר, וטרינר המנהל את טרמינל פור פטס - חברה בת של בית הרופאים העוסקת בהטסה של חיות מחמד - יש ארבעה מיליון טיסות של חיות מחמד בכל שנה, כולל טיסות פנים בארה"ב. בנוסף, בשנים האחרונות חלה צמיחה שנתית של 8% בתחום. בישראל מטפלת החברה ב-30 אלף משפחות בשנה. במקרים שבהם שוקלת החיה פחות משמונה ק"ג, ניתן להטיסה בקבינת הנוסעים, אם חברת התעופה מאשרת זאת. על החיה לשהות בכלוב הטסה העומד בתווי תקן בינלאומיים, המאושרים על ידי חברת התעופה ומדינת היעד.

מומלץ להתחיל את תהליך ההטסה כחודשיים עד ארבעה חודשים לפני המועד כדי להספיק לבדוק את החיה, לחסן אותה ולטפל בעניינים הביורקרטיים והלוגיסטיים. ההכנות לטיסה כוללות הנפקת אישורים על ידי המדינות, בדיקות וטרינריות, חיסונים, הנפקת "דרכון לחיות מחמד" (במקרה של הטסה לאיחוד האירופי) והתאמת כלוב.

לקראת הטיסה יש לברר מהם החוקים והתקנות המאפיינים את מדינת המוצא ואת מדינת היעד. כמו כן, יש להתעדכן בחוקים ובנהלים של חברת התעופה בסוגיית ההטסה של חיות מחמד. ישנן חברות תעופה ידידותיות לבעלי חיים כמו אל על, אייר קנדה, לופטהנזה, דלתא וק-ל-מ המאפשרות הטסה של חיות מחמד בקבינות הנוסעים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ