יום ירושלים 2011: יותר עסקים ותיירים, ירידה בשיעור החילונים

רק אחד מכל חמישה יהודים בוגרים בירושלים הוא חילוני. 62% מהתלמידים בעיר לומדים בחינוך החרדי

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

היום (רביעי) יצוין בשורת אירועים יום ירושלים ה-44. מנתונים שהציגו אתמול העירייה ומכון ירושלים לחקר ישראל עולה כי העיר אמנם נמצאת בתנופה כלכלית, במיוחד בתחום התיירות, אך הבעיות הישנות ובהן הגירה שלילית, התחרדות ועוני - לא הלכו לשום מקום.

ירושלים היא העיר הגדולה ביותר בישראל הן מבחינת השטח (125.2 אלף דונם) והן מבחינת מספר התושבים (789 אלף). על פי נתוני העירייה, ביחס לשנת 2009, ישנו גידול של 30% בבקשות לפתיחת עסקים חדשים בעיר, מספר אירועי התרבות המתקיימים בעיר הוכפל ביחס לשנים קודמות ומספר התיירים שבר את שיאי כל הזמנים - במהלך השנה שעברה הגיעו לעיר כ-2.8 מיליון תיירים מרחבי העולם, שזהו גידול חד של 20 אחוזים לעומת 2009. "תושבי העיר חשים בשינויים", אמר אתמול ראש העיר, ניר ברקת. "ירושלים מוכיחה עצמה כבירת תרבות, מושכת צעירים ונעשית רלוונטית ומחוברת ליותר ויותר קהלים בארץ ובעולם". בעירייה גם מצביעים על גידול של 4 אחוזים בשיעור הזכאים לתעודות בגרות בעיר.

עם זאת מנתוני מכון ירושלים עולים נתונים נוספים ובעלי אופי קצת שונה: בשנת 2010 היתה הגירה שלילית מהעיר של כ-7,350 איש, מחציתם צעירים בני 20 עד 34. עם זאת, יש לציין כי גם מקרב התושבים החדשים העוברים לירושלים מהווים הצעירים כמחצית. עוד עולה מהנתונים כי קיים גידול בשיעור הדתיים והחרדים וירידה בשיעור החילונים בעיר. בסקר שנערך לגבי תושבי העיר היהודים מעל גיל 20 התגלה כי בין השנים 2003 ל-2005 23 אחוזים הגדירו את עצמם כחילונים, לעומת 20 אחוזים בלבד שעשו זאת בין השנים 2007 ל-2009. לעומת זאת, בסקר האחרון הגדירו עצמם 29 אחוזים כחרדים, כאשר בסקר הקודם רק 26 אחוזים הגדירו עצמם ככאלה. מבחינת הציבור החילוני, המצב מחמיר ככל שהגיל יורד. על פי נתוני החינוך בעיר, 62 אחוז מהתלמידים היהודים לומדים במערכת החינוך החרדית, לעומת 38 אחוז בלבד במערכת החילונית והדתית לאומית.

שיעור התעסוקה בירושלים נמוך משמעותית מהשיעור המקביל בערים אחרות. רק 46 אחוזים מבני 15 ומעלה משתתפים בכוח העבודה, לעומת 57 אחוזים בכלל המדינה. נתון זה מושפע משיעור נמוך של חרדים ונשים ערביות שעובדים פחות. עם זאת, שיעור הילודה בירושלים גבוה משמעותית מזה שבשאר המדינה, בקרב היהודים בעיר עמד שיעור הילודה ב-2009 על 4.1 ילדים לאשה - לעומת 2.8 בכלל המדינה ו-3.9 בקרב כלל האוכלוסייה הערבית. יש לציין שבעשור שבין 1999 ל-2009 עלה הפיריון במגזר היהודי וירד במגזר הערבי.

בתוך כך, משטרת ירושלים נערכת היום בכוחות גדולים כדי לאבטח את אירועי יום ירושלים. אחד מהאירועים המרכזיים יהיה מצעד הדגלים המסורתי של הציבור הדתי לאומי. בניגוד לשנים קודמות שבהם עבר המצעד ברחוב יפו בעיר, עתה משקיימת הרכבת הקלה סירבה העירייה לחסום את הרחוב. כתוצאה מכך הועבר המסלול לדרך בר-לב, לא הרחק משכונת שייח ג'ראח, שם מתקיים בשנתיים האחרונות מאבק נגד כניסת מתנחלים לשכונה. משם ימשיך המצעד דרך שכונות מזרח ירושלים לכיוון העיר העתיקה והכותל המערבי.

באירוע צפויים להשתתף עשרות אלפי בני נוער, רובם ככולם מהמגזר הדתי. "לצערי הרב הציבור הדתי לאומי הוא היחיד שחוגג את יום ירושלים בצורה משמעותית, הייתי שמח לראות את כל הציבור הציוני באירועים", אמר סגן ראש עיריית ירושלים דוד הדרי, שמסייע למארגני האירוע. אחר הצהריים יתקיים בגבעת התחמושת הטקס הממלכתי לציון יום ירושלים ובערב יתקיים טקס חלוקת אות יקיר ירושלים. בין מקבלי האות השנה יהיו הסופר אורי אורלב, השדר יצחק שמעוני, ויו"ר יד ושם אבנר שלו.

החג המזויף | יוסי שריד

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ