שיחת היום | "אבי בניהו, מדוע בחרו דווקא בך ליקיר התקשורת?"

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

אתמול בערב זכה דובר צה"ל היוצא, תא"ל אבי בניהו, לכבוד בלתי צפוי. אחרי שנים ארוכות בעסקי העיתונות והדוברות הכריז עליו האיגוד הישראלי ליחסי ציבור ודוברות כאיש השנה בתקשורת. בכך סגר בניהו כהונה של ארבע שנים כדובר צה"ל מעורר יראה. עוד קודם הספיק בין היתר להיות עיתונאי, יועץ התקשורת של ראש הממשלה יצחק רבין ומפקד תחנת גלי צה"ל. אלא שארבע השנים האחרונות היו קדנציה סוערת ועתירת עימותים, מאבקים וחיכוכים, שלא לדבר על אירועים צבאיים וביטחוניים שצריך היה לדברר.

אבי בניהו, איך הפכת מאימת העיתונאים ליקיר הקולגות?

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"במקצוע שלי אני עיתונאי ותמיד ראיתי את עצמי ככזה. גם את התפקיד הזה עשיתי בדיוק כמו שעשו אותו איתן הבר, נחמן שי ואורי פורת ז"ל, שהיו כולם עיתונאים. הרבה חברים ותיקים שלי הם עיתונאים ולאורך הדרך הארוכה התווספו עוד. לא תמיד היתה הסכמה ביני ובין עיתונאים או בינם ובין צה"ל, אבל אימת העיתונאים, זה לא משהו שאני חושב על עצמי. ההחלטה לתת לי את תעודת ההוקרה הזאת נפלה עלי בהפתעה. שלחו לי מכתב ועניתי שאני מודה על הכבוד ועל ההחלטה, אבל זה לא פרויקט אישי. השם דובר צה"ל הוא מטעה, כי זה גם תואר של אדם וגם שם של יחידה שיש בה 85 קצינים וקצינות ומאות חיילים בסדיר ובמילואים. בארבע השנים האחרונות, גם בימים הקלים יותר וגם בימים הקשים, בכל בוקר בירכתי על הזכות שניתנה לי לנצח על התזמורת הזאת ולהיות לארגון הזה לפה".

יש רגע אחד בשנים האחרונות שנחרת בזיכרונך?

"דווקא הרגעים הדרמטיים הם לא משהו שאפשר לחלוק עם הציבור. היו גם כאלה, חלקם נזכרו בפרסומים זרים, שהרגשתי שותף לדבר גדול. מבצע עופרת יצוקה מוגדר על ידי אחרים כשיא הפעילות המקצועית שלי, היכולת לשמר את הלגיטימציה לפעילות של צה"ל. אבל הרגע שבאמת נגע בי היה מבצע ושבו בנים (השבת גופותיהם של החיילים הנעדרים עד אז, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, לקבורה בישראל, ג"א). אני זוכר את עצמי בראש הנקרה עם צוות מצומצם מאוד של אנשים, רואה את הארונות ויודע ששניהם מתים. זה היה רגע קשה מאוד אבל גם רגע של גאווה, ידיעה שעושים הכל כדי להחזיר את הבנים. זה רגע שבו המשפחות נגאלו מאי הוודאות. אני זוכר גם את הרגע שבו בישרו לי על נפילתו של אסף רמון, שהיה כמו לקבל פטיש בראש. בן שמספיד את אביו ונהרג באותו החיל ובאותו סרבל טיסה".

ישנו גם משט המרמרה שנערך לפני שנה בדיוק. משט נוסף אמור לצאת לדרך בקרוב, איך היית מציע למחליפך, תא"ל יואב פולי מרדכי, לנהוג?

"חשוב לי שאנשים ידעו שמתנהל נגד מדינת ישראל ונגד צה"ל מאבק ממומן ומתוכנן לדה-לגיטימציה בכל מדיום תקשורתי אפשרי, בארגוני זכויות אדם, בקמפוסים, באו"ם. כשמשט כזה יוצא לדרך ולא מצליחים לעצור אותו באמצעים דיפלומטיים, הצד הפיראטי הוא הצד המנצח. גם עימות הוא ניצחון הסברתי בשביל הצד הזה. אני יכול להגיד שחבל שהמשט יצא לדרך. צה"ל הצליח לבצע את מה שהטילה עליו הממשלה ולעצור את המשט מלהגיע לעזה. אחרי המשט היו מי שהציעו להטיס מטוסים נושאי שלטים 'שחררו את גלעד שליט' או לשלוח משטים משלנו עם חיילות חיל הים במדים לבנים. אני לא מאמין בגימיקים ובדרך הזאת".

ומה היית מאחל למחליפך?

"אני מאחל לו שלא יצא לו להיות חלק ממלחמה גדולה ושהמשימה העיקרית שלו תהיה התמודדות עם אירועים קטנים. אירועים כאלה, הסורים ברמת הגולן למשל, הופכים מהשוליים למרכז. אירועים שהמניע שלהם הוא בבלוגספרה והרשתות החברתיות. זו גם המשימה העיקרית, כמו שאני רואה אותה: לשפר את אתרי האינטרנט ולשפר את היכולת לתדרך בלוגרים מובילים, להשתמש בטוויטר ולהפיץ ניוזלטרים. צריך להכשיר מפקדים להתמודד עם מדיה חדשה. המודיעין הגלוי הולך ומתרחב ותופס השפעה אדירה".

לפני כשבועיים, במסיבת הפרידה שנערכה לך, התברר כי שר הביטחון אהוד ברק מחליף במפתיע את המפקד הנוכחי של גלי צה"ל, יצחק טוניק, שנחשב למקורבך.

"זה עניין שנודע לי רק בסוף האירוע, כי הייתי על הבמה ודיברתי, בין היתר גם על התחנה ועל הפרק שלי בה. גל"צ היא תחנה שאוהבת את הצבא והיא מקצועית. לא תמיד אתה אוהב לשמוע מה שאומרים בה, אבל היא תמיד חשובה. אני חושב שצריך לשמור ולשמר אותה וזו עבודה של הרמטכ"לים. היא עברה הרבה טלטלות ומשברים ויש בה ערך מוסף גדול לצה"ל, לחברה הישראלית ולשידור הציבורי".

הטענה היא שהטלטלה האחרונה נועדה להדק אחיזה בתכנים של התחנה, לשלוט בטון הדיווח.

"אני לא חושב שזה המצב. אני מוניתי על ידי שר ביטחון והייתי בוועדה שמונתה על ידי שר ביטחון כדי לאתר מפקד שגם אותו מינה שר ביטחון. אין מחלוקת שזהו תפקידו של השר. על האירוע הזה לא ידעתי ואני מבין שזו תולדה של אי הבנה. אני מקווה שזה ייגמר בטוב".

מחליפך נכנס כבר לתפקיד ואתה עדיין בצבא. מה בעצם אתה עושה בימים אלו?

"בשבועות האחרונים השלמתי כמה חובות, אני מרצה ביחידות שונות ובתקופה הקרובה אני מוביל פרויקט שקשור למדיניות התקשורתית של צה"ל. בעוד כמה שבועות אני יוצא לחופשת פרישה ואז אצטרך להחליט אם לפתוח משרד לייעוץ תקשורתי ואסטרטגי, ללכת לפוליטיקה או לחזור לאספסת בקיבוץ. יש אופציות בתחום התקשורת, לשמש מנכ"ל של גוף תקשורת או לערוך".

יכול להיות שתהיה מנכ"ל רשות השידור הבא?

"אריק שרון הציע לי בעבר וגם אהוד אולמרט. אני חסיד של השידור הציבורי, אבל אתי לא דיברו על האפשרות הזאת".

ושאלה אחרונה - מה קרה שרזית כל כך?

"לכולם אני אומר שאני רוצה קריירה טלוויזיונית (צוחק). הקשבתי לעצת הרופאה שלי ועברתי ניתוח לקיצור קיבה. הורדתי 26 קילו והיד עוד נטויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ