ספריית קרית שמונה תיסגר עוד שבועיים אבל למעשה חדלה מלתפקד

מאבק ההישרדות של הספרייה העירונית בעיר הוכרע לרעת המוסד הוותיק. "הספרים הם מזון רוחני. מי יקים אחר כך מחדש את המקום הזה?", תוהה הספרן אברהם לב

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

קרית שמונה נותרה ללא ספרים וללא ספרנים. בתוך כשבועיים תיסגר הספרייה העירונית לאחר שאתמול (שלישי) קיבלו חמשת עובדיה מכתבי פיטורים לאחר שנים ארוכות של עבודה בספרייה.

זמן קצר לפני שהגיע השליח עם מכתבי הפיטורים, נכנסה מיכל אפרים לספרייה, כמדי שבוע, במטרה להחליף ספרים. "מצטער", אמר לה הספרן, אברהם לב, "לפי ההנחיה שניתנה אי אפשר להשאיל ספרים. כמו כן את מתבקשת להשיב לספרייה את הספרים שברשותך".

ההנחיה החדשה התקבלה לאור העובדה כי בעוד שבועיים תסגר הספרייה, זאת בעקבות החלטת בית-המשפט המחוזי בנצרת השבוע להוציא צו פירוק למתנ"ס בקרית-שמונה, אליו מסונפת הספרייה.

החלטת בית המשפט התקבלה בתום שנה במהלכה ניסה כונס מפעיל להבריא את המתנ"ס שנקלע לחוב של תשעה מיליון שקלים. "הארץ" עקב בשנה האחרונה אחר מאבק ההישרדות של הספרייה: נוכח המצוקה הכספית כבר נסגרה הספרייה לפני שנה ונפתחה מחדש, לאחר שבנק הפועלים מימן במהלך השנה האחרונה את הפעלתה. כאמור, הנסיונות להבריא את המתנ"ס כשלו, וכעת, נוכח המציאות המשפטית החדשה, לא ניתן להזרים עוד כסף לספרייה, מבלי שיועבר לידי הנושים.

הספרן לב, "הנבואות השחורות מתגשמות". תצלום: דרור ארצי

"למרות שבקיבוץ יש ספרייה", מספרת אפרים, בת 42, שנולדה וגדלה בעיר הצפונית ועברה לאחרונה להתגורר בקיבוץ השכן כפר-בלום, "הרגשתי צורך לשמור אמונים לספרייה בקרית-שמונה". לדבריה, "להגיע לכאן זה מעבר לפעולה של החלפת ספרים, יש במקום הזה משהו חווייתי. אני מריחה כאן את ריח הספרים, עבורי זה סוג של בילוי ונוסטלגיה; כאן ביליתי את ילדותי, כמו עוד רבים מילדי קרית-שמונה. זכרונות רבים נמצאים פה".

אפרים נדהמה לגלות כי לא תוכל עוד להגיע לספרייה ולהחליף ספרים. לטענתה, "סגירת הספרייה היא אסון תרבותי לעיר, זה יהיה רגע עצוב מאד. אני מצדי אוכל להחליף ספרים בקיבוץ בו אני גרה, אבל מה יהיה על קרית שמונה? כמה תרבות כבר יש בעיר? אסור לסגור מקום כזה, חייבים להחזיק אותו בשיניים?".

הספרייה של קרית-שמונה משרתת עיר ובה כ-22 אלף תושבים ויש בה קרוב ל-3,000 מנויים. את כולם משרתים חמישה עובדים ותיקים במשרות חלקיות, המרכיבות שלוש משרות מלאות בלבד. סגירת הספרייה תביא כמובן לאובדן פרנסתם.

לב הספרן, אקדמאי בן 61, עובד בספרייה 23 שנים ומשכורתו היא כ-5,000 שקלים בחודש. לאחר סגירת הספרייה לפני שנה ופתיחתה המחודשת נאלץ לעבור ועבוד במשרה מלאה, במקום משרה חלקית, תמורת תוספת זעומה למשכורתו. כעת הוא וחבריו, העובדים בספרייה בין 10-24 שנים, חוששים להישאר גם ללא המשכורות הזעומות שהרוויחו במקום. לדברי לב, "אף אחד לא דיבר איתנו ולא ידוע מה יהיה גורלנו. אנחנו חוששים שיזרקו אותנו לכלבים, זה סיפור ידוע מראש. הנבואות השחורות מתגשמות".

"לפני שנה", כשבנק הפועלים ערך פה טקס", הוא נזכר, "הגיעו הנה פוליטיקאים מקומיים שניסו לקחת חלק בהישג. עכשיו כולם נעלמו, לא רואים אותם כאן יותר". בעוד שבועיים תסתיים השנה לה התחייב בנק הפועלים והספרייה תיסגר.

"אני מבין שההנחיה שלא להשאיל ספרים נובעת מהחשש שקוראים לא ישיבו ספרים, נוכח העובדה כי מטרת המפרק היא למכור כל דבר שניתן - כסאות, מחשבים, ספרים ומה לא", אמר לב בכאב. "הלב נקרע לי כשאני לא מאפשר לאנשים להחליף ספרים", הוסיף. "אני משיב את פניהם ריקם, בעוד שהתפקיד שלי הוא לעשות בדיוק ההיפך". החל מהיום תפעל הספרייה רק עד השעה 12 בצהריים, זאת כאמור, רק לשם החזרת ספרים וב-15 ביוני תסגר סופית.

"איני חושש רק לפרנסתי", אמר לב. לדבריו "עבור רבים הספרים הם מזון רוחני. עוד שבועיים הספרייה תחוסל והספרים יימכרו בגרושים. להרוס זה קל, מי יקים אחר כך מחדש את המקום הזה?".

מעיריית קרית שמונה נמסר כי העירייה פועלת בתאום עם בעלת הזכויות במבנים בהם עשה המתנ"ס שימוש, לרבות היכל התרבות והספרייה העירונית, כדי להבטיח שהייעוד שלשמם הם הוקמו ונתרמו לעיר לא ייפגע. עוד אמרו בעירייה כי נבדקות מספר חלופות לההמשך הפעלתה של הספרייה.

מבנק הפועלים נמסר כי בנק הפועלים בודק מספר חלופות לסייע להפעלתה של ספרייה בקרית שמונה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ