תוכנית 30 מרכזי המצוינות של המועצה להשכלה גבוהה יצאה לדרך

שר החינוך גדעון סער, ויו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב פרופ' מנואל טרכטנברג הודיעו על קבוצות המדענים שזכו במכרזים להקמת שלושת מרכזי המחקר הראשונים מתוך 30 המרכזים המתוכננים

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

תוכנית מרכזי המצוינות של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) יוצאת לדרך: שר החינוך ויו"ר המל"ג גדעון סער, ויו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) פרופ' מנואל טרכטנברג הודיעו אתמול על קבוצות המדענים שזכו במכרזים להקמת שלושת מרכזי המחקר הראשונים מתוך 30 המרכזים המתוכננים.

במכרז על הקמת מרכז לחקר הבסיס המולקולרי של מחלות בבני אדם זכתה קבוצת מדענים בהובלת הפרופ' חיים סידר מהאוניברסיטה העברית ובה 19 חוקרים מהאוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן, המרכז הרפואי שיבא והמרכז הרפואי הדסה; בתחום חקר תהליכים קוגניטיביים זכתה קבוצה בהובלת הפרופ' ידין דודאי ממכון ויצמן למדע, וחברים בה 24 חוקרים ממכון ויצמן למדע, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן, מכללת עמק יזרעאל והמרכז הרפואי איכילוב, ובתחום מדעי המחשב זכתה קבוצה בהובלת הפרופ' ישי מנצור מאוניברסיטת תל אביב, בהשתתפות 24 חוקרים מאוניברסיטת תל אביב, מכון ויצמן למדע והאוניברסיטה העברית.

יוזמת מרכזי המצוינות גובשה בשנה האחרונה במסגרת התוכנית הרב-שנתית למערכת ההשכלה הגבוהה והיא תכלול 30 מרכזי מחקר שיפעלו חמש שנים. תקציבם הכולל של המרכזים עומד על 1.35 מיליארד שקל - 45 מיליון שקל לקבוצת מחקר בממוצע - במימון שווה של ות"ת, המוסדות המובילים ותרומות. על פי המל"ג, "המרכזים יעניקו לחוקרים החדשים תמיכה מחקרית מיטיבה במיוחד, הכוללת מענק מחקר של מאות אלפי שקלים לשנה למשך חמש שנים, ומענק קליטה ראשוני לציוד מחקרי ולהקמת מעבדה".

לדברי השר סער, כבר בשנה הקרובה יוקמו כעשרה מרכזים נוספים, בהם גם מרכזים בתחומי מדעי הרוח והחברה. יו"ר ות"ת פרופ' מנואל טרכטנברג אמר שבמסגרת התוכנית "צפויים לשוב לארץ כ-300 חוקרים ישראלים מובילים ממיטב האוניברסיטאות בעולם. בשבועות הקרובים נכריז על רשימת הנושאים לגל הבא של מרכזי המצוינות".

ראשי הקבוצות שנבחרו להקים את שלושת המרכזים הראשונים סיפרו אתמול ל"הארץ" על תוכניות המחקר שלהם. הפרופ' סידר סיפר כי הוא ועמיתיו יחקרו את "הבעיות שקשורות למחלות מורכבות שכיחות כמו סוכרת, השמנה, סרטן, מחלות גנטיות ומחלות נוירודגנרטיביות. היום יש לנו את הטכנולוגיה, את הידע ואת המשאבים להיכנס לתוך הליבה של מחלות שונות, והתקווה היא שבאמצעות המחקר הזה נוכל להציע לבסוף פתרונות לריפוי ולמניעת מחלות כאלה".

הפרופ' דודאי אומר כי "השם של המרכז מעיד על הרעיון שמאחוריו: המרכז לחקר הבינה המשחזרת. ההתבוננות משפיעה על הזיכרון והזיכרון משפיע על ההתבוננות הבאה. אנחנו מנסים להבין מהם השינויים שחלים ברשתות העצביות שמטפלות בכך. המחקר הזה, שעוסק בשיטות וטכנולוגיות שעד לפני שנים ספורות לא דמיינו שנוכל ליישם בבני אדם, יכול לתרום להבנת חקר המוח אבל יש לו גם משמעויות פוטנציאליות בתחום הקליני והחברתי. למשל, כמה אמיתי זיכרונך כשאתה בא להעיד בבית משפט?".

הפרופ' מנצור מספר כי מרכז המחקר שבו יעבוד יתמקד בחקר אלגוריתמים ובגישור בין מדעי המחשב לדיסציפלינות אחרות.אחד מהדברים שחשובים לנו זה לגרום לדו-שיח בין התחומים שעושים שימוש באלגוריתמים שונים - בין אנשים שמתעסקים בנושא של בטיחות לבין אנשים שמתעסקים במסדי נתונים ואנשים שמתעסקים ברשתות תקשורת, כשהכוונה היא שדרך האינטראקציה הזו לא רק יעלו נושא מחקר חדשים, אלא שגם תמונת העולם של כל הצדדים תהיה שלמה יותר".

בפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר אמרו אתמול כי מרכזי המצוינות אינם נותנים מענה אמיתי לזליגת חוקרים לחו"ל, והם אינם מתייחסים למרצים הרבים שנותרו ללא תקן בישראל. לדברי הד"ר אסתר סרוק, יו"ר הפורום, "מרכזי המצוינות יחזירו מוחות ששהו בחו"ל, וזה חשוב, אבל קודם כל יש למנוע מהאנשים לברוח מלכתחילה ומי שלא בורח לא צריך לקבל עונש". לדברי סרוק, התוכנית הרב-שנתית של מל"ג אינה מתייחסת לקבוצה רחבה של מרצים ללא תקן שלא שולבו בעשור האחרון בסגל הבכיר בשל הקיצוצים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ