3,500 תלמידים בוואדי ערה שובתים בגלל הפרטת התיכונים

יו"ר הוועדה הקרואה מיכאל אילוז טוען כי קיבל את ההחלטה על ההפרטה על רקע ההישגים נמוכים של התלמידים במועצה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ועד ההורים המרכזי במועצה המקומית מעלה עירון שבוואדי ערה החליט להשבית את הלימודים במערכת החינוך במועצה, במחאה על העברת ניהול התיכונים במועצה לרשת החינוך הפרטית, רשת סכנין. ההחלטה להעביר את התיכונים לרשת פרטית התקבלה על ידי יו"ר הוועדה הקרואה במועצה, מיכאל אילוז, שלדבריו, החליט להפריט את התיכונים על רקע הישגים נמוכים של התלמידים במועצה.

אולם, ההורים טוענים כי אילוז לא שיתף אותם בהחלטה וכי מדובר בצעד שיביא לקיצוץ בשעות הלימוד והוא כרוך בהזנחת הילדים. המועצה המקומית מעלה עירון כוללת בשטחה חמישה כפרים ערביים (מוסמוס, זלפה, מושיירפה, סאלם וביאדה) ולומדים בהם 3,500 תלמידים, מתוכם 600 תלמידי תיכון. במועצה קיים כיום תיכון אחד בכפר סאלם, ובשנה הבאה מיועד להיפתח תיכון נוסף במושיירפה.

יו"ר ועד ההורים בתיכון סאלם, מורה להנדסת מכונות, מוחמד אגברייה, סיפר ל"הארץ" כי ועד ההורים במועצה החליט להשבית את הלימודים עד להודעה חדשה. "לא ברור לנו מה המקור להחלטה להעביר את בתי הספר לרשת חיצונית ופרטית. אין לנו בעיה עם רשת סכנין, אבל אין באמת סיבה למעבר הזה. לכאורה אומרים לנו שיש גירעון כספי וירידה בהישגי הבגרות, למרות שבתיכון יש עלייה של 12% בזכאות לבגרות רק בשנה האחרונה. הפתרון היחיד שמקובל עלינו הוא ביטול ההסכם והשארת התיכון בבעלות המועצה".

בשלב הזה מחפשים ההורים מסגרות חינוך חלופיות לילדים. "ברור לנו שיש מחיר לשביתה. במאבק של הרופאים יש חולים שמתים, בכל מאבק יש מפסידים", אומר אגברייה. לפני כשנתיים פירק משרד הפנים את המועצה לאחר שלא התקבלה הסכמה על התקציב, ובעקבות זאת הוקמה ועדה קרואה שבראשה עומד איש ש"ס, מיכאל אילוז. לדברי אילוז, אין כל פסול בהפרטה ורשת סכנין יכולה לקדם את החינוך במועצה ולתקן את הירידה בהישגי הבגרות בתיכון סאלם שהסתכמה ב-10%.

נתוני הבגרות של תיכון סאלם בשנים האחרונות, על פי משרד החינוך, הם: תשס"ח - 41.84%; תשס"ט - 33.02% ותש"ע - 45.38%. כלומר יש עלייה של 12% בשנה שעברה, כגרסת ההורים. מנגד שנה לפני כן היתה ירידה של כ-9%.

אילוז ציין כי "אין למועצה אפשרות לעמוד בדרישה למגמות כי זה יקר. ההחלטה התקבלה פה-אחד במועצה, כולל סגן מנהל מחוז חיפה לשעבר במשרד החינוך. אנחנו לא רואים פה את טובת המועצה, אלא את טובת התלמידים. ניסיתי לערוך משא ומתן עם ההורים, אך ללא הועיל. ברור לי שמה שעומד מאחורי ההשבתה הם אינטרסים פוליטיים".

לפני שבועיים התקיימה ביוזמת מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך, רחל מתוקי, ישיבת פיוס, ובה ציינה כי העברת התיכונים לרשת פרטית היא חוקית. מתוקי ניסתה לגשר על הפערים, ללא הצלחה.

דובר רשת סכנין, בלאל שלאעטה, מסר כי הרשת זכתה במכרז כדין וכי היא אינה צד בסכסוך. "הרשת פועלת כדי לפתח ולשפר את בית הספר תוך שיתוף פעולה עם ההורים, המורים והתלמידים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ