יוסי שריד | פחות סיבות למסיבות

החג המזויף

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

יום-ירושלים הוא יום מלאכותי, שרק הציונות הדתית, מתנחלים, עובדים מאורגנים בנופש, הנשיא, ראש העירייה וערוץ-1 טורחים לציין אותו בהפלגה. רוב האזרחים בארץ אינם מודעים כלל לעצם קיומו; שמחת זקנתם. משורר ירושלמי צעיר, גלעד מאירי, שגם הוא אוהב, כנראה, ירושלים אחרת, קורא בשירו "לשחרר את ירושלים מיום ירושלים". מאז חוברה לה יחדיו, לפני 44 שנה, לא היו סיבות רבות לחגיגה, והשנה פחות מתמיד.

ירושלים 2011 תשע"א, היא עיר עצובה שמעמידה פנים שוחקות. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה השבוע, לכבוד החג המזויף, נתונים אמיתיים ובלתי חגיגיים בעליל: כ-7,500 תושבים מאסו בה בשנה האחרונה ונטשו אותה, מגמת ההגירה השלילית נמשכת. גם מצב החינוך בכי רע: כשני שלישים מבתי הספר היסודיים כבר נמצאים בפיקוח חרדי, והתחזית לשנים הקרובות - שחורה. שיעור הזכאים לתעודת בגרות הוא מהנמוכים בארץ, ירושלים אינה נזהרת בבני עניים. ואילו במזרח העיר חסרים למעלה מאלף חדרי לימוד. למחצית מהילדים אין מקום בכיתה, הם ממזרים. גם קודם לא היתה המציאות בירושלים סוגה בשושנים, אך בשנים האחרונות היא זרועת קוצים. העיר גדולה ממידות ראשה. רוח רעה נושבת בה כעת ביתר שאת - ראש העירייה הוא משיב הרוח - ונכנסת בכל שכונה. בשכונת אל-בוסתן, למרגלות עיר-דוד, מתעקשים להרוס עשרות בתים מאוכלסים, כדי להגשים חזון תעתועים, את "תכנית גן המלך".

בשכונת סילוואן מתרחשת זה חודשים - מי שם לב - "אינתיפאדה שקטה". מתנחלים בבית יהונתן ובוואדי חילווה מתעמתים מדי יום עם תושבים, וכבר נגבו חיי אדם. בית יהונתן היה חייב להתפנות מזמן לפי החלטות בג"ץ - ניר ברקת מצפצף, היועץ המשפטי לממשלה מתרשל - ולא ברור אם עדיין יש שופטים בירושלים.

המשטרה עוצרת מנהיגים מקומיים, ובראשם את ג'ואד סיאם, שהקים את המרכז הקהילתי לילדים, ונופל קורבן לתלונות סרק של מתנחלים, שכניו. היא עוצרת גם קטינים, ורק שלשום דיווח כאן ניר חסון על מעצר בלתי חוקי של ילד בן שבע. בשכונת שייח' ג'ראח נמשך הגירוש של משפחות פלסטיניות מביתן, לרחוב משליכים אותן. התנחלות שמעון-הצדיק מרחיבה גבולה בתמיכה גלויה וסמויה של הרשויות הממלכתיות. על חורבות מלון שפרד, שהאפוטרופוס מכר לארווין מוסקוביץ', תקום בקרוב התנחלות חדשה.

ישיבת הממשלה בירושלים, ביום ראשון. תצלום: אמיל סלמן

לא מעט שמחות מזומנות לנתניהו ולשריו, לריבלין ולח"כיו, לקראת יום-ירושלים הבא - עוד לפני ספטמבר ובעיקר לאחריו. כבר אפשר להתכונן לחנוכת הבית השלישי. לא רק התנחלויות בלב השכונות הפלסטיניות ביוזמת עמותות המתנחלים ובהנהלתן, גם אלפי יחידות דיור נוספות בירושלים המזרחית, מעבר לקו הירוק, ביוזמה ממשלתית. רק החודש אושרו 1,600 יחידות דיור בהר-חומה ובפסגת-זאב, בעוד נתניהו נואם שלום בוושינגטון, בדיוק באותה שעה. ועוד ידן של ועדות התכנון והבנייה נטויה. בנאומו, עמד נתניהו על מעלותיו הטובות של השלטון הישראלי בירושלים השלמה, ושכח להזכיר, שמאז 1967 ניתנו ל-300,000 ערביי מזרח העיר כ-5,000 היתרי בנייה בלבד, בעוד ליהודים ניתנו באותה תקופה ובאותו חלק מזרחי כ-50,000. מה הפלא איפוא אם המאמצים לייהוד ירושלים הערבית מכפילים עכשיו מאמצים לעיברותה. ח"כים מציעים לתת שמות עבריים לשכונות הפלסטיניות, למרות שבקעה במערב העיר נשארה בקעה - השם "גאולים" מעולם לא נקלט - קטמון נשארה קטמון וכך גם טלביה. השנה האחרונה לא היטיבה עם שם ירושלים ברבים.

שחיתות של מטה צפה מעלה, וארץ-קודש הפכה להולילנד. משהו רקוב בעיר הזאת, שרבים מפרנסיה בעבר ובהווה עומדים למשפט על מעלליהם. פסטיבלים שנתיים (רק לא בכנסיות), מרוצי מרתון, מסעדות חדשות בשוק, ועוד כמה מליצות ביום חגה לא יכסו על ריקבונה; גם לא על הקיפוח והאפליה. הם שמחזירים אותנו אחר כבוד לקווי-67', ולא שום נאום של כלום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ