גברים ונשים הופרדו בטקס העלייה לקבר הנביא שמואל

בניגוד להתחייבות המדינה לבג"ץ

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

משרד הדתות, בשיתוף עם המינהל האזרחי בשטחים ארגנו אירוע בהפרדה מלאה בין נשים לגברים בניגוד להתחייבות המדינה לבג"ץ. כ-50 אלף חרדים ודתיים באו אתמול ויבואו היום לקברו של שמואל הנביא, בפאתי ירושלים, ליד כביש 443. העלייה המסורתית לקבר מאורגנת על ידי המרכז לפיתוח המקומות הקדושים במשרד הדתות בשיתוף עם המינהל האזרחי. למרות זאת ולמרות התחייבות המדינה לבג"ץ למנוע הפרדה במרחב הציבורי, התקיימה הפרדה נוקשה בין נשים לגברים, הן באוטובוסים המובילים למקום, הן בשבילי הגישה לקבר והן במתחם הקבר עצמו.

לפני כשנה הצהירה המדינה לבג"ץ כי "מקובל על המדינה כי במרחב ציבורי מובהק כגון רחובות עיר, קיים איסור על הפרדה על רקע מגדרי". בזכות ההצהרה הזו מחקו אז העותרים, גורמים חילוניים בירושלים, את עתירתם נגד ההפרדה ברחובות מאה שערים בחג הסוכות. אולם מתברר כי למרות הצהרה זו, מתקיימים מפעם לפעם מקרים שבהם חלה הפרדה בין נשים לגברים גם במתחמים ציבוריים ואף בחסות המדינה. כך למשל לפני כחודשיים מחתה חברת מועצת העיר ירושלים, רחל עזריה בפני משרד הביטחון על ההפרדה שנעשתה בין גברים ונשים במתקן לחלוקת מסכות אב"כ בעיר החרדית אלעד. בעקבות הפנייה ביטל המשרד את נוהל ההפרדה.

ההפרדה אתמול באירוע נשמרה הן באוטובוסים שהובילו את הבאים מהצומת אל הקבר והן בכניסה לקבר, שלטים גדולים חילקו את הבאים על פי מינם. "פנו אלינו חרדים שאמרו 'אנחנו רוצים ללכת כמשפחה ואנחנו לא יכולים', הם אומרים שזה לא מחייב, אבל הם יוצרים סיטואציה שמי שחרד למעמדו בחברה לא יכול להתנהג אחרת, אין לאנשים באמת ברירה", אמרה עזריה. "צריך לזכור שמדובר במשהו חדש, זו מהפכה, רפורמה בעולם ההלכה. לא היה דבר כזה, משהו פה התבלגן. לפני כמה עשרות שנים לא הייתה הפרדה בכלל, חוץ מבתי הכנסת ובזמן התפילות".

י', חרדי שנחשף לתופעה מצטרף גם הוא לביקורת. "יש הרבה שחושבים כמוני אבל הם פסיבים כי לאף אחד לא נעים להיות זה שעושה משהו בכיוון הנגדי, כאילו שזה שומר פחות על צניעות".

"ההפרדה היא מה שאפשר להשתלט על הסדר ועל הביטחון של מי שפוקד את האתר", עונה יוסי שוינגר, מנכ"ל המרכז לפיתוח המקומות הקדושים במשרד הדתות, "אני לא מתבייש שיש הסעות נפרדות כי מבחינתי זה גורם לשמירת הסדר, מספיק שמטורף אחד יתחיל לצעוק. זה לא מפריע לאף אחד. בסך הכל מדובר במסלול של 70 מטרים מהכביש עד למעלה. אם למישהו זה מפריע אז זה קטנוני ותינוקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ