המורים במחאה על קיצור החופש הגדול: ההתראה של משרד החינוך מאוחרת מדי

73 אלף תלמידים כבר חתמו על עצומה הקוראת להשיב את הימים המקוצצים. יו"ר הוועדה שהמליצה על השינויים, שמואל סלבין: מספיקה התראה של שלושה חודשים מראש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החלטת משרד החינוך לקצר את חופשת הקיץ ולהתחיל את שנת הלימודים בבתי הספר ובגנים במגזר היהודי ב-26 באוגוסט - תוך העברת ימי החופשה לתקופת החגים - גררה סערה של תגובות מצד תלמידים, הורים ומורים. במגזר הלא יהודי תיפתח שנת הלימודים כמו בשנים קודמות ב-1 בספטמבר מאחר שהחגים חלים רק בסוף אוגוסט.

שר החינוך גדעון סער אישר שלשום באופן סופי את השינויים, בהמלצת הוועדה הציבורית שמינה לפני כשנה. ההחלטה תותיר את מספר ימי הלימוד וימי החופשה ללא שינוי, ותעביר את ימי החופשות לסוכות - שם תיצור גשר בין החג ליום הכיפורים - חנוכה ופסח.

היו אלו שתמכו בצעד, המקל על הורים הנדרשים להמציא לילדיהם פעילויות הגוזלת כסף וזמן בימי אוגוסט החמים ומאפשר למורים למקד את עבודתם לאורך רצף של ימי לימוד. אולם משפחות רבות - ויותר מכך חברות הנסיעות - התרעמו על התזמון המאוחר לדידם שיוביל לביטול חופשות בחו"ל שכבר הוזמנו.

ההחלטה גם השפיעה על מורים רבים שנדרשים לחזור לעבודה לפני התלמידים. לדברי אמיר ישראלי, מחנך ומורה בכיתות ז'-י"ב בקריית חינוך דרור, "ההודעה של משרד החינוך מאוחרת עבורנו משום שאצלנו חוזרים לעבודה שבועיים לפני תחילת הלימודים, כשבנוסף אנחנו בהכנה לפולין לפני החופש ויש גם שבוע היערכות של המורים", הוא אומר. עם זאת, הוא מוסיף, "אני כן חושב שצריך לקצר את חופשת הקיץ ולעשות גשרים בחופשות החגים כפי שעושים עכשיו".

אלא שלא כל התלמידים מסכימים עם החשיבה הזו ועצומה הקוראת להשבת ימי חופשת הקיץ המקוצצים הצליחה לצבור כבר כ-73 אלף חתימות. איה, תלמידת כיתת ט' בבית הספר עירוני ה' בתל אביב, אומרת כי "מצד אחד זה חכם לחבר את חופשות החגים אבל זה כבר לא יהיה אותו חופש גדול". ראש הוועדה שהמליצה על השינויים, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר שמואל סלבין, אמר אמש ל"הארץ" כי ביקש לקצץ את חופשת הקיץ באופן דרמטי יותר, בשבועיים - אך למרות הסכמת הוועדה לתוכניתו, במשרד האוצר לא הסכימו להעביר את תוספות התקציב הנדרשות למהלך כזה. לדבריו, "החופש הגדול הוא ארוך מדי, וכל המחקרים מראים שכשאתה חוזר מהלימודים קשה להיכנס לתלם, במיוחד לילדים מהשכבות החלשות יותר". בתגובה לטענה כי ההחלטה התקבלה בשלב מאוחר יחסית - חודש לפני סוף שנת הלימודים - אמר סלבין כי "שלושה חודשים (עד תחילת שנת הלימודים) זה זמן סביר. אם מישהו הזמין חופשות, יש מספיק זמן לשנות תאריכים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ