התלמידים שביטלו את שעת האפס

כמה ימים לפני שעלו לכיתה י"א, פנו מתן וברי מחיפה למבקר המדינה כדי שיסייע להם לבטל את שעת האפס בבית ספרם

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

באוגוסט האחרון, כמה ימים לפני שעלו לכיתה י"א, גילו מתן טולדנו וברי גינת, תלמידי בית הספר ליאו בק בחיפה, שבמערכת השעות החדשה שלהם מופיעות שעות אפס.

"חשכו עינינו", מספר טולדנו, "ידענו שזה דבר אסור. בתי הספר הפכו את חוזר המנכ"ל לחוכא ואיטלולא". בשלב זה החליטו השניים לצאת למאבק לביטול שעת האפס.

באוקטובר 2003 החליטה מנכ"לית משרד החינוך דאז, רונית תירוש, כי שעת הלימוד שמתחילה בשבע וחצי ומכונה שעת אפס תבוטל לאלתר. ואולם, בעקבות פניות רבות של מנהלי בתי ספר, הוחלט בחלוף זמן קצר להסמיך את מנהלי המחוזות לתת אישור חריג ללמד בשעת אפס. במהרה, הפך היוצא מהכלל לכלל: מנתוני מועצת התלמידים הארצית עולה שבשנת 2009 לא פחות מ-70 בתי ספר הוסיפו שעת אפס למערכת השעות.

בתחילה, פנו שני התלמידים הנמרצים למנכ"ל בית הספר, דני פסלר. "הוא אמר לנו שהוא נגד שעות אפס, אבל הסביר שהוא מוכרח לקיים אותן בגלל תוספת שעות הלימוד", מספר טולדנו. השניים לא הסתפקו בפנייה למנכ"ל ופנו גם למחוז חיפה במשרד החינוך. "נענינו שהנימוקים של בית הספר מצדיקים אישור חריג", נזכר מתן.

ואולם, בתחילת החודש שעבר הגיעה סוף-סוף נקודת המפנה: לאחר שפנו למבקר המדינה בכובעו כנציב תלונות הציבור, פנה האחרון למשרד החינוך לקבל את תגובתו, והנושא הועבר לשמשון שושני, מנכ"ל המשרד שהורה לבטל את החריגות, ולפיכך החל מהשנה הבאה אף בית ספר לא ילמד בשעת אפס.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ