עיריית תל אביב תסייע לכם להתגרש

אחד מכל ארבעה זוגות נשואים בתל אביב - מתגרש

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אחד מכל ארבעה זוגות נשואים בתל אביב מתגרש. אחת מכל חמש משפחות בעיר היא משפחה חד-הורית - שיעור גבוה בהרבה מהממוצע הארצי. את המספרים האלה מכירים היטב גם בעיריית תל אביב. לכן, בוחנים שם בימים אלה אפשרות לסייע לתושבי העיר המבקשים לסיים את חיי הנישואים שלהם. במקום להיגרר למאבקים משפטיים יקרים, שוקלת העירייה להציע לזוגות המתגרשים הליך יעיל, נעים וזול יותר. את הרעיון יזם עו"ד רונן דליהו, יו"ר הוועדה לענייני משפחה של לשכת עורכי הדין. דליהו, המתמחה בדיני משפחה, מייצג קבוצה בשם "אחד אחד - עורכי דין לגירושין בשיתוף פעולה". הקבוצה הזו החלה לפעול בארץ לפני כשנה וקבוצות דומות פועלות ביותר מ-50 מדינות ברחבי העולם.

הרעיון פשוט: בני זוג המבקשים להתגרש פונים לקבוצה והיא ממנה לכל אחד מהם עו"ד. מטרת הצדדים לגבש ביניהם הסכם בשיתוף פעולה, בלי התערבות גורמים חיצוניים. "כל אחד מהצדדים מקבל עורך דין מטעמו שמייצג אותו, עומד על העקרונות שלו ועל האינטרסים שלו. כל האנשים מתאגדים סביב רעיון אחד, בלי להתכסח, בלי לריב", מסביר דליהו. נוסף על כך, מעמידה הקבוצה בפני המתגרשים גם אפשרות לפנות לגורמים טיפוליים. "יש פה גם תהליך של פרידה, תהליך של התנתקות. מחקרים משווים את העניין של גירושין למוות. כל אחד מהצדדים מקבל מטפל שמכוון אותו".

דליהו הציע לעיריית תל אביב לשלב את פעילות הקבוצה במסגרת השירותים שלה לתושבי העיר. בתמורה, יגבו עורכי הדין מחיר נמוך יותר מהתושבים. לדברי דליהו, העלות צפויה להסתכם ב-15-20 אלף שקלים לכל אחד מבני הזוג, לעומת 50-60 אלף בהליך משפטי. עד כה הציג את הרעיון לסגן ראש העיר אסף זמיר, ליועצת ראש העיר למעמד האשה רות סופר, לגורמי רווחה ולנציגים של היועץ המשפטי לעירייה. "אנחנו מדברים על עיר צעירה, תוססת, ששיעורי המתגרשים בה גבוהים", הוא אומר, "יש פה שיטה שמעבירה איזשהו מסר: אפשר להתגרש בדרכי נועם. יש פה אינטרס ציבורי. יש פה מסר שסכסוכים לא חייבים בהכרח להיפתר בהתכסחות בבתי משפט".

בעירייה עוד לא השיבו בחיוב, אך אומרים כי האפשרות בהחלט עומדת על הפרק ונבחנת ברצינות. בכל מקרה, העירייה לא תממן באופן ישיר את פעילות הקבוצה, אלא תעניק ליוזמה את תמיכתה וחסותה. כמו כן, אם תתקבל ההצעה, תיידע העירייה את תושבי העיר בדבר האפשרות לגשת להליך זה. כעת, בודקים גורמים שונים את האפשרות להקצות לטובת העניין משרד במרכז הצעירים החדש של תל אביב ברחוב מזא"ה. כמו כן, הביעה העירייה רצון לשלב בהליך את עובדי הרווחה שלה. בארץ אין עדיין רשות מקומית המציעה שירות מסוג זה לתושביה באופן קבע.

עם זאת, הקבוצה החלה לפני כמה חודשים פיילוט בשיתוף עיריית רמת גן. הפיילוט, מעידים בעירייה, מתנהל עד כה בהצלחה מרובה. אסף זמיר אומר כי הוא שוקל את הרעיון בחיוב: "אנשים מתגרשים. זה לא דבר שנצליח למנוע. אם נגיע למסקנה שלשירות הזה יש תוצאות טובות יותר, קארמה טובה יותר מחוץ לבית משפט - למה לא להביא גם אותו?".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ