המדינה תממן רבע מהשיקום לתושבי בית אורן שאיבדו בתיהם

חצי שנה לאחר אסון השריפה בכרמל

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שישה חודשים מאז אסון הכרמל, המדינה וקיבוץ בית אורן גיבשו הסכם פיצויים שקובע כי המדינה תממן רק רבע מעלויות שיקום הקיבוץ. על פי טיוטת ההסכם שהגיעה לידי "הארץ", המדינה תעביר מענק בגובה 4.5 מיליון שקלים לקיבוץ בית אורן לצורך בניית בתי הקבע ל-36 המשפחות שבתיהן נשרפו כליל באסון הכרמל. הקמת 36 בתי הקבע נאמדת בעלות של 18 מיליון שקל, ולכן היתרה תמומן באמצעות הלוואה שייקח הקיבוץ בערבות המדינה בגובה של 3.5 מיליון שקלים, כספי הביטוח שנותרו בגובה 8.5 מיליון שקלים והשתתפות הקיבוץ בהיקף של 1.5 מיליון שקלים.

כזכור, הפתרון הזמני לתושבי הקיבוץ שבתיהם נשרפו ולא ניתן היה לשקמם שעליו החליטו במשרד ראש הממשלה הוא הצבת 21 קרווילות זמניות, בעלות של שישה מיליון שקל. הקרווילות הוצבו כפתרון זמני למשך שנתיים שבתומן היו אמורות לעבור לידי המדינה, אולם כחלק מההסכם החדש הוחלט בין הקיבוץ למדינה כי הקרווילות יועברו לשימוש הקיבוץ גם בתום השנתיים.

בקיבוץ הביעו שביעות רצון מההסכם, ולו בשל פיזור הערפל סביב עתידם בקיבוץ. יחד עם זאת, בקיבוץ מודעים לכך שייתכן שבמאבק היו זוכים לכיסוי הנזק במלואו, בהיקף של 18 מיליון שקל, אך מציינים כי מדובר בהליך שעשוי להימשך שנים רבות, ללא ביטחון בהצלחתו.

"המדינה יצאה בזול, אין אפס", אמר אחד מתושבי הקיבוץ שהיה מעורב במשא ומתן. "לנו יש שתי אופציות, או לקחת את זה או ללכת לתביעה מול המדינה, אבל ברור לנו שאם נלך איתם ראש בראש הם לא יאשרו לנו את התוכנית להרחיב את הקיבוץ ולכן אנחנו מרוצים מההסכם שהתגבש".

כחלק מההסכם, מתחייבים הקיבוץ וכן חברת הביטוח החקלאי שביטחה את הקיבוץ בהיקף של 11 מיליון שקל עבור פגיעה במבנים ו-11 מיליון שקל נוספים עבור התכולה, שלא לתבוע את המדינה בגין השריפה ונזקיה. ראש מדור תביעות בחברה, חדווה מזרחי, אמרה ל"הארץ" כי הנהלת החברה שוהה בחו"ל ולכן אינה יכולה להתייחס לפרטי ההסכם שאינם ידועים לה. לכן עדיין לא ברור אם תסכים לתת את ה-8.5 מיליון שקלים.

את המשא ומתן עם הקיבוץ ניהל אגף החשב הכללי במשרד האוצר, כאשר במשך ששת החודשים שחלפו ניסו באוצר להימנע מהתשלום במטרה שאסון הכרמל לא יהיה תקדים מבחינת השתתפותה של המדינה בכיסוי הנזקים, ושלא לעודד את הציבור שלא לבטח בתים. על אף שהאסון מוגדר כמחדל מבחינת היערכות מערך כיבוי האש, במשרד האוצר ניסו לקבוע מנגנון פיצוי מינורי, בהשתתפות מינימלית של המדינה. במקביל, במשרד מבקר המדינה עורכים את הדו"ח בעניין השריפה בכרמל שיתייחס למערך הכיבוי והתנהלות המשטרה בעניין, והוא צפוי להתפרסם באוגוסט.

בנוסף לתושבי בית אורן, גם חקלאים מעוספיה מנהלים מגעים לקבל פיצויים מהמדינה בגין שטחים חקלאיים שעלו באש באסון. מדובר בנזקים שנאמדו על ידי השמאי הממשלתי בסכום כולל של כ-400 אלף שקל, אך למקרה זה עדיין אין פתרון ובמשרד החקלאות מחכים לתקציב שיאפשר את העברת התשלומים.

ממשרד החקלאות נמסר כי "המשרד ערוך כבר זמן רב לתשלום הפיצויים לחקלאים שנפגעו בשריפה בכרמל. ברגע שהממשלה תאשר תקציב לטובת העניין, ניתן יהיה להתחיל בתשלום הפיצויים".

אחד החקלאים שלו מטעי זיתים שעלו באש, סאבא זטאם, אמר ל"הארץ" כי "שישה חודשים מאז השריפה והכסף לא הגיע. כולם מחכים למדינה ואין תשובות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ