איש העסקים סמי עופר מת בגיל 89

איש העסקים מת הלילה בביתו בתל אביב, לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. לאחרונה עלה שמו לכותרות בעקבות קשריו העסקיים עם איראן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

איש העסקים סמי עופר מת הלילה (שישי) בגיל 89 בביתו בתל אביב, לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. בימים האחרונים חלה החמרה במצבו.

"סמי היה אדם כריזמטי, מאחרוני דור אילי הספנות הגדולים", ספדו לו היום בני משפחתו. "הוא היה בעל חושים חדים לעסקים ויכולת שיפוט מעולה לאופיים של בני אדם". הפרופסור אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי, סיפר עליו כי "מעוני ומרות בחיפה המנדטורית הוא הקים במו ידיו את האימפריה הכלכלית הגדולה שלו. מה שייחד אותו הייתה האנושיות השופעת שלו ואהבת המדינה הזאת".

לאחרונה עלה שמו של עופר לכותרות בעקבות חשיפה כי ספינות של חברות בשליטת משפחתו סחרו עם איראן. בני משפחתו של עופר ביקשו שלא לקשור בין מותו לפרשה האיראנית.

בסוף החודש שעבר האשים הממשל האמריקאי את חברת הספנות של האחים עופר בסחר עם איראן, ובכך גם בסיוע בעקיפין לתכנית הגרעין שלה. משרד החוץ האמריקאי פרסם רשימה של חברות מכמה מדינות בעולם הסוחרות עם איראן בעיקר בתחום האנרגיה. חברת הספנות של האחים עופר נחשדה במכירת מיכלית לחברת הספנות הלאומית של איראן. על פי הודעת משרד החוץ האמריקאי המכירה בוצעה באמצעות חברת טנקר פסיפיק שהיא בבעלות של האחים עופר או אחד מהם - סמי עופר - שפועלת בסינגפור.

באמצע השבוע אמרו מקורביו של עופר כי הוא נתן הוראה לכל האוניות שבבעלותו שלא לפקוד את הנמלים האיראניים. לטענת המקורבים עופר העביר את ההנחיה באמצעות שתי חברות שבשליטתו, טנקר פסיפיק וזודיאק, שמחכירה ספינות לחברות בכל העולם. לטענת המשפחה, ההנחיה הראשונה בנושא ניתנה כבר באפריל 2010, שלפיה אין להשתמש בספינותיה להובלת דלק מזוקק לאיראן, וזאת בעקבות האיסור שקבע הממשל האמריקאי. בנובמבר אשתקד יצאה הנחיה להפסיק להוביל גם נפט גולמי לאיראן.

עופר עם שני בניו בחניכת אגף חדש על שמו בביה"ח איכילוב. תצלום: עופר וקנין

עופר היה איש עסקים ואיל ספנות, ונחשב לאחד מהאנשים העשירים בישראל. על פי המגזין "פורבס" הוא נמצא במקום ה-79 בקרב עשירי עולם. משפחת עופר עשתה הונה בעיקר בתחום הספנות והשייט הבינלאומיים. פלג המשפחה הכולל את סמי ובניו, אייל ועידן, נחשב לאסרטיבי יותר ולבעל ההון הגדול יותר. כיוון שרוב נכסיו פרטיים, ההערכות סביב הונו נעות בין טווחים גדולים של 4-10 מיליארד דולר.

בשנת 1999 המשפחה רכשה את גרעין השליטה בחברה לישראל (שהיא חברת האחזקות הציבורית הגדולה ביותר בישראל, שמניותיה נסחרות בבורסה). במחצית הראשונה של העשור הקודם ערכה המשפחה הפרדה בין אחזקותיה כדי למנוע סכסוכי ירושה. עידן קיבל בין השאר את השליטה בחברה לישראל. אייל קיבל את אחזקות אביו בבנק מזרחי-טפחות. גם אחזקות הספנות והשייט בחו"ל אמורות להתחלק בין השניים, כשחלק הארי יועבר לאייל.

אחזקות הפלג בישראל כוללות חלק מגרעין השליטה בבנק מזרחי טפחות ואת החברה לישראל, המחזיקה בחברות צים, בז"ן חיפה, כימיקלים לישראל (כי"ל) וטאואר סמיקונדוקטור. כמו כן מחזיקה המשפחה במניות חברת בטר פלייס שנערכת למתן שירותי טעינה לרכב חשמלי.

חלק לא מבוטל מההון שצברה המשפחה בישראל מבוסס על עסקים עם הממשלה, שרכישתם עוררה ביקורת ציבורית גדולה ועל אוצרות הטבע של המדינה. החברה לישראל החזיקה עם המדינה בבתי הזיקוק ובצים וניהלה אותם. ב-2004 מכרה המדינה את חלקה בצים לפי שווי המוערך בכרבע ממחירה האמיתי של החברה.

ב-2008 עמד עופר במוקד סרטו התיעודי של העיתונאי מיקי רוזנטל "שיטת השקשוקה". הסרט טען כי למשפחת עופר קשרים עם מוקדי שלטון בישראל, ואף האשימם בשחיתות. בעקבות הסרט, תבעו בני משפחת עופר את רוזנטל.

עופר הותיר אחריו את אשתו אביבה, שני בנים - אייל ועידן, שמונה נכדים ונינה אחת. הלוויתו של עופר תתקיים ביום ראשון בשעה 16:00, בבית העלמין טרומפלדור בתל אביב.

האחים עופר | אורה קורן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ