יש פה קיוסק? שאלו התיירות ממקסיקו במוזיאון יד ושם

יום ירושלים מאחורינו

אלכס ליבק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס ליבק

כיוון שהרופא רשם לי קביים לחמישה שבועות בגלל כאב בברך ימין, חשבתי שהדרך הטובה ביותר לצילום היא מחלון של אוטובוס. אז נזכרתי באוטובוס הקומותיים האדום של אגד, קו 99, סובב ירושלים. לא רק שהוא סובב בעיר כולה, הקומה השנייה נטולת חלונות וניתן לצלם ממנה בקלות.

לפיכך התייצבתי בתחנה המרכזית שעון על קביים, משתלב לא רע בנוף הכללי. כל שהיה עלי לעשות הוא לקשקש בספל קרטון ריק של "ארומה". הייתי ראשון בתור, אבל כשנפתחו דלתות האוטובוס נדחפתי על ידי הנוסעים האחרים, חלקם ירושלמים ונפלתי על המדרכה. איש לא התחשב בי לבד משתי בחורות מקסיקניות שטרחו לתמוך בי ולהעלות אותי לאוטובוס.

בקומה הראשונה מאחורי הנהג החביב, זוג קשישים פתח שולחן: בקבוק קולה, שתי מנות פלאפל ולקינוח שפופרת פרינגלס. איכשהו הגעתי לקומה השנייה. קשיש אחד לבוש במדים של אגד פנה אלי באנגלית ודחף לידי אוזניות ויעץ לי לחבר אותן לשקע בדופן האוטובוס.

בחצי השעה הראשונה השתרכנו בפקק נורא, בעיקר במעלה רחוב אגריפס. הקריין באוזניות דיבר על יופיה של ירושלים עיר הקודש, אבל כל שראיתי מהמרפסת היו אנשים קשי יום עמוסים בסלים, בניינים מכוערים, מכוניות מלפנים ומאחור.

אבל אז פנינו לרחוב יפו שבו התנועה זרמה בגלל האיסור על כלי רכב פרטיים לנוע לאורך מסילת הברזל החדשה. הבחורות המקסיקניות פתחו בשיחה ערנית בספרדית עם תייר מארגנטינה. השלושה התעניינו בעיקר בעצמם. תיירת קשישה שנרדמה מטלטולי האוטובוס התעוררה בבהלה בכל פעם שבעלה צבט אותה.

את העיר המאוחדת כמעט לא ראינו מלבד הר הצופים, דרך חברון וגילה. את הפלסטינים אתה רואה רק בקבוצות קטנות של פועלים שעובדים בגינון ובריצוף. כשהגענו להולילנד כולם שלפו את מצלמותיהם. ביד ושם האוטובוס עצר לכמה דקות והמקסיקניות שאלו "איפה אנחנו". הסברתי להן שאנחנו במוזיאון השואה. הן שאלו אותי אם יש פה קיוסק. אכן, כשאתה חולף על פני העיר הזאת במשך שעה וחצי מהקומה השנייה, מגובה של שלושה מטרים אפשר בהחלט ליהנות. כמו שאמר החסיד שישב על ידי - "אין כמו ירושלים של מטה במראה מלמעלה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ