שיחת היום | "יוסי פתאל, הישראלים כבר מבטלים חופשות בגלל קיצור החופש הגדול?"

גילי כהן
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
שיחת היום

בעקבות החלטת הממשלה לקצר שבוע מהחופש הגדול של התלמידים, מתעוררת כעת מחאה על קיצור החופשה בשל כך גם למבוגרים, שרובם יוצאים אליה בסוף אוגוסט, בשבוע רווחי למדי לענף התיירות. יוסי פתאל הוא מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות ותיירות בישראל.

כמה כסף תפסידו בגלל קיצור החופש הגדול?

"אין ספק שייגרם נזק כלכלי ישיר גם לקהל הצרכנים וגם לעוסקים בענף, בתיירות הפנים ובתיירות היוצאת. מדובר להערכתי בעשרות מיליוני דולרים ופגיעה בקהל של עשרות אלפי אזרחים. מכיוון שמדובר בחופש הגדול, אחרי הקייטנות ואחרי תשעה באב, זה השבוע העמוס ביותר בכל השנה בתחום התיירות במדינת ישראל. הדבר הזה גורם לאנדרלמוסיה מוחלטת ללקוחות".

עד כמה סוכני הנסיעות מוצפים בבקשות לביטולים?

"קיבלנו עשרות אלפי שיחות טלפון. אנשים מחפשים אלטרנטיבות, או לשנות את המועדים, או לבטל. נוצר מצב של אי בהירות מאוד גבוהה, וזו תקופה שאין בה גמישות, הכל מלא. ביקושים של חמישה שבועות יצטרכו להצטמצם לתקופת השיא, לשבוע אחד, שגם כך איננה עתירה במקומות. מבחינת הלקוחות, חופשת קיץ זו לא חופשה שמזמינים ברגע האחרון, אלא אנשים תיכננו טיולים זמן רב מראש בארץ ובחו"ל. וזה מבלי לדבר על נזקים ישירים ללקוחות עבור דמי ביטול. ספקים בעולם או חברות תעופה לא יסכימו לספוג את זה, וחלק ייפול על כיסם של המזמינים עצמם".

בראייה כלכלית צרה, אולי זה טוב לסוכני הנסיעות. הם ירוויחו מדמי הביטול.

"אלה סכומים שמועברים לספקים, הם לא נשארים אצלנו. עסקה שכבר עשינו וסגרנו, עכשיו צריך לעבוד עליה עוד שלוש פעמים. זה אובדן אדיר של זמן וכסף. ועכשיו מתחילים כמובן הוויכוחים והדיונים וזה לא נעים לאף אחד. אין רווח בצדו (של המהלך), רק הפסד".

מה אתם מתכוונים לעשות כדי להקל על רוע הגזירה, כפי שאתה מתאר?

"פנינו אתמול לשר התיירות (סטס מיסז'ניקוב, ג"כ) בפנייה דחופה, בבקשה שיעלה את הנושא לדיון בישיבת הממשלה כבר ביום ראשון. אין לנו מה להגיד על ההחלטה עצמה, אלא על העיתוי שלה. אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם שר החינוך בצרפת היה נוגע בסוף חופשת הווקאנס של הצרפתים. מותר להניח שהם היו מסתערים עוד פעם על הבסטיליה. אצלנו הקהל צופה בכל, והמקסימום שיעשה זה לכתוב טוקבק".

אין פה קיבעון מחשבתי, שתחילת שנת הלימודים חייבת להתחיל ב-1 בספטמבר?

"בפרספקטיבה היסטורית, לא יקרה כלום אם יישום ההחלטה יידחה בשנה אחת. ניתן לקבוע שמתחילים את שנת הלימודים ב-1 בספטמבר, וששאר השינויים ייושמו. אני לא חושב שייגרם נזק בלתי הפיך, לדעתי זו הצעת פשרה שצריך לשקול ברצינות. מה שמדהים זה שתהליך החשיבה על ההחלטה, לא פנו אלינו פעם אחת ושאלו אותנו לגבי ההשלכות. הרי לימי חופשה יש השפעה על הפעילות המשקית".

בשורה התחתונה, אתה חושב שהישראלי הממוצע יוותר על חופשת הקיץ השנתית?

"הניזוק העיקרי הוא הציבור הדתי והמסורתי, שמקייד לא לנפוש עד תשעה באב. הם לא יוכלו לצאת לחופשה כי פשוט לא יהיה מקומות. למרות האמירות שרבים לא יחזרו בזמן לתחילת שנת הלימודים, ברור גם שהורים לילדים בכיתה א' לא יפספסו את היום הראשון ללימודים. גם אם לא מדובר על נזק כספי, חלקם פשוט יוותרו על החופשה השנתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ