מסתנן אפריקאי חירש עצור כבר שנתיים, כי המדינה לא מצליחה לתקשר איתו

פעם אחר פעם האריכו דיינים את מעצרו, לאחר שלא הובררה אזרחותו. למרות החלטה להעבירו לטיפול שירותי הרווחה, הוא עדיין מוחזק בכלא

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

ג'סטיס אסאדו, מסתנן חירש, מוחזק זה שנתיים במתקן כליאה סהרונים בשל העובדה שאיש לא מצליח לתקשר עמו ולברר את נתינותו. למרות הוראת דיין בית הדין לביקורת למשמורת, מרט דורפמן, להעבירו לחלופת משמורת במעון או במסגרת טיפולית של שירותי הרווחה, הדבר לא נעשה והאדם מוחזק במעצר חרף מגבלותיו.

אסאדו נכנס לישראל בסוף מאי 2009 ומאז שוהה בסהרונים. בתחקור שנערך לו נקבע כי נתינותו אינה ידועה וכי אינו משתף פעולה. כל ניסיונות הרשויות לתקשר עמו במשך שנה ועשרה חודשים עלו בתוהו אך דיינים שונים המשיכו לאשר את צו המשמורת. בפרוטוקול מיולי 2009 נכתב כי "בית הדין אינו מצליח לתקשר עם המוחזק. על פי סימנים שעושה המוחזק הוא טוען כי אינו שומע אך כאשר הוא כבר מדבר, הוא אינו מדבר כמו חירש (בצעקות או בעיוות קול). המוחזק חוזר על המלה ?דוקטור' ומצביע על אוזניו".

אסאדו נשלח לבדיקת שמיעה בבית החולים סורוקה רק לאחר ארבעה חודשים, וממנה עלה כי אינו שומע כלל וכי מכשיר שמיעה לא יסייע. מכאן שמדובר באדם חירש. רשות ההגירה ניסתה לברר את נתינותו באמצעות הצגת מפת אפריקה ודגלי אפריקה, אך אסאדו לא השיב וכלל לא הביע התעניינות בנעשה סביבו.

בפברואר האחרון הגיע תיקו של אסאדו לדיין מרט דורפמן שהביע תמיהה על ההתנהלות בתיק: "לא ברור לי מדוע המוחזק לא זכה עד כה לייצוג משפטי, וזאת על אף העובדה כי הרי דבר היותו של המוחזק חירש, שאינו מתקשר עם סביבתו, היה ידוע לרשויות, לכל המאוחר, תקופה של כשנה וחמישה חודשים...! אם יימצא מקלט או מעון, שיהיה מוכן לקלוט את המוחזק ולהעניק לו טיפול והשגחה, אשקול את שחרורו מהמשמורת", נכתב בפרוטוקול דיון באפריל.

בעקבות הדיון הודיעה עו"ד רות גוברין מהלשכה לסיוע משפטי במשרד המשפטים כי תייצג את אסאדו והגישה בקשה למתן צו להעברתו למוסד מתאים של שירותי הרווחה. מהבקשה עולה כי מעבר לבעיית החירשות ייתכן שקיימת מוגבלות נוספת. כמו כן נטען כי אסאדו אינו מהווה סכנה לעצמו או לסביבה.

בשל אי קבלת הצו נערך לאסאדו דיון נוסף ובו קבע דורפמן כי בשל היותו של אסאדו חירש לא ניתן לקבוע כי אינו משתף פעולה. "שחרורו המיידי של המוחזק ל'רחוב' אינו יכול להוות פתרון בעניינו, שכן המוחזק, שסובל מבעיית חירשות קשה, אינו מדבר ולא מתקשר עם הסובבים, וכן ללא כל אמצעים כספיים. אם יגיע בכוחות עצמו לאחת הערים בארץ, הרי שקיים חשש כבד כי הוא לא ישרוד וימות מרעב, תרתי משמע. לכן, עד כמה שהדבר נשמע הזוי, עדיף שהמוחזק יישאר במתקן משמורת. כאן הוא, לפחות, מקבל ארוחות מסודרות ויש לו מיטה, וזאת עד למציאת מסגרת הולמת עבורו".

בתחילת מאי פנתה הלשכה לסיוע משפטי למנהל אגף שיקום במשרד הרווחה על מנת שיפעיל את סמכותו בהתאם לחוק הגנה על חוסים, להעברתו של אסאדו למוסד של משרד הרווחה. מאז חלף חודש ולא התקבלה כל תגובה, ואסאדו מוחזק בכלא זה שנתיים.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי מרגע הפנייה למשרד הרווחה טיפל המשרד בעניינו של אסאדו והפנה אותו למרכז שיקום בבאר שבע לצורך אבחון כולל. לאחר האבחון, תותאם לו מסגרת חוץ-ביתית לאנשים עם ליקויי שמיעה, בהתאם לרמת תפקודו ומצבו.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי עקב חוסר שיתוף פעולה מצדו של אסאדו עם הרשויות בישראל החליט בית הדין למשמורת לשלוח אותו לבדיקה רפואית. בשלבים מאוחרים התברר שבעייתו הרפואית מורכבת יותר. בעקבות זאת המליץ בית הדין להעבירו למסגרת של משרד הרווחה כחוסה. במקביל, באופן חריג, זכה לייצוג של האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים שפועל מול משרד הרווחה כדי שתימצא לו מסגרת טיפולית ראויה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ