ראש העיר גפסו: נצרת עילית היא עיר ליהודים בלבד

על אף שהערבים הם 16% מתושבי העיר, לא מהסס שמעון גפסו לפתוח נגדם חזית. "אם הייתי במהומות אוקטובר 2000, היו אצלי יותר הרוגים", אמר בראיון ל"כל אל-ערב"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, שיתמודד בקרוב עם כתב אישום המייחס לו עבירות שוחד, פותח כעת חזית עם התושבים הערבים בעירו. נצרת עילית, מצדו, לעולם לא תהיה עיר מעורבת, גם אם אחוז הערבים בה כיום הוא 16%, ולעולם לא יוקם בה מסגד.

בראיון שהעניק בסוף השבוע לעיתון כל אל-ערב, היוצא לאור בנצרת, התייחס גפסו גם לאירועי אוקטובר 2000 וקבע בצורה חד-משמעית "שאם הוא היה באירועי אוקטובר, היו הרבה יותר הרוגים". גפסו שהשיב לשאלה בנוגע למהומות אוקטובר ושוויון זכויות שהערבים מבקשים מהממסד, אמר כי "גם מפגין לא חמוש יכול להיות מסוכן" וקבע שהאצבע שלו יותר קלה על ההדק.

"אני מבקר אצל כל הנשים והמשפחות של החיילים שלי, ואני תמיד אמרתי לחיילים שלי בצבא שהרבה יותר קל לי לבוא להסביר למה יריתי במישהו חף מפשע מאשר להסביר לאחת הנשים שלכם למה לא הגנתי עליכם מספיק".

מיקומה הגיאוגרפי של נצרת עלית תמיד משך אליה אזרחים ערבים, בעיקר מהעיר נצרת והסביבה, אולם גפסו לא מוכן לפתוח משרד לקליטת ערבים, אבל כן בהחלט רואה את תפקידו להביא יהודים לעיר. "אני לא קורא לערבים לבוא לגור בעיר נצרת עילית כי נצרת עילית היא עיר ליהודים ומתוקף תפקידי להביא יהודים לנצרת עילית מהארץ ומחו"ל". הוא מבטיח כי אחוז היהודים תושבי נצרת עילית ב-2020 יעמוד על 95".

גפסו יוצא נגד מי שמתארו כגזען ומזכיר בראיון את שורשיו בתוניס וכי אביו היה אחד העוזרים והיועצים של נשיא תוניסיה חביב בורגיבה, אולם מצדו לא יוקם מסגד בנצרת עילית וגם המסגדים בנצרת הסמוכה צריכים להיות בלי רמקולים.

"יש הבדל בין לקיים את הדת שלך לבין ליצור אקט פרובוקטיבי, ואני חוזר לרעש המסגדים. אני רוצה מסגדים בלי רמקולים", הוא אומר.

גם לאפשרות להדליק עץ אשוח בחג המולד במקום ציבורי או בכיכר מרכזית כמו שקורה בערים אחרות, כמו חיפה לדוגמה, גפסו מתנגד: "אני לא אאפשר לנוצרים להדליק את עץ חג המולד בנצרת עילית".

רוב התלמידים הערבים בנצרת עילית לומדים בבתי ספר בנצרת, אולם בשנים האחרונות דורשים נציגי הציבור הערבי בעיר להקים בית ספר ממלכתי לערבים וגפסו משיב: "לא נבנה בית ספר לערבים בנצרת עילית אם לא יהיה צורך".

לגבי המשפט שיתנהל נגדו אמר כי "אני לא מודאג מהתיקים שמתנהלים נגדי ולא קיבלתי שוחד". בשיחה עם "הארץ", בעקבות הראיון, לא מתכחש גפסו לדבריו אולם טוען כי חלק מהדברים לא צוטטו במדויק או הוצאו מהקשרם. לדבריו, בהתייחס לאירועי אוקטובר 2000, אמר כי אם היה שם יכול להיות שלא היו הרוגים, אבל אם היה עימות "יכול להיות שהיו יותר הרוגים". גפסו גם חזר על עמדתו כי מבחינתו לעולם לא יהיה מסגד בעיר וכי הוא נגד הרמקולים במסגדים בנצרת.

גפסו גם לא ממהר להשיב לסוגיית בית הספר וטוען כי משרד החינוך קבע שנצרת ונצרת עילית הן אזור רשום אחד, ולכן כל אחד בנצרת או בנצרת עילית יכול לרשום את הבן שלו היכן שהוא רוצה.

ח"כ טיבי: האיש הזה הוא תערובת של חלאה גזענית ובריון שכונתי

דבריו של גפסו גררו תגובות זועמות מצד חברי מועצת העיר הערבים. שני חברי המועצה, הד"ר שוקרי עוואודה והד"ר ראיד גטאס, הגדירו את דבריו כהסתה שיוצאת מאדם גזען שהמשך כהונתו עלול להביא להתנגשות בין יהודים לערבים בעיר וציינו כי יפנו למשרד הפנים כדי להדיחו. גפסו אמר בתגובה כי "אני מוכן לקבל כל מה ששר הפנים יחליט".

ח"כ אחמד טיבי אמר בתגובה לדברים כי "האיש הזה הוא תערובת של חלאה גזענית ובריון שכונתי המפיץ שנאה וקיטוב. דבריו הם תרגום מזוכך לביטוי 'פשיסט יהודי'". טיבי הוסיף כי דבריו של גפסו מהווים עבירה על חוק ההסתה לגזענות, "רך יותר מכל זה מוכיח למה אנחנו לא מכונים לקבלת את ההגדרה מדינה יהודית".

ח"כ אחמד טיבי אמר בתגובה כי "האיש הזה הוא תערובת של חלאה גזענית ובריון שכונתי המפיץ שנאה וקיטוב. דבריו הם תרגום מזוכך לביטוי 'פשיסט יהודי'". טיבי הוסיף כי דבריו של גפסו מהווים עבירה על חוק ההסתה לגזענות. "יותר מכל זה מוכיח למה אנחנו לא מכונים לקבלת את ההגדרה מדינה יהודית".

מארגון קרן אברהם, הפועל לשילוב ושוויון בין יהודים לערבים בישראל, נמסר בתגובה כי "יכול להיות ששמעון גפסו למד היטב את תורת הלחימה, והכשירו אותו להיות עם האצבע קלה על ההדק, אבל לא למד את תורת הדמוקרטיה ועקרונות החיים המשותפים". מוחמד דראושה, מנהל שותף של הארגון, אמר כי "לדבר במושגים צבאיים על האזרחים הערבים זה האנטי-תזה של חיי שכנות בכבוד הדדי. אנשים כמו גפסו, הרב שמואל אליהו ותומכי ועדות הקבלה מעודדים את הדרת הציבור הערבי ומחזקים מגמות גזעניות, שפוגעות במרקם העדין ממילא בין יהודים לערבים בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ