היום לפני 15 שנה: שיח ההפלות האמריקאי מאיים לחדור לישראל

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

ביוני 1996, כאשר ראש הממשלה הנבחר נתניהו עשה מאמצים להרכיב את הקואליציה של ממשלתו, היתה מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב בעיצומה. הנשיא הדמוקרטי המכהן קלינטון וסגנו המיועד אל גור התמודדו מול הצמד הרפובליקאי בוב דול וג'ק קמפ; וכמו במרבית המערכות האמריקאיות בחצי השני של המאה ה-20, סוגיית ההפלות המלאכותיות, בעד ונגד, היתה מרכזית בשכנוע הבוחרים.

אם בהשפעת הקמפיין האמריקאי שהשתולל באותם ימים ואם לא, סוגיית ההפלות, שעד כה הצליחה לרוב לחמוק מהשפעת הפוליטיקה, נהפכה לקלף מיקוח בדיונים לקראת קואליציה בישראל, כאשר בתום ישיבה משותפת של הסיעות הדתיות, ב-4 ביוני 1996, הודיעו כי "ידרשו להעביר חוק יסוד שיעגן את הסטטוס-קוו", דיווח ב"הארץ" שחר אילן, וידרשו בין השאר "להפסיק אישור הפלות מטעמים סוציאליים".

ה"סעיף הסוציאלי" לחוק ההפלות, שנקבע בחוק העונשין בשנת 1977, איפשר לנשים שהגישו בקשה לוועדה להפסקת הריון לקבל אישור לקיים הפלה מלאכותית מסיבות סוציאליות, כמו קושי כלכלי. אף שהחרדים ביקשו כעת לבטל סעיף זה, למעשה כבר בוטל בדרישתם בסוף שנות ה-70. אלא שבמחצית הראשונה של שנות ה-90 נעשו מאמצים להחזיר את הסעיף: סיעת מרצ החליטה להביאו לאישור בפני מליאת הכנסת באוקטובר 1995, והצעה להחזרתו אף נכללה במצע של מפלגת העבודה - אך הוסרה במאי 1996, לפני הרכבת הקואליציה, בידיעה שתרתיע את הסיעות הדתיות.

למחרת הודעת הסיעות הדתיות, ב-5 ביוני, שיגרה יו"ר נעמת עפרה פרידמן מכתב בהול לראש הממשלה הטרי נתניהו. "אם ייפגע הסטטוס-קוו בעניין חוק ההפלות, תתפתח בישראל תופעה של תמותת נשים בעקבות הפלות ביתיות במחתרת, והפלות שייעשו בידי שרלטנים", דיווחה ראלי סער ב"הארץ" על מכתב היו"ר.פרידמן חתמה בהצהרה כי "נעמת וקואליציה של שלושה ארגוני נשים נוספים ימררו את החיים לממשלה ולכנסת, כשמאחוריהן יותר מ-50% מאוכלוסיית המדינה, שלא יתנו לאיש להיכנס לתוך רחמן, צלחתן או מיטתן, ולא יאפשרו פגיעה בסטטוס-קוו הן בנושא ההפלות והן בעוד שורה ארוכה של נושאים".

גם שדולת הנשים מחתה: "לא ניתן למפלגות הדתיות לשלוט על גופה של האשה ופוריותה, ולהפכה למכונה להולדת ילדים, תוך התעלמות מזכויותיה", אמרה יו"ר השדולה אליס שלוי.

אבירמה גולן הזכירה כי החוק ננגס כבר ב-90', אז נאסר על ביצוע הפלות בבתי חולים פרטיים. "בכך קיוו הדתיים ליצור עומס מלאכותי על בתי החולים ולדחות הפלות עד לשלב שבו אסור לבצען". ההתנגדות להפלות, טענה גולן, אינה נובעת מקו דתי, מכיוון שהיהדות גם כך אינה מכירה בעובר כבעל נפש. זו מגמה שנובעת "מגישה שמרנית קלאסית שאיננה שונה במהותה מזו של הנצרות הקתולית או של הימין המסורתי בעולם כולו".

במאמר שהתפרסם ב"הארץ" כמה ימים אחר כך, כתבה רותי סיני על הסכנה האורבת מפני הדתיים: "על אף ביטולו של סעיף חמש הידוע (הסעיף הסוציאלי) לפני 17 שנה, למרבית הנשים שפונות כיום לוועדות הציבוריות המורשות ניתן אישור לביצוע הפלה (לא מעט הודות לפירוש נרחב הניתן לסעיף ה'נפשי' בחוק)". "החשש, שעליו אין ארגוני הנשים ששים לדבר בפומבי פן יתאמת, הוא מכך שהדתיים ינצלו את כוחם כדי ליצור סחבת בוועדות, דבר שימנע מנשים רבות לקבל את האישור להפלה בזמן. כבר כיום מעריכים כי מתבצעות בארץ כ-10,000 הפלות בלתי חוקיות מדי שנה (לעומת כ-15,000 חוקיות)". ואכן, ב-1996 ותחילת 1997 עשו הדתיים - לא כולל מפד"ל, שהצהירה מראש שאינה מתנגדת להפלות - מאמצים כושלים להגדיר את העובר כאדם מבחינה חוקית. "חדירת הסגנון האמריקאי הקיצוני לשיח הישראלי בענייני הפלות היא מסוכנת ומעוררת חלחלה", כתבה גולן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ