לא לקרית השממה, מחו בקרית שמונה

בעקבות סגירת המתנ"ס, הספרייה והיכל התרבות

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

כמאה מתושבי קרית שמונה הפגינו שלשום במרכז העיר במחאה על הרס חיי התרבות בקרית שמונה, בעקבות סגירת המתנ"ס העירוני, הספרייה והיכל התרבות. ההפגנה אורגנה על ידי גוף בשם "צעירים למען עירנו", שהוקם בעקבות המשבר. המפגינים התאספו בכיכר רסקו בעיר ואף עצרו את התנועה ברחוב הראשי של קרית שמונה למשך כמה דקות וקראו בסיסמה: "לא לקרית השממה".

לדברי גלעד שושן, ממקימי גוף הצעירים, "איננו ארגון פוליטי וכל בקשתנו היא כי הממשלה תתעורר ותראה מה קורה כאן. לא רוצים להצטייר כמסכנים, אנחנו רק מבקשים להחיות כאן את חיי התרבות ולהחזיר לפעילות את המוסדות שנסגרו. לתושבי קרית שמונה מגיעה תרבות כמו שמקבלים תושבי גוש דן". לדברי שושן, הוא וחבריו מתכוונים לגייס עוד תושבים למאבק, שיכלול גם הפגנות בירושלים.

בעקבות קריסת המתנ"ס וסגירתו צפוי השבוע ראש העיר, נסים מלכה, להיפגש עם כמה שרים בניסיון לפתור את המשבר. השבוע קיבלו כבר חמשת הספרנים מכתבי פיטורים שייכנסו לתוקף ב-15 ביוני, היום הרשמי שבו תיסגר הספרייה. אולם למעשה הספרייה פסקה מלפעול והמנויים לא יכולים לשאול ספרים חדשים ומנגד מתבקשים להשיב את הספרים שבידיהם. ההנחיה החדשה התקבלה בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת השבוע, להוציא צו פירוק למתנ"ס בקרית שמונה, שאליו מסונפת הספרייה.

ההחלטה התקבלה בתום שנה שבה ניסה כונס מפעיל להבריא את המתנ"ס שנקלע לחוב של תשעה מיליון שקלים. לנוכח המצוקה הכספית כבר נסגרה הספרייה לפני שנה ולאחר שבועיים נפתחה מחדש, לאחר שבנק הפועלים מימן בשנה האחרונה את הפעלתה. "הארץ" ליווה את מאבק ההישרדות של הספרייה. כעת, לנוכח המציאות המשפטית החדשה, לא ניתן להזרים עוד כסף לספרייה, מבלי שיועבר לידי הנושים.

הספרייה של קרית שמונה משרתת עיר ובה כ-22 אלף תושבים ויש בה קרוב ל-3,000 מנויים. את כולם משרתים חמישה עובדים ותיקים במשרות חלקיות, המרכיבות שלוש משרות מלאות בלבד. סגירת הספרייה תביא לאובדן פרנסתם. לב הספרן, אקדמאי בן 61, עובד בספרייה 23 שנים ומשכורתו היא כ-5,000 שקלים בלבד. לאחר סגירת הספרייה לפני שנה ופתיחתה המחודשת נאלץ להתחיל לעבוד במשרה מלאה, במקום משרה חלקית, תמורת תוספת זעומה למשכורתו. כעת הוא וחבריו, העובדים בספרייה בין עשר ל-24 שנים, חוששים להישאר גם ללא המשכורות הזעומות שהרוויחו במקום.

לדברי לב, "אף אחד לא דיבר אתנו ולא ידוע מה יהיה גורלנו. אנחנו חוששים שיזרקו אותנו לכלבים, זה סיפור ידוע מראש. הנבואות השחורות מתגשמות. לפני שנה, כשבנק הפועלים ערך פה טקס", הוא נזכר, "הגיעו הנה פוליטיקאים מקומיים שניסו לקחת חלק בהישג. עכשיו כולם נעלמו, לא רואים אותם כאן יותר".

בעקבות סגירת הספרייה יצא ארגון הספרנים והמידענים בישראל בקריאה "להירתם למבצע הצלתן של הספריות בארץ". לדברי הד"ר שחף הגפני, יו"ר הארגון, "קרית שמונה היא רק ההתחלה. איש מאתנו אינו מוחה על המשכורות הנמוכות שמרבית הספרנים, גם האקדמאים, משתכרים. אנו מוחים על חניקת הרוח והמחשבה, המידע והמדע".

ב-15 ביוני, יום סגירת הספרייה בקרית שמונה, יושבתו כל הספריות בארץ - ציבוריות, אקדמיות, של בתי ספר ומיוחדות לאות הזדהות עם ספרני קרית שמונה שפוטרו. הגפני ציין כי "דווקא עכשיו, בסמוך ליציאתם של התלמידים לחופשת הקיץ, הספרייה תשבוק חיים. המתנ"ס העירוני נסגר עוד קודם לכן. והבעיה היא גם של המבוגרים בעיר, כי אם זה לא מספיק, אז גם היכל התרבות ייסגר בקרוב מאוד. מה נותר לעשות בעיר חוץ מאשר לשוטט ברחובות בשיא החום? אי אפשר אפילו ללכת לעודד את קבוצת הכדורגל העירונית, כי גם בכדורגל יש עכשיו פגרה לכמה חודשים". עוד הדגיש הגפני כי "סגירת ספרייה ביישוב עירוני כלשהו היא עבירה על חוק הספריות הציבוריות, חוק שמחייב גם את המחוקקים, את הרשות המבצעת ואת ראשי השלטון המקומי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ