המיזם הממשלתי לסיוע בהזנת נזקקים בישראל מקציב 6 מיליון שקלים בלבד לרכישת מזון

כך קבע משרד הרווחה, למרות הבטחת המדינה להקצות לנושא סכום של 22.5 מיליון שקלים בשנה וחצי הקרובות

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

הצהרות, הבטחות והודעות חגיגיות בדבר יציאתה לדרך של תוכנית לביטחון תזונתי, שתסייע בהזנה של נזקקים בישראל, פורסמו משנת 2008. התוכנית עברה את כל השלבים הידועים כמו הקמת ועדה, קבלת המלצותיה על ידי שר הרווחה לשעבר, יצחק הרצוג, ובחירת ארגון מפקח על מכרז. המכרז עתיד לצאת לדרך בשעה טובה, אבל למרות ההצהרות שהמדינה תקבל עליה אחריות לנושא ותקצה סכום של 22.5 מיליון שקל בשנה וחצי הקרובות, קבע משרד הרווחה כי רק שישה מיליוני שקלים יוקצו לרכישת מזון. זו טיפה בים ביחס לצורכי הנזקקים.

לפי המכרז של המיזם, ייבחר ארגון הגג שיבנה, לראשונה, בסיס נתונים רחב של כל העמותות הפועלות בתחום המזון. הוא גם יידרש להפעיל מערך לאיסוף, אחסנה ושינוע של מזון לחלוקה לגופים העוסקים בחלוקת מזון לנזקקים.

העמותות שנבחרו כארגוני הגג שיפעילו את המיזם הן "לתת" ו"לקט ישראל", עמותות המזון הגדולות בישראל. אבל עם התקציב של שישה מיליון הן ייאלצו לחשוב פעמיים אם להיכנס למיזם. מנכ"ל לתת, ערן וינטרוב, אומר כי "אנו שמחים שאחרי 15 שנות פעילות בתחום איסוף וחלוקת מזון בישראל, ויותר מארבע שנים אחרי העתירה שלנו לבג"ץ לחייב את המדינה לקחת אחריות על הבטחת הביטחון התזונתי - המיזם עושה עוד צעד. עם זאת, כיוון שנתבשרנו שיעמוד לרשות המיזם תקציב מגוחך - נכון להיום - שאין בכוחו לחולל שינוי, הבהרנו לממשלה את ציפייתנו שהתקציב יוגדל משמעותית בתוך זמן קצר. אם הדבר לא יקרה, נראה את עצמנו משוחררים מהמכרז".

בנובמבר 2009 אימץ ראש הממשלה בנימין נתניהו המלצות ועדה, בראשות מנכ"ל משרד הרווחה נחום איצקוביץ, להקים מועצה לאומית שתסדיר את הביטחון התזונתי, והקצה 22.5 מיליון שקל לשלוש שנים ליישום הנושא. הקרן לידידות הקצתה אותו סכום. ואולם הוועדה המליצה להקצות לנושא 50 מיליון. באותם ימים הכריז השר הרצוג, בסמוך לפרסום דו"ח העוני, שהושגה הסכמה בנושא עם משרד האוצר, אך דבר לא נעשה.

המיזם עבר טלטלות תקציביות בשל מחלוקות בין משרד האוצר למשרד הרווחה. האוצר מעוניין לצמצם את בעיית הנזקקים, אך לא באמצעות חלוקת מזון. בישיבת ההשקה של המיזם, שהתקיימה בשבוע שעבר במשרד הרווחה, התבהרה התמונה. התברר שבשנה וחצי הקרובות יוקצו שישה מיליון שקלים בלבד לרכישת מזון, ו-16 מיליון שקלים יוקצו לליווי תעסוקתי, מערכות מידע ליצירת רשימות נזקקים ורגולציה, בקרה ופיקוח. גם הקרן לידידות עתידה להעביר סכום מסוים לטובת המיזם.

בישראל יש 435 אלף משפחות החיות מתחת לקו העוני. על פי נתוני לתת, 223 אלף מהן משפחות נזקקות הסובלות מאי ביטחון תזונתי. משפחה של חמש נפשות, בחמישון התחתון, מוציאה כ-2,000 שקל בחודש על מזון.

על פי לתת, השאיפה היא לסייע לכל משפחה בשיעור של כ-15% מסך ההוצאה - 300 שקל בחודש. לצורך זה נדרשים 800 מיליון שקלים.

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה שמדובר בתוכנית רחבה מאוד, הכוללת מרכיבים שונים שהכסף יחולק ביניהם. ממשרד האוצר נמסר כי התקציב לנושא הוא 22.5 מיליון שקלים. לדברי המשרד, התקציבים מוסכמים עם משרד הרווחה וחלוקת התקציב היא באחריותו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ