דנה ויילר-פולק

כמחצית מהישראלים סבורים כי עיוורון היא נכות המצדיקה הפלה ורק רבע מהציבור חושבים כי עיוורים הם אנשים עצמאים, כך עולה מסקר שבחן את עמדות הציבור כלפי עיוורים. הסקר, שנערך בקרב מדגם של 300 אנשים, נערך על ידי מכון "פאנלס" לקראת יום ההזדהות עם עיוורים ולקויי ראייה שמצוין היום (שני). 24,000 בני אדם מחזיקים כיום בתעודת עיוור או כבד ראייה בישראל.

על פי הסקר, 46% מהציבור היו מייעצים לאישה בהריון הנושאת ברחמה ילד עיוור לבצע הפלה, לעומת 28% שהיו מייעצים לה לשמור על ההריון. אחוז המציעים לבצע הפלה בקרב האוכלוסייה החילונית היה גבוה יותר ועמד על 58% מהנשאלים.

"מעסיקים נרתעים מהעסקת בעלי מוגבלויות ראייה מחשש שלא יוכלו לבצע את תפקידם כראוי". תצלום: דן קינן

בנוסף, בחן הסקר את עמדות הציבור באשר למסוגלותו, תפקודו ותרומתו לחברה של האדם העיוור. לפי הממצאים, רק רבע מהישראלים (26.3%) תופשים את האדם העיוור כעצמאי ובלתי תלותי. לעומת זאת, למעלה ממחצית הנשאלים ציינו כי הם אינם סבורים שהאדם העיוור מהווה נטל על החברה.

"הממצא המדאיג ביותר שעולה מהסקר הוא הספק בציבור לגבי עצמאותו ומסוגלותו של האדם העיוור", אמר אורן גנור, העומד בראש קבוצת "חושבים בצבע", המארגנת את יום ההזדהות בשיתוף ארגוני עיוורים ועמותות שונות.

"אנו מזהים תפישה זו גם בקרב מעסיקים שנרתעים מהעסקת בעלי מוגבלויות ראייה מחשש שלא יוכלו לבצע את תפקידם כראוי". גנור ביקש להדגיש כי "בשנים האחרונות משתלבים עיוורים ולקויי ראייה בעוד ועוד תחומים ומקצועות במשק הישראלי, בין היתר הודות לטכנולוגיה מסייעת ופתיחת מסלולי הכשרה מיוחדים. כדי לעודד את השתלבות בשוק התעסוקה יש לחזק את הדימוי של העיוור כאדם עצמאי ובעל יכולת, המטרה העליונה מאחורי יום ההזדהות".

הממצאים המעודדים הם כי 55.3% מהאנשים היו מעודדים חבר שהכיר אישה עיוורת להיכנס למערכת יחסים עימה על אף העיוורון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ