קריאות לפטר את ראש עיריית נצרת עילית שהתבטא בגזענות

שמעון גפסו צוטט באומרו כי "נצרת עילית היא עיר ליהודים"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

התבטאויותיו של ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, בהתייחס לציבור הערבי בעירו, הגיעו עד לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. ח"כ זהבה גלאון (מרצ) פנתה אתמול לווינשטיין כדי לבחון אם גפסו ראוי לכהן בתפקידו אחרי שצוטט באומרו כי נצרת עילית היא "עיר ליהודים".

לדברי גלאון, גפסו מוביל בהתבטאויותיו מדיניות גזענית ומפלה נגד אזרחי ישראל הערבים המתגוררים בנצרת עילית, ונגד אחרים השוקלים לעבור אליה. "מצטיירת תמונה של ראש עיר בישראל המוביל מדיניות גזענית לאור יום ובמוצהר, אינו מהסס לפגוע במכוון בזכויותיהם הבסיסיות ביותר של האזרחים התלויים בו לקבלת שירותים בסיסיים כמו חינוך או שירותי דת, ואף מסית לכאורה לאלימות נגד מפגינים", כתבה לווינשטיין.

היא ציינה כי היועץ המשפטי לשעבר, מני מזוז, פסל בשנת 2008 את מועמדותו של ראש עיריית רמלה יואל לביא לראשות מינהל מקרקעי ישראל, בעקבות התבטאויות ופעולות גזעניות שלו כלפי האוכלוסייה הערבית ברמלה.

בראיון שהעניק באחרונה לעיתון כל אל-ערב, היוצא לאור בנצרת, התייחס גפסו גם לאירועי אוקטובר 2000 וקבע בצורה חד-משמעית כי אם הוא היה באירועי אוקטובר, "היו הרבה יותר הרוגים".

גם ח"כים ערבים ביקשו להדיח את גפסו מתפקידו. ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר כי "האיש הזה הוא תערובת של חלאה גזענית ובריון שכונתי המפיץ שנאה וקיטוב. דבריו הם תרגום מזוכך לביטוי 'פשיסט יהודי'". טיבי הוסיף כי דבריו של גפסו הם עבירה על חוק ההסתה לגזענות, "אך יותר מכל, זה מוכיח למה אנחנו לא מוכנים לקבל את ההגדרה מדינה יהודית".

ח"כ עפו אגבאריה (חד"ש) המשמש יו"ר השדולה למאבק בגזענות בכנסת מסר כי "מחלת הגזענות גולשת משרים לראשי ערים". לדבריו, "כרופא אני ממליץ על ניתוח דחוף והרחקת החולים בה מתפקידים ציבוריים".

גם בארגון "קרן אברהם" לקידום דו-קיום בין יהודים לערבים בישראל הגיבו לדברים: "יכול להיות שגפסו למד היטב את תורת הלחימה, והכשירו אותו להיות עם האצבע קלה על ההדק, אבל הוא לא למד את תורת הדמוקרטיה ועקרונות החיים המשותפים. דבריו על האזרחים הערבים זה האנטיתזה של חיי שכנות בכבוד הדדי".

בשיחה השבוע עם "הארץ" לא התכחש גפסו לדבריו, אך טען כי חלק מהדברים לא צוטטו במדויק או הוצאו מהקשרם. הוא חזר עם זאת על עמדתו כי מבחינתו לעולם לא יהיה מסגד בעיר והבהיר כי הוא מתנגד לרמקולים במסגדים בנצרת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ