הופעתי הביזארית בוועדה

ישי צוחק, העם בוכה

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אלי ישי הצליח פעם נוספת לעשות צחוק מעם ישראל. הוא יושב עכשיו וחושב על הטיפשים שהאמינו שהוא יאריך את שעון הקיץ לרמה המקובלת במדינות המערב. מה לו ולסטנדרטים בינלאומיים? הוא אפילו מתפלא על אלה שהאמינו שהוא הקים "ועדה ציבורית ומקצועית" לבחינת הנושא. לא "ציבורית" ולא נעליים. לא "מקצועית" ולא מגפיים. סתם ועדה מטעם, שכל תפקידה הוא לספק לשר כל מה שהוא רוצה לשמוע.

כאשר קיבלתי פנייה מדב קהת, יו"ר ועדת שעון הקיץ, להופיע בפניה כדי לשטוח את דבריי, הבנתי שמדובר בבזבוז זמן. הרי ידעתי שהוועדה קנויה מראש. אלי ישי איננו תינוק פוליטי שישאיר משהו ליד המקרה. הוא בחר בחברי הוועדה; חלקם דתיים, חלקם מסורתיים, חלקם אומרי הן, שיספקו לו בדיוק מה שרצה. אבל בכל זאת הלכתי ודיברתי, כדי שלא אומר אחר כך שהייתי יכול להשפיע במשהו ולא ניסיתי.

אז שיהיה ברור כבר עכשיו: לא השפעתי בכלום. ההופעה שלי בפני הוועדה היתה הופעה ביזארית לחלוטין. ניסיתי לדבר בהיגיון על היתרונות הברורים של שעון הקיץ, על החיסכון באנרגיה, על איכות החיים, על תאונות הדרכים, על שעת האור החשובה שאנו מרוויחים בערבים - ועל העובדה הניצחת שכל מדינות אירופה מחילות על עצמן שעון קיץ ארוך, שמתחיל בסוף מארס ונמשך עד סוף אוקטובר - והן יודעות היטב למה.

אבל חברי הוועדה לא אבו לשמוע.

הם הפכו את הדיון לוויכוח תיאולוגי בנושא תפילת השחרית. הם הבינו שיום הכיפורים איננו נימוק מספיק טוב כדי למנוע את הארכת שעון הקיץ כי מדובר ביום אחד בלבד ובצום שנמשך בכל מקרה 25 שעות. לכן עברו לטיעון חדש, מוזר אפילו יותר מנימוק יום הכיפורים.

הם טענו באוזניי שזה בלתי אפשרי שנאריך את שעון הקיץ כמו באירופה, כי אז האדם הדתי לא יוכל לצאת לעבודה. נרעשתי מאוד למשמע הטיעון, כי מי כמוני רוצה שדתיים וחרדים יעבדו. אבל אז שאלתי: איך זה שכל מיליוני היהודים בברוקלין, פאריס, רומא ואנטוורפן, מצליחים להתפלל וגם לעבוד, ואפילו באחוזים גדולים יותר מהחרדים אצלנו. מה, הם לא יהודים כשרים?

אבל, במקום לענות, הם חזרו לפלפולים ולחישובי זמן מוזרים שמנסים להוכיח שאדם דתי לא יכול להתפלל בבוקר כהלכה, להניח תפילין כהלכה, לאכול ארוחת בוקר כהלכה, ולהגיע לעבודה בשבע וחצי בבוקר - אם שעון הקיץ יימשך מעבר ל-7 באוקטובר. ומשום שכולנו יודעים שכל הדתיים והחרדים מתחילים לעבוד בשבע וחצי בבוקר, לא דקה מאוחר יותר, אי אפשר ששעון הקיץ אצלנו יימשך כמו באירופה עד סוף אוקטובר. הוא חייב להיות קצר יותר, רק עד תחילת אוקטובר. כי אנחנו מיוחדים. כי לנו יש את תפילת השחרית וליהודי ברוקלין ופאריס אין.

כמובן שכל סיפור תפילת השחרית איננו אלא תרגיל נוסף של התעללות. הרי אין ציווי דתי שלא ניתן לפתרון. כבר פתרו בעיות גדולות מאלה. אבל הם היו חייבים להמציא תרגיל חדש, לאחר שההתעללות הקודמת בקשר ליום הכיפורים איבדה מכוחה.

כי אלי ישי רוצה שנדע דבר אחד: שהוא השולט כאן. שהרוב החילוני לא קובע כלום. שהרוב יכול להתמרמר ולהפגין וגם להצביע באינטרנט. אך המיעוט הדתי והחרדי הוא זה שיקבע. הוא זה שיזיז את השעון לפי שגיונותיו וינחיל לעם ישראל את הקיץ הקצר ביותר בעולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ