רשות החירום הלאומית ממסדת את העזרה מנדבנים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מערכת הביטחון ממסדת את הפעילות של ארגוני הסיוע בשעת חירום. בשבועות האחרונים מגבשת רשות החירום הלאומית (רח"ל) מעין בנק של שירותים, אותם יכולים ארגוני הסיוע להעניק בעת משבר - עזרה בפינוי אוכלוסייה, באירוח משפחות, בשיפוץ מקלטים ובחלוקת תרופות, סיוע נפשי, פעילויות תרבות וחינוך, סיוע לבעלי צרכים מיוחדים ועד להלוואות לאוכלוסייה וסיוע כספי.

הכוונה של אנשי רח"ל היא להגדיר את יחסי העבודה בין הממשלה לבין העמותות וכן לתאם בין ארגוני הסיוע עצמם. במסמך שכתב ראש רח"ל תא"ל (מיל') זאב צוק-רם וחולק בפורום שולחן עגול שהתקיים השבוע עם נציגי ארגוני הסיוע, נכתב כי "ניתן לגייס את גופי החברה האזרחית לטיפול בנושאים שבהם החליטה המדינה לא לטפל". כן הועלתה האפשרות כי משרדי הממשלה יקנו את השירותים מהארגונים עצמם או יפצו אותם בגין חלק מפעילותם.

הסדרת פעילות המגזר השלישי - אותן עמותות מתנדבים ופילנתרופיה, מרוטרי והג'וינט ועד לאיל"ן וער"ן, מעלה גם שאלות הנוגעות לאחריותה של המדינה לאזרחיה, בייחוד בשעת חירום. "אין לי שום בסיס שלא להסכים, ברור לי שזה מתקיים", אומר צוק-רם בהתייחסו לסוגיה, "אני לא רוצה לחזור על דברים ממלחמת לבנון השנייה. למדנו מה היה מבחינת התרומות והפילנתרופיה. לא היו דברים שכדאי ללמוד מהם בלשון המעטה. שמנו לעצמנו מסגרת: גם אם אנחנו נותנים לארגונים לפעול בעצמם, יהיו הכוונה ותעדוף, זה כבר נותן איזשהו חיבור למשילות".

החשש הגדול של אנשי רח"ל והמשרדים הממשלתיים היא מהישנותה של תופעת גאידמק, בהתייחסם לעיר האוהלים שהוקמה על ידי ארקדי גאידמק במלחמת לבנון השנייה וסימלה אולי יותר מכל את איבוד הרסן של הממשלה. "זה אחד הלקחים שהממשלה הפיקה מהסיבוב הקודם. ה'גאידמקיזציה' זו בעצם הגזמה של ההישענות על החברה האזרחית, או במלים אחרות: החברה האזרחית לקחה אחריות שהממשלה לא לקחה על עצמה", אומר מנכ"ל ער"ן, דוד קורן, שלקח חלק בדיונים האחרונים.

"בסיבוב הקודם היו מקומות שהמדינה לא הגיעה לשם. עכשיו, עושה רושם שלוקחים אותנו בחשבון ומסתמכים עלינו. אנחנו ארגון מקצועי לכל דבר, שנשען על 1,000 מתנדבים, ואני מקווה שהתכנונים על שולחן החול יעברו גם למגרש האמיתי בשעת הצורך. הממסד הרשמי גם במצבים רגילים לא פוגש את כל האוכלוסייה, ולכן יש יתרון גדול מאוד להישענות על ארגוני המגזר השלישי, דוגמת עמותות למיניהן, בייחוד כאלה שהן מקצועיות".

ברח"ל מסבירים כי ברגע שההחלטה היכן להציב את פעולות הסיוע תהיה בידי גורמים ממשלתיים, יהיה ניתן לפחות להסדיר את אופן עבודתם ואת חלוקת המשאבים לפי הצרכים האמיתיים שנדרשים ברשויות המקומיות. הנקודה המרכזית שבה מבקשים ברח"ל את סיועם של ארגוני המגזר השלישי נוגעת לאוכלוסייה שתפונה בשעת חירום בין אם על דעת עצמם ובין אם בהחלטה שתתקבל מהרשויות עצמן.

בהתאם להערכות וכפי שיתורגל בתרגיל החירום הלאומי בחודש הקרוב, במערכת הביטחון צופים שלא פחות מ-350 אלף אזרחים יעזבו את בתיהם - לאילת, ליהודה ושומרון, לערבה ולירושלים - בזמן מלחמה רחבת היקף. חלק מההערכות מדברות על נהירת אוכלוסייה של ממש, שתותיר את הרשויות המופגזות כערי רפאים.

"אתם יכולים מאוד לסייע למתפנים. מדובר על אנשים שנכנסים לאוטו ונוסעים", אמר ראש רח"ל לנציגי הארגונים בדיון. "למרות שלא היינו רוצים שאנשים יעשו את זה, בסוף כל אחד עושה את הערכת המצב שלו, אם הוא עוזב את חיפה לאילת או מתל אביב ליהודה ושומרון, זו בעיה ואני שם ברקע את סיפור גאידמק מלבנון השנייה". הפתרון המתגבש לאותה נטישה המונית הוא הקמתן של ערי אוהלים, צמודות ליישובים קיימים, כך שיהיה ניתן להסתייע בתשתיות הקיימות ולספק פתרון הגנתי מפני מתקפה אפשרית של טילים.

בין היתר, יתרגלו במערכת הביטחון גם את האפשרות שערבים יפרו את הסדר באותה מלחמה מקיפה, בטענה של קיפוח בסיוע הממשלתי. על כך אומר צוק-רם כי "יישובי המגזר משולבים בכל מערך החירום של מדינת ישראל". לצד זאת, מודה צוק-רם כי בדומה לציוני הבגרות של התלמידים, יש הבדלים בין יישובים איתנים מבחינה כלכלית וכאלה שלא. "יש הבדלים בהיערכות ובמוכנות בין רשויות סוציו- אקונומיות חזקות וחלשות", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ