עין (בראשון) לציון צופייה

יום עם מצלמות האבטחה החדשות בחופי הארץ

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כשהטמפרטורות עולות, הים הוא המקום האידיאלי לרבוץ בו ולהרגיע במעט את מזג האוויר המתלהט. פקקי החנייה שהשתרכו ביום שבת האחרון בכניסה לחוף בראשון לציון, העידו כי אלפי ישראלים החליטו להעביר במים, או למעשה ברצועת החול המקיפה, את יום המנוחה. דבר אחד מרביתם לא ידעו: הם מצולמים, מסביב לשעון. מהרגע בו נכנסו בשערי החנייה, דרך ההליכה בטיילת אל החוף, עד ההתמקמות בשולי קו המים, והכניסה לים - וחוזר חלילה אל האוטו.

לא רק בראשון עין לציון צופייה; גם בתל אביב, באשקלון, ובערי חוף נוספות הציבו העיריות מצלמות כדי להגביר את יכולת הבקרה ולסייע בחקירת אירועים חריגים בחוף. בעוד כשבועיים, מבטיח מנהל אגף החופים והאגמים בראשון לציון אלי שוורצברג, יותקנו שלטים שיבשרו למבלים בחוף כי המקום מתועד לעיניהם הפקוחות והמצלמות של החברה העירונית לביטחון ולסדר ציבורי. אפיק קופר, מנהל הטכנולוגיות בחברה והאחראי על הפרויקט, מדגיש כי לא המתרחצים מצולמים, אלא המקום עצמו, "להגנתם ולביטחונם האישי".

"אנחנו לא מתמקדים במשהו ספציפי, אלא באזורים כמו קו החוף או הטיילת. ידנית אפשר לסובב את המצלמה לכל מקום שרוצים, אבל אנחנו מתמקדים רק כשיש בעיות", אומר דני (ווסיהון) אברהם, קצין הביטחון בחוף הים ומי שמפעיל את המצלמות במוקד שהוקם בחוף עצמו, שם משודרות התמונות אל המסכים. "מה זה בעיות? היתה לנו עגלת תינוק שנגנבה, למזלנו בלי התינוק, והיינו צריכים לסרוק בעזרת המצלמות. הייתה גם קטטה באחת המשמרות לפני כשבועיים, אז השתמשנו במצלמות כדי לראות מי מעורב בה".

בארגוני זכויות אדם תוהים לגבי הפיקוח על המצלמות, ובעיקר על החומר התיעודי שנאגר בהן. מלבד הפגיעה בצנעת הפרט, שהפכה כבר לשגרת חייהם של האזרחים בישראל, לנוכח התוכניות הלאומיות והעירוניות להצבת מצלמות ברשות הרבים. העובדה כי בעתיד, גם בראשון לציון, בדומה לעיריית תל אביב, יוכלו התושבים לראות בעצמם את המתרחש בחוף באמצעות אתרי אינטרנט - כחלק מפרויקט רחב היקף להתקנת אלף מצלמות בראשל"צ שיהיו זמינות ברשת לתושבים, כפי שפורסם בעבר ב"הארץ" - מוסיפה עוד ויכוח לדיון הציבורי בדבר נחיצותם של התצלומים.

לאנשי העירייה יש תשובות לכל אחד מהסייגים: התמונות משודרות רק למרכז הפיקוח העירוני, והוצאתן משם, גם אם לטובת חקירה משטרתית, תבוצע רק על ידי צו משפטי; ובאתרי האינטרנט יוכלו לראות רק "מבט כללי על החוף" בלי היכולת להתקרב אל המתרחצים והמתרחצות.

"לפני שפקח יגיע לעמדת הסריקה הוא יצטרך לרשום את עצמו, ויש לו הוראות שאסור לו להסתכל על המתרחצות", אומר מוטי נחמני, מנכ"ל החברה לביטחון וסדר ציבורי בראשון לציון. "נוכל לשחזר את כל מה שהוא ראה על פי ההקלטה. תפקידו לסרוק את החוף - לא להתמקד בבחורות שמשתזפות בלי חזייה או זוג שמתמזמז".

לעת עתה, העבודה של מרבית הפקחים מתנהלת לאו דווקא על ידי המצלמות, אלא בסיועה של מערכת הכריזה. רשימה שמתנהלת בכותרת "אבדות ומציאות" מהווה את עיקר העבודה בזמן המשמרת בחוף, בין אייפון 4 או ארנק שנמצא, לעוד ילד שאיבד את הוריו בין החול לגלים. דני הקב"ט מציין שיש לו אפשרות אפילו לרשום דו"ח להורים סוררים בגין "אי פיקוח על ילד מתחת לגיל 9 על חוף הים", ובשנה שעברה אפילו נרשם דו"ח בודד על פי סעיף זה. גם נודיסטים מתמקמים בחוף בראשון, הוא מספר, "אבל זה נדיר". "התגובה הראשונה שלהם היא 'למה לא?, מותר לי'. אבל ככה זה, הם אנשים של חופש", מוסיף אברהם. מעניין יהיה לראות את תגובתם לגבי המצלמות בחוף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ