הביכורים של תושבי בן שמן, דרך האייפון של הסבתא

קרוב לחצי מיליון ישראלים יצאו לטייל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

השמש החמימה ושעת הצהריים המאוחרת הוציאו אל הרחבה המרכזית במושב בן שמן את כל התושבים כמעט. המחצלות נפרסו, רשת הצל נמתחה ועל הבמה סיימו חניכי תנועת הנוער המקומית, בני המושבים, את החזרות האחרונות לקראת המופע שיעלו בהמשך הערב. לאחר שגם בני המושב - שעזבו בינתיים את המקום לטובת קריירת הייטק בעיר הגדולה - סיימו לעשות את הדרך המוכרת לפיסת הדשא של ילדותם, ניתן האות, וחגיגת השבועות החלה: מלחמת המים הקטנה שהתנהלה בדשא הופסקה לטובת רעשי המנועים. הילדים עלו על הטרקטורים שהוצאו במיוחד מהמחסנים וקושטו בשלטים ובפרחים. וסבתא אחת נמרצת שלפה מיד אייפון כדי לתעד את המאורע - חגיגת הביכורים במושב בן שמן.

ברמקולים קראו לנוכחים ל"שים לב לטרקטורים שחוזרים מסיבוב במושב" ונשות המקום קיימו את דיבר החג "סלינו על כתפינו". רק שבמקום סלי נצרים, הן אחזו במגשים מלאי כל טוב עבור החגיגה. אחד הנוכחים לחש ש"כדאי לבוא עכשיו לאכול, אחרת לא יישאר כלום", וניכר שהוא מדבר מניסיון. ארבעה שולחנות גדולים סודרו בגורן ועליהם נפרסו מפות לבנות ברוח החג. פשטידות, סלטים, פסטות, עוגות, פירות ושלל דברי מתיקה קרצו לבאים, כולל שני מגשי פיצה של דומינוס' שהצליחו להסתנן לאירוע הארצישראלי ואיכשהו נגמרו הכי מהר. עבור מי שלא רגיל לשתות ולאכול על חשבון הבית, במיוחד כשהבית שלך לא ממש ממוקם במושב, המראה היה די מוזר; את תורי הענק המוכרים מהבופה באירועים החליפה דודה נחמדה שהציעה אבטיח ומלון לכל דורש, ובכלל, אף אחד לא דחף או העמיס מזון, כביכול כיד המלך, על הצלחות.

אחר כך הגיע זמן הבמה והריקודים. תחילה העלו לבמה את הביכורים החדשים, כלומר כעשרה תינוקות חדשים שנולדו בשנה האחרונה במושב, מה שהוכיח יכולת פריון לא רעה בקרב המושבניקים. אל בני המושב שעתידים להתגייס השנה הוקדש שיר, כולל מתנה צנועה, ואילו המצטרפים החדשים, אלו שצלחו את ועדת הקבלה, קיבלו גם הם טעימה קטנה ממה שצפוי להם בחגיגות שייערכו בשנים הבאות ועלו גם הם לבמה לברכות ותשואות.

"מה זה, מרגול? לאן הידרדרנו?" שואל יוחאי, אחד מבני המושב, למשמע השיר שלמנגינתו פיזזו הבנות הצעירות. קודם לכן, רקדו המושבניקיות לקול שיר ה"ג'ונגל" של אייל גולן שספג גם הוא ביקורת נוקבת, בטענה כי "זה לא מופיע בשירון שחילקו לנו". אבל מהר מאוד שבה המוזיקה למסלולה. האקורדיון ניגן במלוא המרץ את שירי ארץ ישראל היפה, המיקרופון דילג בין כאלה שיודעים לשיר ובין כאלה שיודעים לשיר פחות, והאווירה כולה היתה חגיגית כמו שבמושב יודעים לחגוג: עם הרבה שיחות קצרות על ההיא שעומדת להתחתן וההוא שעזב אל העיר. "כמה שזה מוזר, כל שנה יש פה יותר ויותר אנשים. האם זה יישאר עוד 20 שנה? נראה לי שכן, אבל אני לא יודע אם אני אחזיק עוד 20 שנים", אומר מומי שאשו, בן 47 שמתגורר כ-20 שנה בבן שמן. "בסופו של יום זה שומר על המסורות וכל שנה זה נשאר אותו דבר: מישהו על אקורדיון, האנשים על הבמה, ועוזי מהצרכנייה שמככב תמיד בהצגה של תנועות הנוער. אחרי הכל, הוא המנוע שמפגיש את התושבים".

מופע הסוסים, גולת הכותרת של חגיגת השבועות בבן שמן, גרם לא רק לעשרות הילדים לעמוד מהופנטים אל מול דהירתם של הסוסים הערביים אלא גם לכלבי המושב, שליום אחד הפסיקו לנבוח על כל מכונית עוברת ובמקום זה צפו במתרחש. מנחה האירוע, רונן, כאילו סיכם את האירוע כולו כשאמר בקול לנוכחים: "היום בימינו לראות אשה רוכבת על סוס, ולא על אאודי, זה לא מראה נדוש".

לא רק בבן שמן חגגו אתמול את שבועות - קרוב לחצי מיליון ישראלים טיילו ברחבי הארץ. כ-200 אלף ביקרו בפארקים וביערות של הקרן הקיימת בחג השבועות, וכרבע מיליון טיילו בשמורות הטבע והגנים, כך לפי דיווח של רשות הטבע והגנים.

השתתף בהכנת הידיעה: צפריר רינת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ