מת חיים ישראלי, שהיה עוזרם של 14 שרי ביטחון

מבן גוריון ועד אהוד ברק

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

חיים ישראלי, שהיה יועצם הקרוב ואיש סודם של שרי הביטחון בישראל במשך יותר מחמישים שנה, מת שלשום בגיל 84. נשיא המדינה, שמעון פרס, פרסם הודעת אבל מיוחדת שבה תיאר את מותו של ישראלי כ"אבידה כבדה שאין לה תחליף".

ישראלי החל לעבוד במשרד הביטחון בשנת 1950, כמזכיר לשכת השר, בתקופה שבה כיהן דוד בן גוריון כראש הממשלה וכשר הביטחון.

בעשורים הבאים מילא שורת תפקידים, בהגדרות שונות, בהם מנהל לשכת השר, עוזר אישי לשר, סמנכ"ל ומשנה למנכ"ל משרד הביטחון. בפועל, היה זה כל העת אותו תפקיד, שסמכויותיו ותחומי השפעתו הלכו והתרחבו לאורך השנים: מוקד ידע מרכזי, מעין "זיכרון ארגוני" של מערכת הביטחון (גם בשנים שבהן טרם נשמר המידע באופן ממוחשב), יועץ קרוב ושותף לסודות הרגישים ולדינמיקות הנסתרות של המערכת.

ישראלי נחשב קרוב במיוחד לדוד בן גוריון ומאוחר יותר גם למשה דיין, אך עבד גם עם שרי ביטחון רבים נוספים, 14 במספר, משמעון פרס ויצחק רבין ועד אהוד ברק (בקדנציה הראשונה שלו, שבה שימש במקביל ראש הממשלה) ובנימין בן אליעזר.

ב-1998, בשנת היובל למדינה, זכה ישראלי בפרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. בנימוקי ועדת הפרס נאמר כי "חיים ישראלי הוא ראש וראשון ומופת אישי למשרתי הציבור במדינת ישראל".

הנשיא פרס אמר כי ישראלי היה "חבר כאח לי. עילוי בחייו, אמין על כל מפקדיו, איש מצניע לכת בעל כישרון אדיר. תרומתו לביטחון המדינה היא ייחודית. הוא העביר את לפיד הביטחון משר ביטחון אחד לשני בשרשרת ארוכה של מורשת ישראל. בן גוריון אהב אותו אהבת נפש והוא היה ויישאר הבן גוריוניסט הראשון של מדינת ישראל".

שר הביטחון ברק פרסם הודעה משלו, שבה נאמר כי "משך שני דורות, מאז קמה מדינת ישראל, במלחמות וביניהן היה חיים ישראלי עמוד התווך המרכזי, האבן הראשה בניהול מערכת הביטחון". ברק אמר כי "ישראלי הקדיש את חייו למערכת הביטחון וידו היתה בכל פינה בבניינה במשך השנים והדורות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ