ארגון בינלאומי מצמצם עבודתו עם משרד הפנים בשל עצירת מבקשי מקלט

בשל מעצר עשרות מבקשי מקלט הפסיק ארגון הגירה בינלאומי יהודי את שיתוף הפעולה בשטח עם היחידה לרישום מבקשי מקלט

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

היאס, ארגון ההגירה היהודי הבינלאומי, הפסיק את שיתוף הפעולה בשטח עם היחידה לרישום מבקשי מקלט של רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים בלוד. זאת בשל מעצר עשרות מבקשי מקלט שבקשתם נדחתה במשרדי הרשות.

היאס (Hias - The Hebrew Immigrant Aid Society), ארגון ההגירה הבינלאומי של הקהילה היהודית האמריקאית, הודיע על הפסקת שיתוף הפעולה בראיונות מבקשי המקלט וליווי הפקידים בשטח בשל מדיניות שמנהיגה הרשות מינואר שלפיה ניתן לדחות בקשות מבקשי מקלט על הסף ואף מאפשרת לעצרם במקום, לאחר הדחייה.

הארגון, כבעל ניסיון רב בטיפול במהגרים ופליטים ברחבי העולם, שיתף פעולה עם רשות האוכלוסין להקמת יחידת הרישום בלוד ויחידת ה-RSD (יחידת מבקשי המקלט) בתל אביב, עם מעבר הטיפול בנושא מנציבות האו"ם לפליטים לידיה ביולי 2009. הארגון עסק בהכשרת פקידי הרשות ביחידות החדשות ואנשיו ליוו את הפקידים תוך מעקב וביקורת על עבודתם בשטח, הכוללת ראיונות שערכו למבקשי מקלט ובחינת בקשות.

עם החלת הנוהל החדש, פנה עו"ד ד"ר יובל לבנת מהקליניקה לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב לאמנון בן עמי, ראש רשות האוכלוסין וההגירה, ודרש את הפסקת הנוהל: "מעצר של מבקש מקלט על אתר, בנסיבות שבהן היה חופשי והגיע, באופן עצמאי, למקום שבו מבקשי מקלט נדרשים להגיש את בקשות המקלט שלהם, עומד בניגוד מוחלט לרוח ולהיגיון של אמנת הפליטים. בנקיטה במדיניות זו, המדינה מסכלת למעשה את הגשת בקשת המקלט, שכן מבקשי מקלט חוששים מלהגיע למקום שבו עליהם להגיש את בקשת המקלט פן ייעצרו".

פנייתו של לבנת לא נענתה על כן פנה לקבלת עמדת היאס בנושא. עו"ד מארק הטפילד, סגן נשיא לענייני מדיניות בהיאס, כתב ללבנת כי הארגון מתנגד נחרצות למעצר מבקשי מקלט במשרדים שבהם מוגשות ומטופלות בקשותיהם, על כן שינה פעילותו מול הרשות: "כשהחלו בנקיטת מדיניות מעצר מבקשי מקלט ביחידת הרישום בלוד, הנחינו את משרדינו בישראל כי אנשי הארגון לא ישתתפו בשום פעילויות בשטח בלוד וכי אנשי הארגון לא ישתתפו ברישום בקשות בלוד.

"הארגון הודיע למשרד הפנים כי לא יוכל להיות חלק מפעילות שנהליה מובילים למעצר מבקשי מקלט בנקודת הגשת הבקשה או הדיון בה".

יש לציין כי לא אחת ביקרו שופטים את ההתנהלות המאפשרת מעצר מבקשי מקלט במשרדי הרשות. "אני סבור שמדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה לעצור מבקשי מקלט במקום שבו הם מבקשים את המקלט", אמר השופט אברהם יעקב בדיון בדבר מעצר מבקשת מקלט שבקשתה נדחתה בינואר. "מן הראוי ששלטונות משרד הפנים ישקלו את הדבר בשנית ויגבשו נוהל שיהיה מעט רגיש יותר והומני יותר...".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר: מבקשי מקלט שנדחו על הסף הם זרים שהגישו בקשות סרק ומרמה למקלט, בתואנות שווא לסכנת חיים כביכול. אי לכך, עם דחיית הבקשה המסורב הוא בר מעצר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ