גילי כהן
גילי כהן

ההומואים בצה"ל כבר לא שומרים על נטייתם המינית בסוד. לרגל שבוע הגאווה, חמישה הומואים המשרתים ביחידות קרביות סיפרו בראיון לעיתון "במחנה" על החיים מחוץ לארון בסביבה שמקדשת את הגבריות כערך עליון. הראיונות עוסקים בהתלבטות למי לספר ואיך על היותם מחוץ לארון, ביחס הפקודים לנטייתם המינית, בתיוג כ"חייל ההומו" בקרב החברים וגם בהווי הסקסיסטי בין הלוחמים.

אחד המרואיינים, אלון, המשרת כחובש קרבי בגדוד תותחנים, סיפר על אחד מהדייטים הראשונים שלו: "יצאתי פעם עם לוחם בצנחנים. הלכתי אתו ברחוב ובקטע רומנטי באתי להחזיק לו את היד, ופתאום הוא כמעט העיף אותי. הייתי המום, ואז הבנתי שהוא ראה מישהו מהצוות שלו", סיפר ל"במחנה".

יואב זריצקי, לוחם בגבעתי, סיפר על החששות שליוו אותו: "הפחד הוא להיות מבודד חברתית. כשישנים עם עוד 12 איש באוהל אין הרבה מקום למשחקים, זה או ביחד או כלום - אבל החלטתי שאין לי ברירה יותר. יש שליחות בלומר את זה באופן גלוי".

אין זו הפעם הראשונה שהעיתון הצבאי מפגין קו פתוח ללהט"בים. לרגל יום המשפחה אשתקד, רואיינה סא"ל מיכל הרפז, קצינה בחיל החינוך, שסיפרה על חייה האישיים עם בת זוג ושני ילדיה. לפני כשנתיים פרסם העיתון ראיון עם רס"ן יהושע גורטלר, אז עוזר לפרקליט הצבאי הראשי. גורטלר תיאר את תהליך יציאתו מהארון לצד היותו אדם מאמין. ברבנות הצבאית, שמפקדה היה אז תא"ל אביחי רונצקי, זעמו. רונצקי אף העביר מכתב בנושא לראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלוף אבי זמיר, ולקצין החינוך הראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, בו טען כי מדובר בנושא לא ראוי לעיתון המשקף את הווי בצה"ל.

לא מדובר בפעם היחידה בה נקלע העיתון לעין הסערה בגין כתבות העוסקות בהומוסקסואלים הצבא. תמונת השער של עיתון "במחנה" מלפני עשור, בה נראה אל"ם (מיל') אלי שרון אוחז בדגל הגאווה ולצדו הכיתוב "כך יצאתי מהארון", הובילה לסגירת העיתון לשבועיים, בהוראת קצין החינוך הראשי דאז אלעזר שטרן. מאוחר יותר טען שטרן כי החליט לסגור את העיתון עקב שורה של פרסומים אזרחיים מדי.

"'במחנה' הוא העיתון של כל החיילים, וכמו שיש בו חיילים מכל המינים ומכל העדות, יש בו גם אלפי חיילים שנמנים עם אוכלוסיית הלסביות וההומואים", אמר מפקד "במחנה", רס"ן יוני שנפלד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ